ZEN3 procesory AMD stojí trochu více, ale má to i dobrý důvod. AMD naštěstí stále nedělá Intel.
Procesory AMD má mnoho lidí, speciálně ti, kteří se v oblasti PC neorientují, zapsané jako „tu levnější a slabší variantu proti Intelu“. V nadcházející nové generaci se AMD chce téhle pověsti definitivně zbavit. Protože jak víme, Intel je dnes slabší a ve všech ohledech vlastně horší varianta proti AMD, ale stále si klidně účtuje za své čipy více. A věřte tomu nebo ne, někteří na vyšší cenu slyší. Dražší přeci znamená lepší ;). Levnější = horší. AMD tedy zvýšením cen se snaží především nebýt tím „horším řešením“, ale přesto se nebojte. Nevzdává se pozice výhodnějšího řešení. A to nejen poměrem cena/výkon, než je Intel, ale už nechce být nutně levnější. Ceny nových procesorů ZEN3 nastavilo podle toho.
Všechny 4 představené modely jsou o 50 dolarů dražší, než byly předchůdci ZEN2 a jsou hlavně dražší, než konkurenční Core. Je ale pravda, že speciálně u 6jádrového 5600X je cena přes 8 tisíc korun skutečně vysoká na 6tijádro, speciálně vzhledem k tomu, kolik dnes platíme za 8jádrový RYZEN 7 3700X. Osobně považuji za nejhůře naceněný model ale ten 8jádrový RYZEN 7 5800X, který za 449 dolarů (12 500 korun) je jen o 100 dolarů levnější, než 12jádrový RYZEN 9 5900X (15 400 korun vč. DPH). Myslím si, že AMD mělo zůstat na 399 dolarech za těch 8 jader. Na druhou stranu připomínám, že původní RYZEN 7 1800X vycházel za 499 dolarů, takže 5800X je pořád levnější ...
Samozřejmě že bych obecně byl jako zákazník raději, aby novinky byly levnější. Ale současně chápu, proč k tomu navýšení došlo. Musím také zdůraznit, že AMD představilo jen ty nejvýkonnější a obvykle dražší TOP „X“ verze v každé třídě. Vůbec nepředstavilo nástupce nejpopulárnějších cenově nejvýhodnějších modelů, jako RYZEN 7 3700X a především RYZEN 5 3600, které dělají hlavně tu výhodnost. Na rozdíl od Intel nabídky, kde nižší verze jsou výrazně slabší než ty vyšší a nejdou na ně ani dotaktovat, AMD taktování plně podporuje a z těch levnějších modelů si tak snadno můžete ty dražší udělat. Proč ale zatím AMD nepředstavilo levnější ZEN3?
- AMD důsledně zacílilo marketing jedním směrem! Schválně.
Určitě jste si toho všimli. ZEN3 procesory budou nepochybně nejlepší ve všech aplikacích, AMD ale marketingově zdůrazňuje hlavně herní nasazení. A to přes fakt, že AMD pochopitelně dobře ví, že na tom z praktického hlediska výkonu procesoru, vlastně moc nesejde. Už RYZEN 3000 byly v běžné praxi plně srovnatelné s Intelem. Jde o to, že musíte vytvořit velmi specifické podmínky, které v praxi málokdy nastávají, aby se výkon CPU ve hrách vůbec projevil. Obvykle tedy použít extrémně výkonnou a drahou grafiku pro velmi nízké rozlišení, což je kombinace, kterou ale drtivá většina hráčů nemá. Je to ale jediná kombinace, ve které jsou nějaké měřitelné rozdíly ve výkonu CPU ve hrách.
AMD si určitě dalo hodně práce najít nastavení her, aby mohlo ukázat ty 20%+ výkonové nárůsty, které v prezentaci demonstrovalo. Nejde o to, že by neexistovaly, jde o to, že v běžné praxi většina uživatelů žádné podobné dramatické rozdíly neuvidí. Protože drtivá většina hráčů není omezena výkonem ze strany CPU (buď má pro 1080p hraní mnohem slabší grafiku, která je sama o sobě omezením, nebo má výkonnou grafiku, ale hraje ve vyšším rozlišení, takže CPU zase není limitací). Proč se tedy AMD rozhodlo zvýraznit rozdíl, který v praxi zase takovým rozdílem nebude?
Protože Intel dělal poslední roky to samé a marketingově to skvěle fungovalo. Mnoho lidí si dnes myslí, že pro herní PC nutně potřebujete drahý procesor, kdy AMD je samozřejmě nebude přesvědčovat o opaku. O čem je ale chce přesvědčit a má na to ten správný nástroj, že Intel už není tou nejlepší volbou, protože je prostě slabší. AMD tedy zvolilo stejný přístup, a protože fungoval pro Intel bude fungovat i pro AMD. Osobně ale budu pokračovat v tom, že pro herní nasazení podle mě není procesor tím zásadním. AMD se ale podle mě jinak správně zaměřilo a soustředí marketingově na ten maximální výkon hlavně ve hrách a v jednojádrových aplikacích. To je místo, kde mělo slabiny, ke byl Intel vnímán jako „ten lepší“. A přínos ZEN3 nejvíce vynikne právě na nejvýše taktovaných variantách, které nejsou utaženy na TDP apod. proto si AMD vybralo i představit nejdříve je, než „levnější“ varianty. Ale není to jediný důvod.
Neznamená to ovšem, že se RYZEN 5 5600 a RYZEN 7 5700X nakonec neobjeví. Jenže AMD má stále na trhu RYZEN 3000 sérii, takže pokud chcete levnější CPU, jsou zde pořád. Určitě podle mě ale ukončí produkci RYZEN 9 3950X/3900X a RYZEN 7 série, protože samozřejmě nemá smysl vyrábět vedle sebe dvě 7nm řady, když ty samé drahé a omezené kapacity může využít pro novější verzi CPU. U RYZEN 3000 tedy neočekávám stejný vývoj situace, jako s RYZEN 2000. Ty totiž jsou a stále budou na trhu pokračovat. Navíc AMD se nebojí ty ceny oficiálně zlevnit, pokud by to bylo potřeba.
Jedním z důvodů, proč jsou ceny nových čipů vyšší, je i jejich výrobce, tedy TSMC. To o zákazníky nemá nouzi. Dokonce si může vybírat, komu kolik kapacit přidělí a jeho 7nm produkce je plně zamluvena na rok dopředu s frontou dalších zájemců. TSMC sice s AMD velmi úzce spolupracuje a preferuje jej, kdy AMD by v současnosti už mělo být spolu s Apple jeho největším zákazníkem. Ovšem TSMC si nechává slušně zaplatit. Pokud by AMD slušně neplatilo, TSMC s radostí přidělí ty 7nm kapacity někomu jinému.
Bohužel cena 7nm výroby tak neklesá, ale naopak roste. A to zjevně můžeme být rádi, že AMD použilo tu starší verzi 7nm výroby, protože ta vylepšená s EUV je ještě výrazně dražší. No a 5nm produkce je prý ještě o další polovinu nákladnější. Jinými slovy, neočekávejte pokles cen procesorů ani GPU, protože jejich produkce je stále nákladnější a jen díky chytré strategii čipletů a menším čipům, AMD dokáže snížit ty náklady na rozumnou mez. Pro orientaci – ceny za wafer (křemíková deska, ze které se řežou čipy):
- 12nm GLOBALFOUNDRIES cca 4000 dolarů
- 7nm TSMC cca 10 000 dolarů
- 5nm TSMC cca 17 000 dolarů
(náklady na čip se tak dají udržet rozumné jen pokud se jich na ty wafery dá dostat více a s velkou výtěžností (= menší čipy). Větší čipy = menší výtěžnost = vyšší náklady a roste to exponenciálně).
TSMC bohužel dnes postrádá konkurenci, kdy AMD nemá, za kým jiným jít. Není to ovšem proto, že by TSMC podobně jako Intel, konkurenci jakkoliv omezovalo nebo zlikvidovalo dominantní pozicí, ale tím, že TSMC se daří technologicky postupovat vpřed, zatímco konkurenti zpomalují a mají potíže s vývojem, zpoždění apod. SAMSUNG je také vytížený a jeho výrobní procesy nedosahují v tuto chvíli kvalit TSMC. No a Globalfoundries je stále jen na 12nm, kdy pro AMD tak vyrábí čipsety, ale také ty I/O čipy, které jsou součástí RYZEN 3000/5000 série a pokračuje také produkce POLARIS (RX 500) a RYZEN 2000 (ZEN+). Proč? Protože 12nm wafer u Globalfoundries stojí jen zlomek toho, co si za 7nm wafer účtuje TSMC a o kapacity GF není zase tak velký zájem, takže AMD může využívat plně za výhodných podmínek.
Sluší se také dodat, že TSMC není Intel a nesedí jen s rukama v kapsách na těch penězích. TSMC ty obrovské peníze ihned ve velkém investuje zpět do vývoje výroby, a to už několik let nad rámec původních plánů. Ano je to drahé, ale bohužel jinak to nejde. A zatím se může chlubit výsledky, které nikdo jiný nemá. Šíleně drahá ovšem extrémně pokročilá 5nm výroba už totiž běží, 3nm a 2nm se připravuje. A každá nová generace bude bohužel výrazně dražší, protože náklady na jejich vývoj stále rostou. Každý posun je náročnější a vzhledem k potížím konkurentů nesmíme brát postup TSMC jako něco normálního. Bez TSMC a jejích sice drahých, ale extrémně technicky pokročilých procesů, by bohužel AMD bylo třeba odkázáno na starší 12nm u GF,. A bylo by tak v jen o něco lepší pozici než Intel a ZEN procesory by zdaleka nebyly takové, jaké jsou, i když z hlediska nákladů na jejich vývoj, by nebyly pro AMD o nic levnější!
Uvést na trh do prodeje levné 7nm procesory nebo grafiky je tak stále dost oříšek, vzhledem k neklesajícím nákladům na tuhle nákladnou výrobu. 7nm TSMC je sice v běhu už dobré 2 roky, ale stále je tím nejlepším, co existuje a konkurence prostě nemá nic plně srovnatelného v potřebném objemu a vyladění, a AMD tedy nemá kam jít. RYZEN 3 3100 za 2700 korun je absolutní minimum. A nepočítal bych s výrazným rozšířením nabídky levných 7nm procesorů. A budeme rádi za nějaké to 7nm APU. Zato zůstane určitě RYZEN 2000 série, kdy RYZEN 5 2600, dnes za 3500 korun, tu bude ještě hodně dlouho. AMD si tím i kryje záda, kdy pokud vám jde o co nejlepší poměr cena/výkon při co nejnižší ceně, nemá Intel moc šancí proti RYZEN 2000 sérii. Zkouší to alespoň na papíře (realita dostupnosti a cen je bohužel horší), ale na straně AMD je stále i mnohem lepší platforma. 7nm výroba ovšem zatím zůstane hlavně pro dražší modely.
- Proč jsou vyšší ceny a uvedení jen "X" verzí i dobrou zprávou?
Osobně si nicméně myslím, že AMD klidně mohlo udržet ty oficiální ceny na úrovni RYZEN 3000, ale neudělalo to. Ono na tom zase tolik nezáleží, protože víme, že procesory AMD RYZEN se velmi rychle začnou prodávat za nižší než ty oficiální ceny, které AMD nemusí ani změnit. Třeba mnoho RYZEN 3000 stále mají stejné oficiální cenovky od svého zahájení, ale běžně se prodávají i o několik tisíc korun levněji. AMD však chtělo cíleně mít ty RYZEN 5000X dražší. Proč?
Někteří si klepou na čelo, nicméně bohužel existuje mezi námi spousta lidí, kteří podle ceny nakupují. A to nikoliv ve smyslu, co je výhodnější a levnější, ale naopak, kupují to, cíleně co je dražší! A to byl Intel. Jenže nové procesory AMD jsou ve svých cenových kategoriích o pár dolarů dražší než Intel, což tedy v očích některých bude znamenat, že jsou lepší. Tímhle se tak AMD zbavuje nálepky „levnějšího producenta“. Rozhodně se ovšem nezbavuje výhody lepšího poměru cena/výkon. Ano, nové RYZEN 5000 jsou dražší než Intel Core 10000 ve stejných cenových hladinách, ale protože jsou současně i ve všech ohledech lepší, výkonnější, jsou stále výhodnější. AMD RYZEN 5000 mají lepší poměr cena/výkon než konkurenční Intel, navíc mají nižší spotřebu, jsou efektivnější a pro lepší platformu.
Navíc stojí za pozornost, že AMD uvádí celou nabídku TOP variant procesorů najednou (6 až 16 jader) a to modely, které využívají ty nejlepší kusy křemíku. Z toho můžeme usuzovat, že výtěžnost výroby je vynikající (ne jako při startu RYZEN 3000, kdy jsme na 16jader museli čekat, než se výroba a výtěžnost zlepší). Paradoxně tak je ale teď problém udělat ty levnější procesory, protože obvykle mají méně povedené kusy čipů, které nezvládají ty vyšší takty. Jenže když zdá se většina vyrobených čipů je kvalitních a použitelných pro TOP verze, je trochu hloupé je prodávat co by méně povedené za nižší cenu. Nepochybuji ale, že AMD postupem času přejde s produkcí od RYZEN 5 3600 a RYZEN 7 3700X na novější RYZEN 5 5600 a RYZEN 7 5700X, protože prostě chybí v nové generaci slušné 8jádro za méně jak 10 tisíc. A hlavně chybí ZEN3 procesor za 200-250 dolarů, což je pozice, kterou okupuje RYZEN 5 3600 což je v retailu nejprodávanější procesor současnosti. AMD ale nějakou dobu bude doprodávat RYZEN 3000 sérii ZEN2 a najíždět na produkci ZEN3 a chtělo se prostě teď marketingově soustředit na maximalizaci výkonu a připravit Intel o velice konkrétní pozici a pověst. A to i v tom smyslu, že AMD prostě nechtělo být lacinější řešení, kdy pro některé znamená levnější = horší …
- AMD RYZEN 5000 jsou pořád levné a hlavně pořád výhodné!
Přesto že cena novinek není úplně tam, kde bychom si jako zákazníci přáli, a oficiálně jsou o 50 dolarů dražší než předchůdci, neznamená to, že jsou vyloženě drahé, nebo dokonce předražené. Ano, nejsou teď pro každého, ale pro to jsou na trhu stále RYZEN 3000 a také RYZEN 2000. Především pokud ovšem mají ten výkon, jaký AMD inzeruje, tak přes vyšší cenu než konkurenční Intel Core 10000 v případě mainstreamu), jsou stále výkonnější a mají tak i lepší poměr cena/výkon.
Jistě dobře víte, že já osobně dávám prioritu dobrému poměru cena/výkon, kdy se ale nemusíme bavit jen o levných produktech. Mě třeba vůbec nevadí grafická karta nebo procesor za 1000 dolarů, pokud má ale té ceně úměrný výkon a vlastnosti, tedy má dobrý poměr cena/výkon. I drahé produkty mohou mít dobrý poměr cena/výkon a neplatí to zdaleka jen o PC komponentech. Příkladem je třeba RYZEN 9 3950X nebo nový 5950X. To není levný procesor a někteří mají osypky, když ho označuji za mainstream, kterým ale prostě z hlediska výkonu a hlavně platformy, prostě je. High end jsou Threadripper pro TRX40 což je úplně jiná liga výkonu a všeho. Proti nim je 16jádrový RYZEN 9 opravdu jen mainstreamek :).
Nicméně 699/799 dolarů, co tyhle 16jádrové RYZEN procesory stojí, znamená zhruba 20 – 22 tisíc korun vč. DPH. A přesto že je to hodně peněz a samozřejmě jen málokdo si tohle koupí, ty ceny jsou vynikající vzhledem k tomu, co tyhle procesory nabízí. Intel nemá naprosto nic, co by pro mainstreamovou platformu mohlo s RYZEN 9 soupeřit. Jediné, co se tomu po stránce výkonu blíží, je 18jádrový Core i9-10980XE, který je ovšem slabší na jádro i na celek, je nesrovnatelně méně efektivní a vyžaduje drahou a zastaralou X299 platformu. Intel za ten svůj procesor chce ale přesto 28 tisíc korun. Což je sice polovina toho, co stál pod označením 9980XE, ale pořád mnohem více, než za ve všech ohledech lepší RYZEN 9. Takže ano, AMD RYZEN 5000 nejsou levné, ale s ohledem na to, co nabízí, jsou stále výhodnější než Intel. A není to ani tak dávno, co si Intel účtovat ještě mnohem více, kdy se určitě shodneme, že kdyby Intel měl procesory jako jsou současné RYZEN a měl tedy náskok jaký má AMD, tak by si účtoval klidně dvojnásobek. Ostatně nemusíme se hádat, že by tomu tak nebylo. Ještě nedávno totiž taková situace s dominujícím Intelem na trhu byla a ty ceny byly jinde.
- AMD stále není na úrovni toho, co si dovolil účtovat Intel:
Přijde vám 6jádrový RYZEN 5 5600X za 299 dolarů drahý? Pomalejší 6jádrové Intel Core i7-8700K s poloviční efektivitou vycházelo před 3 lety za 359 dolarů!
Přijde vám 8jádrový RYZEN 7 5800X za 449 dolarů drahý? 8jádrový Intel Core i9-9900K s nižším výkonem a dvojnásobně horší efektivitou vyšel před 2 lety za 499 dolarů a verze Core i9-9900KS před rokem vyšla za 524 dolarů!
12jádrový RYZEN 9 5900XT za 549 s výkonem a efektivitou vysoko nad úrovní čehokoliv, co dokáže Intel do mainstreamu nabídnout a výkonem nad úrovní 14jádra Intel (který prohraje na plné čáře na 1 jádro), je také velmi levný. 14jádrový po všech stránkách horší Intel Core i9-10940X, který vyšel před rokem a stojí 797 dolarů.
No a 16jádrový RYZEN 9 5950X za 799 dolarů je prakticky zadarmo proti Intelu, který ani není schopen nabídnout podobný výkon, natož efektivitu. Jediné, co se tomu výkonem někde přiblíží, ale zdaleka nestačí, je Core i9-10980XE za 1000 dolarů. A to je jen přeznačený 9980XE který stál 2000 dolarů. Ale 5950X je naprosto převálcuje ve všech ohledech. Takže pokud někdo chce tvrdit, že AMD se chová jako Intel, tak s tím opatrně. Pokud by se AMD chovalo jako Intel, tak jsou ty ceny na dvojnásobku.
AMD sice ceny zvýšilo, ale jen tak, aby se dostalo papírově nad Intel v některých případech v mainstreamu, a zbavilo se tak nálepky „levnějšího řešení“. Za ty peníze ale dostanete po všech stránkách lepší procesory, výkonnější procesory a pro lepší platformy, stále i s lepším poměrem cena/výkon, a tak s těmi cenami nemám až takový potíž. AMD ale podle mě udělalo chybu jen v tom, že tuhle diskusi s lehce negativním nádechem na téma zvýšení cen, vůbec připustilo. Pokud by současně s těmi pěti X modely uvedlo i levnější a úspornější RYZEN 5 5600 a RYZEN 7 5700, nikdo by neřekl ani popel. X verze byly navíc vždy dražší a méně výhodné a většina lidí na ně ani nekoukala. Což teď nejde, když výhodnější „ne X“ verze AMD neoznámilo. Nepochybuji ale o tom, že se těch levnějších ZEN3 modelů také dočkáme. Nedává samozřejmě smysl vyrábět nějak delší dobu RYZEN 3000, když používá stejný proces, stejné linky a dokonce stejný základ procesoru (AMD vyměnilo jen ten 7nm čip ZEN3 za ZEN2, zbytek CPU je prakticky stejný včetně I/O atd.).
Ale pokud prostě jdete hlavně po nižší ceně, tak musím zdůraznit, že RYZEN 3000 zatím neodchází a RYZEN 2000 rozhodně nekončí. Intel navíc nemá nic konkurenceschopného ani proti nim, výkonově sice stačí, cenově ale jen někde v nejnižších hladinách, ovšem jakmile přijde řeč na efektivitu a kvalitu/možnosti platformy, nedává sebemenší smysl si Intel proti lepšímu AMD kupovat.
A nově je to dilema ještě snazší, kdy pokud ale chcete to nejlepší ve všech ohledech, co na trhu je, tak jsou tu od 5.listopadu nové RYZEN 5000 a přes ten příplatek jsou stále výhodnější než konkurence, která si ve své době účtovala i mnohem více. A v případě vyšších modelů RYZEN 9, vlastně ani konkurence neexistuje. Takže v tom ohledu jsou ty ceny RYZEN 9 5900X a 5950X vlastně extrémně příznivé. AMD si naštěstí na Intel stále nehraje, ale je pravda, že kvůli němu ty ceny některých modelů zvedlo, nebo spíše kvůli některým zákazníkům. Bohužel prostě někteří zákazníci paradoxně slyší na vyšší cenu. Vyšší cena = lepší produkt a doteď byl v mnoha mainstreamových cenových hladinách Intel dražší. Já jen doufám, že RYZEN 5000 bude následovat předchůdce, kdy se procesory poměrně rychle začaly v obchodech po vydání prodávat po několika týdnech za nižší než ty oficiální ceny. Současně doufám, že AMD nahradí nějakými ZEN3 modely jinak stále nedostižné RYZEN 5 3600 a RYZEN 7 3700X brzy, i když letos to už asi neudělá a bližší informace k tomu nemám.
AMD chce, abychom teď věnovali pozornost RYZEN 9 5950X/5900X a poté 5800X/5600X, a to také uděláme. Stále nemohu uvěřit tomu, co o nich AMD říká. Pokud je to totiž pravda, je to zázrak, který Intel s ničím, co v dohledné době chystá, nedokáže ani vyrovnat, natož překonat, což vzhledem k nesrovnatelně větším možnostem Intelu, co by firmy, vypovídá o hodně věcech.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|