Situace ve výrobě v Číně se nadále komplikuje. A to hlavně (náhodou) pro západní společnosti.
Čína přistoupila k cílenému omezování dodávek elektrické energie na svém území pro některé výrobní závody. Nemá totiž dostatek energie, výpadky jsou tam již časté, a tak výroba některých závodů poběží jen někdy. Kromě výrobních závodů, které samozřejmě spotřebovává ohromnou část tamní energie, které pochází ze stále nových a nových uhelných elektráren, což jde přímo proti celosvětové, a dokonce i Čínské snaze, snížit CO emise, bude Čína omezovat i používání klimatizací a dalších oblastí.
Časté výpadky energie už jsou běžnou součástí výroby v Číně nějakou dobu. Nové restrikce zavádějící cíleně přerušovaných dodávek, samozřejmě přímo zásadně ovlivní výrobu mnoha věcí. Tamní vláda současně má samozřejmě preferované oblasti a přímo továrny, kterým dodávky omezuje. Seznam dotčených firem je hodně dlouhý a asi málokoho překvapí, že se týká hlavně výroby pro Západní značky a nečínské firmy. Mezi tak vůbec nejpostiženější patří dodavatelé pro Intel, NVIDIA, Apple, TESLA, Qualcomm, ale také FoxConn atd.
Přerušení výroby v některých továrnách opět ovlivní celý výrobní řetězec, který se ještě plně nevzpamatoval z předchozích potíží. A nedostatek některých komponent a materiálů značně komplikuje život v celém světě. Včetně České republiky. Nemluvě o cenách toho, co k dispozici je, kdy řada běžných materiálů a věcí zdražila o 50% až 200% běžně. A zdražování tak nekončí. Kromě obecné inflace, která žene ceny vzhůru, jsou velké problémy s dopravou a restrikce kvůli koronaviru a nově také kvůli energii, řešení a uklidnění věcí rozhodně nepřispívají.
Kromě objektivních problémů s dlouhodobým nedostatkem elektrické energie a velké závislosti na rychle zdražujícím uhlí, má Čína nyní i velký problém s hromaděním již vyrobeného zboží v přístavech a v překladištích. Výroba se totiž z velké části poměrně rychle vzpamatovala po koronavirových zásazích z počátku roku, a jede více než naplno. Nicméně doprava je na tom naopak hůře a hůře. Tamní přístavy doslova přetékají zbožím, které není, jak dostat dál do světa. Chybí kapacity a fronty neustále rostou. A tak jednoho napadá, zda Čína cíleně neomezuje některou výrobu pro Západní trhy přes ty dodávky energií záměrně. Speciálně když tím navíc může uškodit západu a západním firmám, které stále z velké části spoléhají na výrobu a dodávky z tamního průmyslu.
Omezení se totiž nepřekvapivě příliš netýkají Čínských výrobců a značek. Zejména ty klíčové technologické Čínské firmy žádná omezení nemají. Překvapení to ale určitě není. Ono není žádným tajemstvím, že Čína usiluje o nahrazení západních technologií a posílení svého vlivu ve světě, tedy vlivu jejích společností. A pamatujte si, že Čínské společnosti se sice mohou tvářit jako soukromé subjekty, ve skutečnosti ale nic takového jako soukromá nezávislá čínská firma neexistuje, všechny jsou pod přímou kontrolou komunistické strany a vlády. A je jedno, jak moc bohatý její majitel je, stačí slovo a zmizí. Výhody tohoto systému jsou samozřejmě jednoduché, stát kontroluje všechno a všechny a zejména vliv ve světě má tak možnost ovlivňovat na mnoha frontách přímo i nepřímo. A samozřejmě to platí o rozhodování, které výroby budou přerušením dodávek energie ovlivněny a které ne.
Čína se nepokrytě snaží o totální osvobození od západních technologií, které nechce v blízké budoucnosti dále pouště na svůj trh, ani v té omezené míře, jako dosud pouštěla. Nejen už spustila výrobu vlastních pamětí, procesorů i GPU, ale je jen otázkou několika příštích let, kdy tamní vláda vyhlásí zákaz počítačů a elektroniky s čipy západních firem, jako Intel, NVIDIA a další. Začne s tím ve Státní Správě, ale postupně nepochybně to přejde i do běžné elektroniky. Čína chce být kompletně nezávislá a samostatná technologicky a výrobou. A snad s výjimkou USA (jako jediné disponuje potenciálem i zdroji), které by mohli být také nezávislé, kdyby tamní firmy nepreferovaly maximální zisk výrobou v Číně a Asii obecně, tak Čína je reálně na cestě skutečné nezávislosti dosáhnout. Každopádně západní firmy se mohou s klíčovým Čínským trhem pomalu ale jistě loučit …
Zbývá jim tam posledních pár let. A v tuto chvíli si je Čína samozřejmě vědoma své pozice a síly, kterou nad Západem má. Takže ještě nám může pěkně zatopit. Současně ví, že mnozí výrobci jí opouštějí a stěhují výrobu jinam, takže její vliv už možná dosáhl vrcholu a bude se snižovat. Musí tedy využít situace teď. Čína totiž stále drží absolutní většinu těžebních a zpracovatelských světových kapacit na mnohé zásadní materiály, a to nebude jednoduché natož rychlé nahradit. I když přesuneme výrobu jinam, těžební kapacity a zpracovatelský průmysl na Západě nemáme, protože přeci si nebudeme ničit své prostředí, když máme (měli jsme) Čínu ;). Každopádně stávající omezování produkce se projeví speciálně v prvních měsících příštího roku, kdy bude zboží ze současné výroby chybět v dodávkách. Takže se „nebojte“, že by se současná špatná a často zhoršující se situace u mnoha věcí na trhu, v dohledné době vyřešila.
Snad jen šéfka AMD má pro nás optimistické zprávy, když se v aktuálním rozhovoru vyjádřila, že ještě první polovina roku 2022 bude mizerná a nedostatek čipů všeho druhu bude pokračovat, ale v druhé polovině roku 2022 se údajně situace zlepší. Lisa ví asi něco, co se k nám zatím nedoneslo :). Tak doufejme, že to tak bude. Jinak stále platí, že speciálně pokud jde o čipy a drobnou elektroniku potřebnou na výrobu komponent a počítačů všeho druhu, tak výrazné zlepšení situace má nastat v průběhu roku 2023, kdy se spustí nově budované velké kapacity hned od několika klíčových firem. Ovšem jak to v té době bude vypadat s jinými věcmi, například právě s výrobou a cenou elektrické energie, dostupností a cenami materiálů a náklady na práci a dopravu, to je otázka. Očekávejte spíše pokračující rychlý růst cen všeho a pěkně svižně. Což ale neznamená že technologicky to nebude příští rok a ten další opravdu opravdu zajímavé na poli PC …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|