Odstřižení se od západních technologií se Číně nedaří. Co s tím? Soudruzi myslí politicky.
Komunistická Čína řeší ožehavý problém. Chce a nařídila se odstřihnout od západních svobodných a demokratických technologií, z kterých ale doposud velice profitovala. Jenže zjišťuje, že to není tak jednoduché. Skutečné čínské čipy stojí jemně řečeno za houby, zdaleka nedosahují použitelnosti, kvalit, vlastností natož výkonu ani několik generací starých západních řešení. Navíc Čína ke svému zděšení zjistila, že vlastně neumí moderní čipy ani vyrábět. Přes obrovské investice a velké továrny v posledních letech, se nedaří Číně přijít s lepším než ekvivalentem 22nm, přinejlepším 14nm procesu, a ani ten v jejím podání zdaleka nedosahuje kvalit a použitelnosti „západní předlohy“. Čína nedokáže navrhovat ani vyrábět nezbytná výrobní zařízení pro moderní výrobní procesy. Nedaří se jí je ani ukrást a přístup k těm nejmodernějším má zcela blokována a znemožněn. Čína také nedisponuje potřebnou vědeckou základnou k tomu, tohle technicky vyřešit. A tak některé projekty nákladných výrobních kapacit v Číně, po letech nesplněných slibů a nezdarů už zkrachovaly.
Čínští komunisté však už plán a jasný časový rámec odstřižení se od západních technologií ve státní i firemní správě a později i na celém vnitřním čínském trhu schválili, a má se už v těchto letech naplňovat a finišovat. Jenže Čína se bez západních technologií nedokáže obejít. Ne pokud nechce začít za Západem velmi rychle zaostávat technologicky a nepomáhá jí ani rychlý odliv západních firem, které přesouvají výrobu do okolních států. Co s tím? No je to Čína, tak co myslíte …
- Vzít západní produkt a vydávat ho za Čínský …
Pokud Čína něco opravdu umí, tak kopírovat a přejmenovávat. Jednodušší produkty, kde se kvalita a funkčnost originálu opravdu nečeká, zkopírují vizuálně a vyrábí se i když kvalita a funkčnost je na hony vzdálená originálu. Složitější produkty, které ale musí fungovat jako originál? Prostě je doveze, plácnete na to Čínská loga a nový zcela Čínský produkt je hotov.
A přesně tak vznikl nedávno s velkou slávou představený čínský x86 procesor PowerStar P3-01105 CPU. Ten má právě řešit ono „odstřižení se od západních technologií a vlivu“ v čínském vládním sektoru a také klíčových promyslových odvětvích. Tento procesor má tedy pohánět tamní běžné počítače. Má to jen jednu malou drobnou vadu na kráse.
PowerStar P3-01105 je čínský asi jako hamburger. Je to ve skutečnosti jen přeznačený starý Intel Core i3-10105 (4jádra/8vláken), tedy 14nm COMET LAKE pro již ukončenou LGA 1200 platformu. Není na něm vůbec nic čínského. Zda jeho čínské přeznačení bude komunistické vládě stačit k vyhlášení úspěšného odstřižení se od západních technologií nevím, ale dost možná ano. Pokud někdo bude kritizovat a nedržet basu, tak všichni víte, co ho čeká. Asi se logicky ptáte, co na to originální výrobce, tedy americký Intel? Ví o tom, či dokonce spolupracuje s nepřítelem/Čínou? Určitě o tom ví, jestli spolupracuje, to ale nevíme. Ovšem i kdyby nespolupracoval, tak s tím nic dělat nemůže. Dotčené čipy jsou dávno mimo jeho kontrolu. Odhadem možná až desítky milionů starých COMET LAKE procesorů jsou ve světě, a samozřejmě ve velkém i v Číně, a nyní již počítače s nimi vybavené už pomalu směřují do sběru a šrotu. Takže „čínský výrobce“ si jich může snadno opatřit miliony, pár korun za kus, a natisknout si na ně logo PowerStar i čínskou vlajku. V bazarech můžete i u nás podobné procesory pořídit za pár stovek korun.
To samé se týká i desek pro ně atd. Všechny tyhle věci jsou dnes prakticky elektronický šrot, a ve velkých množstvích široce dostupné všude, kdy mnozí se toho rádi zbaví za trochu peněz. Takže když čínský výrobce tvrdí, že by rád prodal s tímto „svým“ CPU nějakých 1,5 milionu počítačů ročně, nelze to označit ani za nějak zvlášť ambiciózní cíl. Ale je to zajímavý business, vzít šrot ze západu za pár korun a prodávat ho Čínské vládě a podnikům za tisíce s tím, že jde o špičkový nový čínský produkt, který konečně ukáže západnímu světu zač je toho loket. A USA se budou třást před sílou nového 4jádrového PowerStaru! Ale sranda stranou, na druhou stranu oceňujeme ekologický přístup a myšlení, kdy pro mnohé elektronický šrot má tak šanci na druhý život …
Asi nikoho nepřekvapí, že tuhle „novinku“ v našich obchodech neočekáváme ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|