Jako odpověď na částečné sankce zavádí Čína vlastní a zakazuje některé produkty.
Není to nic nečekaného, jen to přišlo rychleji. Čínská komunistická vláda už před lety oznámila, že postupně zakáže používání západních technologií a produktů v počítačích a elektronice určené pro vládní a správní použití. A následně se očekává, že postupně pak zakáže západní technologie i na Čínském trhu obecně a nahradí je čistě vlastními. Nicméně zatím na podobný krok není zdaleka připravena.
Ovšem nyní musela přijít s nějakou odpovědí na omezení, které z bezpečnostních důvodů nejen proti nám nepřátelské Číně zavádí západní státy. Na Čínský trh nesmí některá špičková HPC řešení a mnoho západních firem má další omezení na produkty, které se vůbec mohou na Čínském trhu objevit. Čínská vláda se tedy nyní rozhodla „Západ“ potrestat. Do jejích vládních a správních systémů nesmí nově některé produkty Intelu a AMD. Úřady musí přejít na čínské technologie. Nepřekvapivě není blokovaná NVIDIA s jejími AI čipy, které se naopak do Číny přes sankce stále ve velkém valí a Čínská vláda je používá pro svou rozsáhlou síť AI systémů sledující tamní občany, hodnocení občanů a vývoj vojenských systémů, které chce použít pro útok na nezávislý svobodný Taiwan ve velmi dohledné době. Vše nasvědčuje tomu, že se Čína o útok, který existenčně otřese světovou ekonomikou a realitou jako nic od 2svv, pokusí kolem roku 2026.
Čínská správa a vláda tedy bude muset být připravena fungovat bez Západních technologií (alespoň oficiálně, přeznačené produkty jako některé starší procesory Intel na Čínském trhu to však jistí). Nejnovější krok se jí tedy politicky hodí, i když na něj není zcela technicky připravena, v praxi však určitě nebude tak horký. Otázkou je, zda je připraven Západ se obejít bez Čínské výrobní mašinérie. Mnoho západních firem má čínský trh za nejdůležitější, takže o něj nechtějí přijít, i když je všem jasné už delší dobu, kam věci směřují a že se pro ně čínský trh začne uzavírat.
Západ se také v poslední době, hlavně USA, chtějí připravit na zjevně stále nevyhnutelnější situaci, kdy nebudou moci počítat s další výrobou v Číně. A hlavně by mohly být ohrožena, ne-li zničena klíčová produkce čipů na Taiwanu. Investují se tedy ohromující peníze do výstavby továren na špičkové čipy v USA, a dokonce i v Evropě. Nicméně věci jdou o něco pomaleji, než by bylo dobré a mnoho západních firem přiznává, že za čínský výrobní řetězec pro produkci svých výrobků, jednoduše nemá náhrad. Především se ale ani moc nesnaží, a dělají jen málo pro to, aby ji měly. Důvod je samozřejmě prostý. Vybudování potřebných řetězců mimo Čínu znamená ohromné náklady, a tedy snížení firemních zisků a tím pádem i zisků pro akcionáře. A akcionáři a krátkodobé kvartální zisky jsou to jediné, co mnoho firem dnes výhradně zajímá, vidí jen do dalšího kvartálu, takže neplánují věci a kroky dlouho dopředu. Čest výjimkám.
Nicméně světová realita vypadá, jak vypadá a mnoho firem bude brzy nepříjemně překvapeno. Ono lokalizovat a přesunout všechnu výrobu do Číny a říkat tomu Globalizace (když je to jasná lokalizace), by bylo k smíchu, pokud by to nebylo tak smutné a takovým problémem dnes. A nejde jen o nepřátelský čínský politický systém, jde prostě o věc zdravého rozumu, že nacpat všechnu světovou produkci zásadních produktů do jednoho státu, není prostě dobrý nápad. Čína tedy nyní „paradoxně“ pomáhá západu se rozhodnout a změnit své směřování v oblasti soběstačnosti a fungování, i když samozřejmě z krátkodobého hlediska nebudou akcionáři firem tak spokojeni, jak byli doposud. A samozřejmě že se tomu mnozí brání, kdy říkají, že prostě výrobu přesunout nejde … ono to ale jde, všechno jde, když se chce. Ovšem jako v mnoha věcech dnes, ono se často moc nechce. Problémy se prohlubují a jejich řešení se odkládá a pak když už se musí řešit, všechno je mnohem dražší a komplikovanější, než by bývalo muselo být. Tak tomu bude i v tomto případě, protože ano, jde přesunout těžbu i výrobu pryč z Číny, jen to není ekonomicky výhodné jako současný stav. To je celé. A některé státy se o to konečně snaží. Ale bude se to muset udělat a je smutné vidět jak trapně a zoufale se snaží některé Západní firmy udržet v Číně, i když ta o ně zjevně nestojí a bude je více a více omezovat ve prospěch svých firem. A říká to všem, že to tak bude dělat.
Každopádně čekají nás velké nutné změny v následujících letech, takže kdo na ně dnes udělá přípravy nejlépe, bude z toho velmi těžit.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|