Jeden test, podle kterého se posuzuje výkon procesorů. Je jednoduchý, informativní a teď i aktuální.
Cinebench je prakticky povinou součástí většiny recenzí nejen procesorů. A není se co divit. Je to naprosto ideální testovací nástroj. Je jednoduchý, snadno opakovatelný, konzistentní a platí pro všechny stejné podmínky. A aktuálně byl vylepšen na novou verzi.
Starší CineBench R15 měl totiž jednu zásadní vadu, která se výrazně ale projevuje až v posední době. Jde o to, že samozřejmě byla navržena pro testování mnohem slabších procesorů, než jaké máme nyní. Současně také nebyl takovým problém boost, kdy zejména u mobilních CPU a zejména u Intelu výkon prudce klesá po zahřátí CPU. Boost totiž krátkodobě pustí takty výše, čemuž odpovídá i výkon. Nicméně výkon zahřátého CPU může být i o 10-15% v praxi nižší. Jenže CineBench R15 dokázal proběhnout tak rychle, že řada procesorů tak ukazovala výkon, který však v běžné praxi nenabízely. Neoficiálně se to snažila vyřešit neoficiální verze CineBench R15 EE, ale nyní je tu novinka, která je náročnější sama o sobě.
Postavená je na novém technickém základu, bohužel můžeme trochu diskutovat, zda volba „Intel Embree Ray tracing engine“ je z hlediska objektivního nestranného srovnání výkonu AMD a Intelu opravdu vhodná, přeci jen Intel asi bude mít drobnou výhodu, nicméně dobře.
Co je důležité, že R20 je 8x náročnější na CPU a 4x náročnější na RAM než R15. Využívá AVX-2 instrukční sety (zde může mít Intel výhodu). Samozřejmě škáluje na více jader/vláken, a to i extrémní počet. Silně těží z vláken a 4jádrové/8vláknové procesory dosahují lepšího výkonu než 6jádrové/6vláknové modely, což je ale v pořádku.
Asi vás tedy zajímá, jak si vedou AMD a Intel procesory. Zda fakt, že je použit „Intel“ softwarový základ je nějak znatelný a negativně ovlivňuje výkon AMD procesorů. Musíme říci, že možná trošičku ano, Intel má v některých ohledech zejména více jádrových testech menší ztrátu na AMD než tomu bylo u R15 verze. I mezi AMD procesory je menší rozestup než v R15, u Intelu je tomu překvapivě naopak. Na druhou stranu jedno-jádrový výkon se přiblížil. Evidentně tedy o něco více hraje roli náročnější test, kdy tedy boost takty klesají apod. Udělali jsme pár testů, další doplníme brzy:
Celkově se neliší pořadí a výrazně ani poměry výkonu ve srovnání pod R15 proti novému R20. test vypadá opět jednoduše a spolehlivě a je to tedy nadále velmi dobrý jednoduchý indikátor úrovně výkonu CPU. Jak moc je přesný? Třeba víme, že 12nm AMD ZEN+ architektura má IPC zhruba o 3% v průměru nižší než 14nm+ Intel SKYLAKE/COFFEE LAKE architektura. Tedy na stejném taktu by měl mít na jádro srovnatelný procesor AMD o malinko nižší výkon než Intel. Platí to?
Ideální srovnání je AMD RYZEN 2700X na 4GHz proti Intel Core i9-9900K také na 4GHz. Stejný takt, dvoukanálová platforma apod. A rozdíl v Cinebench R20 odpovídá předpokladům. RYZEN 7 2700X na 4GHz dá na jedno jádro 416 bodů, Core i9-9900K na 4GHz na jednom jádru dá 424 bodů. Rozdíl tedy 2%, což by odpovídalo tomu, jak by to mělo být.
Samozřejmě je otázkou, zda nějaké další věci ovlivňují výkon procesorů. Hlavním podezřelým je opět Windows 10, který zejména u Threadripper procesorů nedokáže správě využívat jejich výkonu a rozložit jej na jádra. Je to známá chyba a nedostatek Windows sheduleru a je velmi pravděpodobné, že tedy i v tomto případě bohužel negativně ovlivňuje výkon ThreadRipper CPU, takže to srovnání u více jader nebude asi po W10 ideální a vypovídající.
Brzy nabídneme více testů a výsledků, R20 samozřejmě postupně začneme používat, jak jsem řekl, je to jeden z nejdůležitějších testů, velice přesně dokáže ukázat výkon CPU (byť testuje jen jednu oblast), víceméně odpovídá i výkonu v mnoha jiných aplikacích a oblastech, takže se používá často i jako jeden test pro srovnání CPU. Mimochodem někteří si jistě všimnou, že v R20 už chybí integrovaný GPU test, který v R15 verzi byl. Nicméně protože OpenGL je mrtvé, museli by ho tvůrci nahradit VULKAN a zatím k tomu nedošlo, takže GPU test v tuto chvíli v CineBench R20 není. Pokud chcete tento test vyzkoušet, je k dispozici na Microsoft Store (z nějakého důvodu), ale naštěstí se dá stáhnout i z jiného zdroje zde.
Minimální nároky jsou 4GB operační paměti a procesor s SSE3- instrukční sadou. Z našich zkušeností to jede prakticky na všem, včetně starých Core 2 Duo či Athlon 64 apod. Díky větší náročnosti je dnes samozřejmě vhodnější pro současný výkonnější hardware.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|