Podrobný plán společnosti Intel a uvádění nových procesorů do všech segmentů trhu na následující roky …
Na Internetu se objevil opět velmi podrobný plán s přibližným časovým rozvrhem uvádění novinek. Podobný plán se již objevil v minulosti a ukázal se jako velmi přesný. Takže co si pro nás společnost Intel podle současných informací chystá tentokrát? Toto:
Jak vidíte, plán zahrnuje všechny cenové segmenty všech tří hlavních oblastí. Jak vidíte, do konce letošního roku už nás od společnosti Intel nic nového na poli CPU nečeká. Snad s výjimkou malých změn ve stávající nabídce a uvádění rychlejších modelů. Nicméně už v Q1 2011 se na trh, a to už je i Intelem oficiálně potvrzené, přijde nová mikroarchitektura Sandy-Bridge. Ta bude nástupce věru úspěšné architektury NEHALEM a Core, která je tu s námi od konce roku 2008 a vlastně víceméně v samotném výpočetním jádru je stejná, jako architektura Core (Core2), z čehož pramení i podobnost názvů. Zda u nových procesorů SandyBridge Intel udělá nějaké významnější změny v samotném výpočetním jádru a procesory tak už nebudou rodiny Core, není jasné, ale pochybuji o tom. Nicméně architektura samotných CPU se opět změní. Velkou novinkou proti současným modelům bude GPU. To sice je dnes integrováno už v dvoujádrových 32nm Core i3/5, ale to je jen pouhé 45nm GPU vedle 32nm CPU a tedy dva samostatné čipy vedle sebe. Sandy-Bridge už podobě jako více známé AMD FUSION, bude CGPU čip, kdy na jednom kusu křemíku bude CPU i GPU.
Jako první vstoupí procesory architektury Sandy Bridge na samém začátku roku 2011 do mainstreamu a základních serverů a pracovních stanic. Jako platformy budou označené Bromolow (Server) a Sugar bay (desktop). V krátké době by je měly následovat mobilní verze na platformě Huron. Sandy Bridge by vůbec měly být v Q1/2 2011 hlavně určeny do mobilní platformy a také do ULV notebooků. Většinu trhu však stále bude ovládat stávající modelová řada Core i3/5/7 procesorů. Nové 32nm procesory Sandy-Bridge, také budou první polovinu roku zastupovat výhradně jen 2 a 4 jádrové modely. Výkonnějších 6-8 jádrových modelů s 15-20MB L3 paměti s tříkanálovým řadičem, se dočkáme až v druhé polovině roku, či spíše v jeho závěru.
Intel se už ale také chystá na další přechod ve výrobních technologiích. 32nm výrobní proces nahradí v první polovině roku 2012 nový 22nm. A hned se objeví procesory s upravenou architekturou Sandy Bridge, která nese název Ivy Bridge. Podobně jako se objevily 32nm modely Core i3/5. O nich toho mnoho známo není, ale také budou až záležitostí roku 2012 a jedno víme určitě. Počet jader dále poroste, takže 10-12 jader je pro nějakého 22nm nástupce Core i7-980X za dva roky více než pravděpodobné. Nové procesory nové architektury budou podle všeho určeny opět do nových patic a s nimi dorazí i nové čipové sady Intel. Obojí nás tedy čeká také na počátku roku 2011.
anketa: kdo z vás plánuje AMD, přestože zřejmě Intel bude výkonnější? A kdo Intel.
Já osobně hlasuji pro AMD (bo Intel má odporný praktiky), kdo pro Intel, pak "negativ"
jen tak by mě to zajímalo
kde je to napsáno? AMD v Q1/2 2011 uvádí po mnoha mnoha letech kompletně novou architekturu a také bude na 32nm a budou to 4-8jádra a rozhodně bude jeho CGPU, po stránce grafického čipu výkonější, neb ta GPU část čipu vychází z RV830, který najdete na Radeon HD 5400/5500/5600 ;)
nikde, ale to, že si něco myslíš, neznamená, že máš pravdu....já si myslím to, tak mi to nevyvracej, když důkazy nemůžeš podat
to je anketa, ne diskuse
Nemůžeš v anketě dávat hodnocení TY, jako autor ankety. Je to neslušně. A dělá to tvou anketu nesmyslnou. A všichni ostatní můžou, od toho jsi tu anketu zavádíš, ne?
Máš opravdu VELKÉ potíže s logikou. Samozřejmě, můžeš sám psát odpovědí do své ankety. Ale to je něco jiného, než dávat PŘEDEM svou odpověď ve hlavičce ankety nebo v samotných otázkách. Tím ovlivňuješ výsledky.
Ovšem, pravidla slušnosti a logiky nejsou moc rozšířené.
Tak AMD bohatě stačí na hry a hlavně stojí o dost míň a ve hrách je dokonce výkonější než Intel . Ale kdybych chtěl nějaký super dělo PC tak bych bral Intel, ale to bych na to musel mít prachy
Pokud mozno bych chtel 8jadro Sandy Bridge kvuli nekterym pro mne velmi zajimavim vylepsenim architektury, ale vzhledem k dlouhemu cekani (puvodne mel Sandy Bridge vyjit na konci 2010) se rozhodne kouknu na highend od AMD.
Ved prave to Narazam na to ci ma nejaky zmysel takato integeacia uz pri pomerne vykonnom stvorjadre, pokial ta grafika stoji za staru backoru preto som zvedavy ako na tom zamakaju
Mno tak to bude asi doba cloud computing-u (datacentier) a o samotne zelezo sa uz bezny ludia, programatori a spravcovia nebudu zaujimat Inak u programatorov -> na zeleze programuje uz len par vyvolenych, inak zvisok drti win32 api