Oficiální plány AMD pro mobilní a desktopové platformy. Co jsme se dozvěděli zajímavého?
AMD se pomalu vrací jako reálná konkurence k Intelu do všech segmentů, i tam, kde už mnoho let v podstatě nebylo a jako zákazníci jsme na to tvrdě dopláceli (finančně i stagnujícím vývojem trhu a aplikací). Nyní tu máme oficiálně plány AMD pro tento a příští rok ohledně PC platformy.
- „Summit Ridge“ bude nahrazen „Pinnacle Ridge“
Procesory RYZEN první generace jsou součástí platformy „Summit Ridge“. Ta je hlavním desktopovým produktem AMD pro tento rok. Kromě již uvedených RYZEN 7 procesorů budou brzy (duben) představeny také RYZEN 5 a v druhé polovině roku pak RYZEN 3 procesory, všechny patří právě do této platformy.
AMD však znovu potvrzuje, že již dokončuje vylepšení architektury známé jako „ZEN 2“ a tedy „RYZEN 2“ procesorů. Jejich výroba má začít už na konci letošního roku. Procesory této druhé generace ZEN budou součástí platformy „Pinnacle Ridge“, která dorazí příští rok a podle mnohých spíše dříve, než později. Samozřejmě tyto procesory budou nadále součástí aktuální AM4 platformy a budou mít stále maximálně 8jader pro desktop. Nicméně tato druhé generace je klíčová i pro serverovou platformu, která je pro AMD snad ještě důležitější a kam nabídne už letos až 32jádrová CPU společně s RADEON výpočetními řešeními postavenými na VEGA.
- „Raven Ridge“ APU (ZEN+VEGA) letos jen pro mobilní PC?!
Trochu méně nadšeni jsme z plánů AMD ohledně nových 14nm APU procesorů. „RAVEN RIDGE“ je platforma nových 14nm čipů postavený na RYZEN CPU a VEGA GPU. Nicméně to vypadá, že zatímco u RYZEN procesorů „Summit Ridge“ AMD upřednostnilo hlavně desktop, v případě RAVEN RIDGE APU má přednost mobilní segment.
V roce 2017 se totiž tyto nové 14nm APU procesory pravděpodobně po většinu roku na trhu neobjeví ve verzi pro patici AM4! Zde budou v nabídce jen 28nm Bristol Ridge čipy, které se nejspíše objeví spolu s RYZEN 3 v druhé polovině roku jako portfolio pod 150 dolary. To je trochu zklamání, protože silný RYZEN CPU s VEGA iGPU je produkt, na který se hodně lidí těší.
- AMD jde po krku Intelu v souboji ultramobilních BGA?
Na druhou stranu, vzhledem ke k tomu, že z hlediska konkurenčního prostředí je situace na mobilní platformě ještě mnohem horší než na desktopu, není úplně špatný nápad, pokud se AMD primárně s novými APU čipy soustředí na tento segment. Tím spíše, že výkonem CPU i integrovaného GPU a efektivitou celého SoC, má reálnou šanci Intelu skutečně konkurovat. A dokonce ho předčít (Intel nemá tak schopné GPU). A nejspíše za výrazně zajímavější ceny. Přeci jen Intel a jeho Core iX-6000U procesory, což je hlavní procesorová mobilní nabídka, jsou fakticky jen silně podtaktované desktopové Core i3, tedy 2jádra/4vlákna, ovšem prodávané Intelem za ceny desktopových Core i7 procesorů! A to je velký problém a značné omezení možností cenotvorby počítačů atd. Jako mobilní procesory do tenkých PC (typu ZenBook FLIP) jsou to dostatečné, ale prostě chtít za 2jádrový Core i5-6200U skoro 9 tisíc korun vč. DPH, když výrobní náklady jsou minimální, a pak kvůli tomu celý takový šikovný mobilní PC stojí pořád přes 20 tisíc, to prostě hodně omezuje celý trh. Nové procesory AMD mají šanci s tím něco reálně udělat a zasáhnout tak velkou část současného PC trhu. A řekněme si na rovinu, desktopová APU zase tak velikostně významnou platformou nejsou!
AMD si tedy logicky vybralo právě mobilní segment pro první útok „APU Zen“. A přesněji platformu čipů integrovaných na základní desku jako SoC, co by hlavní bitevní pole pro své nové 14nm APU v roce 2017. Pokud to bude vypadat podobně, jako RYZEN procesory zatím rozhání stojaté vody v desktopu, hlasitě zatleskáme. Bohužel to ale znamená, že na desktopu si na nové 14nm APU (ZEN+VEGA) budeme muset počat nejspíše až do začátku roku 2018. Výrobní kapacity zjevně AMD neumožňují uvést všechno najednou, pro všechny platformy. Připomínám, že 14nm u GlobalFoundries AMD nyní vyrábí všechny ZEN procesory (RYZEN i NAPLES), také všechna GPU POLARIS 10, 11, 12 i VEGA 10,11 a také další speciální řešení, jako jsou desítky milionů čipů pro konzole apod. A bohužel AMD se nemůže opírat o několik továren a ani vzdáleně podobné kapacity, jaké má Intel.
- Záložní plán AMD … ultra low end grafiky RADEON RX 550?
S plánem, že na 14nm ZEN APU pro desktop AM4 se letos nedostane, tak nejednou dává smysl uvedení ultra low end grafiky RADEON RX 550 na miniaturním čipu POLARIS 12, která se velmi pravděpodobně blíží. Přeci jen procesory s grafikou jsou docela drahé řešení a výkonově sice slušné, ale často vychází koupě procesoru bez grafiky, a i slabší low end grafiky na stejné peníze, ovšem při vyšším grafickém výkonu celku. Samozřejmě výhody GPU v CPU nelze popírat. Nicméně AMD letos pro desktop nabídne vynikající procesorový výkon za slušnou cenu, a pokud k tomu někdo chce grafický výkon jen tak aby se neřeklo, ovšem se všemi aktuálními technologiemi, má nabídka samostatné ultra low end grafiky typu POLARIS RX 550 smysl, i když samozřejmě bude záležet na jejich provedení.
Přesto příznivci HTPC řešení mohou být letos zklamaní. Ačkoliv zase pozor, nemůžeme rozhodně vyloučit, že se neobjeví nějaká miniPC (jako jsou Intel NUC) s těmi 14nm ZEN APU procesory napájenými na desku! Ostatně tyto počítače se běžně prodávají právě s konkurenčními Intel Core iX-5000U/6000U procesory, takže technicky vzato tyhle „mini desktop PC“ se klidně prodávat mohou. Mám na mysli takovéhle počítače, které osobně považuji za hodně zajímavé platformy, pokud někdo prostě chce platformu CPU s integrovanou grafikou a stačí mu ten výkon:
Co říkáte plánům AMD? Dávají vám smysl, nebo to může rovnou zabalit?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|