Strana 2 z 2
- Jsou plány Intelu reálné?
Pokud všechno dobře půjde a nebudou žádné problémy ….
Je otázkou, zda plány Intelu, které měl vždy optimistické, jsou a budou tentokrát podpořeny i odpovídající realitou, nebo půjde zase jen o plány, co se nenaplní. Intel si prakticky nesmí dovolit jedinou chybu, zaváhání a problém, aby mu ty plány vyšly.
Zatím má Intel stále pozici, kdy má miliardy díky výrobní kapacitní nadvládě jisté, ale pokud by stávající situace trvala více let, než předpokládají i plány Intelu, mohli bychom se reálně dočkat výrazného pádu tohoto giganta. Proti předchozím rokům je tu prostě velký rozdíl. AMD nedávno bylo v podobné situaci jako Intel, jen v horší, protože na rozdíl od Intelu nemělo peníze a dominantní postavení. Ale problémy s výrobními procesy, architekturou, výkonem a zejména neschopným vedením sekající jednu drahou chybu za druhou, řešilo také. To se zlomilo v roce 2014, ale až od roku 2017, hlavně pak 2018 a letos akcelerované s výrazným 7nm vylepšením, vidíme výsledky nápravy. AMD tedy trvalo 3 roky, než se na trhu začaly obracet věci k lepšímu díky lepšímu vedení, plánování a novým produktům.
Intel má výhodu peněz, ale stejně jako u AMD chtějí věci čas, takže 2-3 roky je prostě nutná doba pro prosazení změn, vývoj a dodání nových produktů. Nicméně v jedné věci se Intel nezměnil, na rozdíl od AMD. A to je přístup a především vedení. Současné vedení Intelu je stále stejné. Firmu sice opustil CEO a před časem i šéfka vývoje, která ale evidentně nebyla tím problémem, proč 10nm není. Intel sice utratil obrovské množství peněz, včetně toho že najal lidi, které vyvíjeli AMD RYZEN, ale to samo o sobě nic neznamená. Vedení Intelu je stále stejné, sedí tam stejní lidé, dělají rozhodnutí stejní lidé, a tak je velké nebezpečí, že nasekají stejné chyby, možná ještě větší. Ano, Intel skoupil všechny mozky, má team a peníze vyvinout hodně dobré věci, ale řadu z těch produktů může pohřbít prostě nefunkční firemní rozhodování, strategie, vnitřní pnutí atd. To je podle mě zásadní věc, která rozhodne o tom, zda stávající plány Intelu jsou zasazeny do realistického rámce.
Záležet bude na tom, jak Intel přežije další dva roky bez zásadních procesorových novinek, které jsou před námi a zda naplní své plány. Každopádně pokud by rozhodovaly jen samotné produkty, s výjimkou mobilní platformy dnes Intel v mnoha ohledech za AMD zaostává a nové 7nm RYZEN procesory to jen zvýrazní. Strategie Intelu je nyní jasná, držet ceny a tvářit se, že žádný RYZEN neexistuje … nic jiného mu nezbývá, když 16jádrový 7nm RYZEN 9 už teď běhá a testuje se v nových AMD X570 AM4 deskách. A 10 jádrový Core i9 procesor na 14nm v lednu 2020? Jako levný mainstream za 7 tisíc v té době asi dobrý, ale jako konkurence a produkt, který má přestavovat zajímavý pokrok? Příliš málo a příliš pozdě. Ano, tvářit se že AMD RYZEN neexistuje, je prostě pro Intel dnes jedinou možností … a stejně tak to dnes musí činit i zákazníci, kteří Intel za stávajících podmínek stále nakupují. Ale jak říkám, je to dobrý stav věcí, Intel a celý trh tuhle situaci potřeboval. Intel se teď musí rozhýbat a s ním i stojaté zatuchlé vody hlavně OEM segmentu atd. A buď z toho bude něco pořádného, a začátek nové epochy, nebo už sledujeme začátek velmi chaotického konce jednoho giganta … rozhodnou další roky, a zejména 7nm procesory a grafiky Intelu v roce 2022 a dál.
Každopádně Intel v současnosti neposkytuje žádný skutečný důvod, proč by jeho produkty měly být pro velkou část koncových zákazníků a uživatelů vůbec zajímavé a zákazníky má jen díky setrvačnosti a podmínkám, kdy nutí výrobce OEM platformu AMD prakticky nenabízet, takže Intel zůstává jedinou možností, i když je tou horší a pro zákazníky prakticky vždy méně výhodnou. Ano, výkon má, ale ten má i konkurence, ovšem na rozdíl od ní je cena, kterou si účtuje Intel, naprosto neadekvátní tomu, co za ni nabízí. A na tom se nic v dohledné době nezmění … jak říkám, jediný zajímavý produkt v dohledu jsou grafiky Intel Xe, pak možná kombinované čipy (14nm CPU + 10nm iGPU) a pak dlouho nic. Na skutečné novinky a reálnou novou generaci procesorů Intel pro desktop budeme čekat nejspíše další skoro 3 roky.
Do té doby si budeme hrát jen s novými názvy a převlékat ty samé 14nm procesory do nových kabátků, kupovat k nim nové desky a tvářit se, že je všechno v pořádku a megamiliardový gigant s monopolními výhodami, který vydělal desítky miliard dolarů čistého za poslední dekádu, prohrává se 100násobně menší společností, s rozpočtem na úrovni kapesného užišího vedení Intelu. A Intel prohrává prakticky ve všem. Ve výkonu, v efektivitě výrobní i provozní, v bezpečnosti a především technologické pokročilosti procesorů, jejich návrhu i výrobě … právě tohle srovnání za jaké situace a s kým Intel prohrává, vypovídá nejlépe o tom, jak obrovské chyby musel Intel nasekat, aby se do stávající situace dostal. A určitě nejde o jednu chybu, jednoho člověka a jedno špatné rozhodnutí .... jde o problém, který se táhne dlouhé roky a nic nenasvědčuje tomu, že ho Intel skutečně vyřešil ... uvidíme, rok 2019 je ztracený, 2020 také, 2021 napoví a 2022 definitivně ukáže, jak se věci mají ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|