RYZEN 9 3900XT, RYZEN 7 3800XT a RYZEN 5 3600XT jsou překvapením. Jak to AMD dokázalo?
AMD „údajně“ přestaví tři vylepšené RYZEN 3000 ZEN2 procesory 16.června. Jaký k tomu má důvod? Jednoduše takový, že prostě může (a v současnosti bych řekl, že prostě musí, protože Intelu mu vyloženě nahrál na tuhle smeč, že tohle nevyužít, by byl zločin). Jak už jsem psal, jde vlastně jen o nové revize ZEN2. Mou optimistickou teorií je, že by si u nich AMD mohlo teoreticky vyzkoušet ten nový 7nm+ EVU proces. Nicméně to je spíše mé přání než realita, jak jsem varoval. A vypadá to, že si AMD skutečně 7nm+ EUV proces nechá až pro novou generaci. Co jsem se bavil s některými lidmi v posledních dnech, vypadá to, že AMD se podaří zajímavého zlepšení dosáhnout i se stávající první generací 7nm výroby TSMC. A je to vlastně velmi jednoduché.
Na to, že jde tedy vlastně maximálně jen o nové revize (a ani to není jisté), není zlepšení přitom úplně zanedbatelné. Nový RYZEN 5 3600XT má mít totiž takty 4,0GHz v základu a 4,7GHz v boostu, přičemž současný RYZEN 5 3600X má „jen“ 3,6GHz v základu a 4,7GHz. To je posun o značných 400MHz v základu! Podobně je na tom i RYZEN 7 3800XT, který má mít dokonce 4,2GHz v základu a 4,7GHz v boostu! Stávající 3800X model má přitom „jen“ 3,9GHz v základu a 4,5GHz v boostu a pokud jde o základní takt, jde o vůbec nejrychlejší současný RYZEN 3000 na trhu. Žádný model dosud nenabídl vyšší základní takt, natož přes 4GHz v základu.
No a populární 12jádrový RYZEN 9 3900X s jeho 3,8GHz v základu a 4,6GHz v boostu má mít v podobě nového 3900XT hned 4,1GHz v základu a 4,8GHz v boostu. Tedy vůbec nejvyšší takt, který jsme kdy u RYZEN procesoru viděli. I luxusní RYZEN 9 3950X s výběrovými a nejpovedenějšími čipy, dosahuje v boostu „jen“ 4,7GHz.
- Je to překvapení a výsledek úzké spolupráce AMD s TSMC
Nebudu zastírat, že takové vylepšení v rámci stávající vlastně staré generace čipů, nejsou zanedbatelná ani malá. Dokonce ještě nedávno jistý konkurenční výrobce prezentoval svou procesorovou architekturu s podobným nárůstem taktů, jako zcela novou generaci procesorů, i když architektura, jako v tomto případě, vůbec nezměnila! Určitě se tedy ptáte, jak to AMD dokázalo? Proč to vůbec vydává, když novou generaci procesorů má doslova za rohem? A co to bude znamenat v reálu?
Začněme tím, proč AMD nečeká na novou generaci. Na rovinu, bylo by výhodnější, nevylepšovat stávající generaci procesorů, už jen proto, že by ta nová mohla vypadat ještě o něco lépe a výkonněji. Až 400MHz zvýšení taktů není vůbec málo (je to větší rozdíl, než byl mezi RYZEN 1000 a 2000). Proč to tedy AMD dělá? Jednoduše proto, že může :). A také proto, že Intel nepředvedl s novou Core 10000 nic zajímavého a udělal ze sebe velmi snadný cíl. Intel prostě vyloženě nahrál AMD na smeč, přistavěl mu trampolínu, sundal brýle a stoupl si do smeče, aby to schytal jo najisto. Lepšího nahrávače si u AMD ani nemohli v tomto případě přát. Nakonec vylepšení RYZEN 3000 procesorů ve srovnání s Intel nabídnout, bude prostě vypadat ještě zajímavější, než je.
A jak to AMD dokázalo? Nedokázalo to samo. Když AMD loni s výrobou 7nm čipů ZEN 2 s TSMC začínali, byla na tom 7nm výroba relativně dobře s výtěžností kolem 70%. To bylo sice slušné na tak pokročilou výrobu, ale byly tam prostě velké rezervy ke zlepšení. U 14/12nm výroby totiž mělo AMD se svými navíc většími čipy výtěžnost přes 80%. Nicméně AMD s TSMC se postupně podařilo vyladit všechno tak, že v současnosti jsou na výtěžnosti údajně dost přes 90%! Některé zdroje uvádí až 94%! To je naprosto „šílené“ číslo (ve velmi pozitivním slova smyslu), a znamená v praxi hned několik pozitivních věcí.
V prví řadě, AMD dnes z 10 fyzicky vyrobených čipů na wafferu má minimálně 9 plně funkčních. Loni, při uvádění RYZEN 3000 na trh, to bylo „jen“ 7 čipů z 10. To znamená, že ze stejného množství waferů (křemíku), AMD má prostě dnes více procesorů. A to ne o málo, když počítáte s výrobou v milionech jednotek. Je to přesný opak toho, co zažívá Intel, kterému výtěžnost s vydáním Core 10000 generace, naopak znatelně poklesla. Potřebuje totiž více těch kvalitních čipů a vyrábí navíc ještě větší čipy stále stejnou 14nm výrobou.
A jde také o kvalitu těch čipů, která se v případě současných 7nm ZEN2 razantně zvýšila. AMD má jednoduše mnohem větší počet těch opravdu povedených kusů, zvládající vyšší takty nebo ty vysoké takty s nízkým napětím atd. A dokonce má i slušný počet takových, které dokáží ještě vyšší takty, než s jakými AMD původně počítalo a uvádělo RYZEN 3000 procesory na trh. Jinými slovy, čipy, které loni byly považovány za ty opravdu povedené, a kterých bylo málo, a byly tedy velmi cenné a používané jen pro RYZEN 9 3950X nebo EPYC procesory, jsou v tuto chvíli vlastně naprosto běžné. A AMD má teď v ruce ještě lepší čipy. A proto tedy přichází RYZEN 3000XT procesory, které tohle zlepšení vyráběných ZEN 2 čipů využijí.
- Co to bude znamenat v praxi?
Díky tomu, co předvádí Intel a jeho „nové“ Core 10000 procesory, což je jedna z nejhorších nově uvedených generací procesorů v historii, má AMD ještě větší zájem, uvést RYZEN 3000XT na trh. Jednoduše budou vypadat ještě lépe. Intel totiž nedokázal s novou generací procesorů vůbec nic, než jen poškodit svou značku, zejména v očích těch uživatelů, kteří ještě nevěděli, že je AMD dnes prostě lepší. Jeho výkonová ztráta se sice zmenšila, ale s výjimkou her, kde to ovšem není o výkonu CPU ale o mizerné optimalizaci her, všude jinde stále výrazně zaostává. Přičemž je ovšem stále citelně dražší, navíc značně zvýšil spotřebu, a tedy snížil efektivitu a jeho platforma je prostě horší i ve všech ostatních ohledech, počínaje bezpečnostními mezerami, absencí PCIe 4.0 a žádnou zajímavou upgradovatelností.
AMD tak stačí relativně málo, aby Intel a jeho novou nabídku totálně potopilo. A přitom by nemuselo dělat vlastně vůbec nic a prostě počkat na RYZEN 4000, které dorazí v závěru roku, u kterých je jasné, že budou úplně jinou třídou. Nicméně, když už tedy jde současná 7nm výroba tak dobře, AMD uvedení ještě lepších RYZEN 3000 procesorů prostě nic nestojí a může na tom jen získat. A nejde mu v tomto případě ani tak o okamžitý finanční zisk, ale o pověst a jednoduše udělat dojem na lidi, speciálně na ty, kteří ještě nevědí, o kolik jsou dnes RYZEN procesory lepší než Core. Intel pro nové AMD RYZEN 3000XT modely vytvořil perfektní podmínky.
Jeho mizerné Core i5-10600K prohrává všude mimo her s konkurenčním RYZEN 5 3600X. Jeho Core i7-10700K a Core i9-10900K jsou všude mimo her, naprosto zoufalé a opravdu výrazně zaostávají za výkonem dokonce levnějšího RYZEN 9 3900X, nemluvě o 3950X. A pak jsou tady platformy, kdy Z490/B460 se nedá doporučit v současném stavu prostě nikomu a X570 a brzy B550 jsou jasná volba. Takže co udělá to až 400MHz zvýšení taktů, i kdyby to mělo znamenat zvýšení TDP ze 105W na třeba 125W (což je pořád méně než má Intel s jeho reálnými až 250W) a ponechání cen v případě RYZEN 3000XT?
Ano, nové RYZEN 3000XT určitě budou dražší než RYZEN 3000X, co už jsou v obchodech, ale to proto, že ty už se dávno prodávají za podstatně nižší než stále doporučené oficiální ceny. Ty ale AMD určitě ponechá pro XT verze, takže prostě za stejné ceny nabídne oficiálně ještě lepší procesory. Nejen že zvedne už tak velký náskok výkonu prakticky všude, kde je to skutečně o výkonu procesorů, a kde na tom záleží proti Intelu. Ale prakticky vymaže ten „herní“ náskok, který Intel má a stáhne ho na zanedbatelná 1-2%. Už teď je přitom v praxi neznatelný a pro drtivou většinu lidí naprosto neviditelný. A kdo si dnes kupuje Intel kvůli těm pár jednotkám FPS a obětujme tomu desítky % výkonu všude jinde, efektivitu, cenu atd., bude vypadat ještě hůře …
Takže články, recenze a videa s ještě rychlejšími RYZEN 3000XT v kombinaci s novou B550 platformou, budou nejlepší reklama, kterou si AMD mohlo vůbec přát. A nestojí ho to vlastně nic. Zato Intel vydání Core 10000 a Z490/B460 opravdu silně nezvládl. Všechny jeho čipy jsou nekonkurenceschopné, výmluvy na „lepší“ herní výkon jsou jen výmluvami, protože v praxi neznamená z hlediska použitelnosti a reálného herního výkonu (v kombinaci s grafikami a rozlišneími které většia uživatelů opravdu používá) vůbec nic. A navíc ve hrách to dnes o výkonu CPU jako takových vůbec není. Platformy Intelu jsou horší a do toho všeho si účtuje asi tak dvojnásobné ceny, než za co jeho produkty dnes reálně stojí. Novinky Intelu tak poslouží hlavně AMD, co by propagace jeho objektivně lepších a především výhodnějších produktů a RYZEN 3000 XT jsou tak příjemným rozptýlením před tím, než to definitivně rozsekne s RYZEN 4000 ZEN3 procesory na konci roku. Kdy ovšem tyhle procesory klidně budete moci osadit do stávajících AM4 desek (X470/B450 i X570/B550), takže není ani důvod proč nákup AMD RYZEN počítače odkládat, když můžete kdykoliv snadno upgradovat ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|