Raven Ridge APU jsou zcela odlišné čipy od těch, které používají RYZEN procesory bez iGPU.
AMD v současnosti vyrábí prakticky jen dva čipy. Jeden bez integrované grafiky, který je pochopitelně mnohem jednodušší na výrobu, a proto jej dnes zvládá i 12nm a najdete jej u RYZEN 5/7 a ThreadRipper 2 procesorů. Současně má ale ve výrobě druhý, úplně odlišný čip. Má sice také ZEN architekturu, ale v současnosti jen jeden CCX blok, tedy 4jádra/8vláken. Součásti čipu je ale také integrovaná grafická část architektury VEGA, která tvoří s procesorovou částí jeden celek.
Jedná se tedy o APU řešení RAVEN RIDGE, které najdete jak na desktopu v podobě RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G procesorů, tak hlavně v mobilní sféře v různých provedeních s různým TDP. Ačkoliv AMD již uvedlo na trh ZEN+ architekturu a 12nm RYZEN procesory, týká se to pouze právě čipů bez integrované grafické části. Ty s integrovanou grafikou zůstávají nadále 14nm a u první generace ZEN.
Asi se tak ptáte, co je nahradí. V současnosti to vypadá, že půjde o platformu PICASSO, kdy s velkou pravděpodobností půjde ale o 12nm produkt, tedy stále 4jádra/8vláken ale na vyšší taktech a s lepší efektivitou (ZEN+) a k tomu podobná vylepšení pro integrovanou VEGA.
Není příliš pravděpodobné, že AMD s APU skočí na 7nm v případě cenově dostupných APU řešení, které mají tyto čipy představovat. Problémem je hlavně cena 7nm výroby, která by jednoduše neumožňovala ty čipy prodávat v cenových relacích, kde se nyní pohybují 14nm APU procesory od AMD. 12nm proces je ale vyladěný, použitelný bez potíží na tak komplexní čip, který CPU+iGPU představuje a ze strany Intelu neexistuje žádná konkurence.
Intel sice dokáže nabídnout i výkonnější procesory z hlediska procesorové části, protože integrované GMA najdeme v 6 a brzy i 8jádrových procesorech COFFEE LAKE Refresh, ale z hlediska efektivity a výkonu celku nemá Intel nic, co by se byť jen přiblížilo schopnostem integrované VEGA grafiky. Ta je minimálně 3x výkonnější, technologicky mnohem vybavenější a v praxi bez potíží použitelnější i pro hraní mnoha her, že to zkrátka není ani žádné soupeření. AMD tedy může v klidu 12nm čipy procesory vydat a počkat na vyladění a snížení ceny 7nm výrobního procesu. Z tohoto hlediska tak můžeme odhadovat, že AMD má 12nm PICASSO APU procesory hotové a nedivil bych se, kdyby je ještě na konci roku oficiálně vydalo v mobilních verzích a začátkem roku 2019 i pro desktop.
Další generace už bude určitě zásadnějším upgrade. 7nm proces je nevyhnutelný, stejně tak použití ZEN 2 architektury a CCX s více jádry, kdy v úvahu připadá minimálně 6jader/12vláken. Integrovaná grafická část pak pravděpodobně dostane architekturu NAVI obohacenou možná o prvky nějaké další. Rámcově bychom pak mohli první 7nm APU vidět v závěru roku 2019. Tedy očekával bych podobný scénář jako u současných 14nm APU procesorů a chystaných 12nm. Tedy mobilní edice prví a pár měsíců po nich i desktopové. Do desktopu by tedy 7nm APU měly pravděpodobně dorazit až začátkem roku 2020 a není vyloučeno, že budou určeny jak pro AM4 se stávajícími DDR4 paměťmi, tak pro „AM5“ s DDR5.
Kromě těchto tradičních APU procesorů AMD údajně pracuje i na silnějších APU řešeních, prakticky „SoC“, které budou ale „slepeným“ řešením výkonného 8+jádrového procesoru RYZEN s mainstreamovým VEGA/NAVI řešením a sdílenými 16-32GB HBM2 paměťmi. Vše pěkně spolu na jednom kusu malé desky, v podstatě podobné řešení, jaké AMD uvedlo ve spolupráci s Intelem letos, tedy KABY LAKE-G. Právě v podobných slepených řešení téměř jistě leží budoucnost.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|