Je jasné, že se současným „pískem“ si ve výrobě čipů nevystačíme na věky.
Křemík tu už nějakou dobu používáme a používat ještě budeme. Náš oblíbený „písek“ má ale samozřejmě pevně dané meze svého použití. Stejně tako současná litografie má svá fyzikální omezení. Obecně se soudí, že se současnými technologiemi se dostaneme někam k 10nm. Například Intel, který je ve výrobě mikročipů současným leaderem, má v plánech 14nm výrobní procesor na polovinu roku 2015 a 10nm na konec roku 2017. Co bude pak je záležitostí ostře sledovaných diskusí a hlavně bohatě dotovaných výzkumů.
Pokud by se měla nadále používat současná technologie fungování CPU, bude nutné nahradit křemík jiným materiálem. Naději prý má germanium nebo asi nejdiskutovanější Grafen. Technologií použití grafenu ve výrobě tranzistorů a tedy čipů, se zabývá několik společností, včetně IBM, ale i řada technických univerzit po celém světě.
Jednoduché grafenové tranzistory už dosáhly frekvence 155GHz. Teoreticky umožňují výrobu až 0,5nm procesem. Nicméně nejsou dokonalé a mají určité problémy. Tím nejzávažnějším je problém vypnout je úplně, když potřebujete, což je nutné, pokud by měly nahradit křemík. Na problému se ale pracuje.
Údajně se také již pracuje na tom, aby se první prototyp grafenového procesoru objevil už v roce 2015 a případně aby se tak do komerční výroby dostal v letech 2020-2022. Samozřejmě toto není jediná technologie výroby dalších generace mikročipů, která se zkoumá. Grafen také vůbec nemusí být tím pravým. Rozhodně se ale rychle blížíme do bodu, kdy prostě křemík doslouží a nástupce, ať už to bude cokoliv, bude muset být připraven. Copak se na nás asi chystá? Máte nějaké kandidáty, či víte, jak to celé dopadne? :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|