Zatímco nás ještě čeká určitě 5-7 křemíkových let bez velkých změn, musíme koukat i dál.
Současná křemíková technologie, která je základem pro současné procesory a čipy všeho druhu, má řadu omezení a hlavně určitě hranice, které zkrátka nelze překročit. Neustále se zmenšuje výrobní proces a s tím, jak klesají nm, klesá i další potenciál křemíku, protože jeho hranice fyzikálních možností a vlastností se nezadržitelně blíží. Otázkou je, co dál.
Tím už se samozřejmě vývojáři a výrobci zabývají nějakou tu dobu. Možností kam za 5-7 let vykročit a s čím navázat na křemíkové čipy, je celá řada. Zkoumá se řada možností včetně biotechnologie, či nano technologie všeho druhu. Samozřejmě je tu prostý nápad, nahradit křemík lepším materiálem, který by dovolil posunout hranice současného způsobu výroby zase o něco dál a třeba by měl i lepší vlastnosti, protože křemík zdaleka není ideální.
Jistou možnost představuje Grafen. Ten vykazuje zajímavé vlastnosti. Aktuálně se výzkumný team, který se myšlenkou použití Grafenu zabývá, nechal slyšet, že objevil zajímavou vlastnost. Problémem křemíkových čipů je odporový jev. Nebudeme zacházet do detailů, prostě znáte to, co čipu dodáte ve formě energie, to z 99,6% musíte účinně odvést ve formě tepla. Pokud ne, tak pošlete váš křemíkový čip do věčných čipišť. Grafen se prý ale chová jinak. Hustá síť atomů uhlíku vytváří v podstatě pravý opak – termoelektrické chlazení, které vlastně využívá Peltierova efektu, jež už v praxi na chlazení CPU se mnozí snažili využít. Více na Wikipedii … nebudu předstírat, že tomu nějak zvlášť rozumím, brali jsme to ve škole, ale víte jak to je ;).
No každopádně by se čipy z Grafenu v podstatě dokázaly chladit sami! Ano zní to až neuvěřitelně, ale osobně věřím tomu, že právě výkonné čipy bez chlazení jsou budoucností, ať už budou z čehokoliv. Každopádně pokud se těšíte na pasivní počítač se super výkonnými Intel Core i999 se 24 jádry a grafikou Radeon HD 9999 s 6 jádry, tak se obávám, že můžete být v klidu. Grafen a obecně uhlík zatím představuje hojně zkoumanou možnost, ale bohužel jsou tu jisté problémy s dostupností materiálu. Zatím se tedy nahradit křemík rozhodně nechystá. Ale opravdu je nejvyšší čas vyvíjet nástupce křemíku, protože jak říkám, za 5-7 let už se nástupce bude muset řešit.
Jasně z hlediska času to není moc dlouhá doba, ale z hlediska vývoje na poli PC je to celá věčnost, vždyť to je vlastně rok 2006-2004 … a to byly třeba roky grafických karet NVIDIA FX 5000/GF 6600 nebo AMD Radeon 9000 či X800 a to jsme se pohybovaly na 130-110nm! Tehdy měly grafické čipy také kolem 150-300mm2, ale jen kolem 150 milionů tranzistorů. A podobně to vypadalo i ve světě CPU, kde se utkávaly AMD Athlon Xp a první A64 s Intel Pentium4 na 130-90nm. A srovnejte si to s tím, co tu máme dnes – 40nm GPU s 3 miliardami tranzistorů a 32nm CPU s miliardou tranzistorů. Z hlediska času a vývoje na poli PC budou ty současné TOP grafiky a procesory stejnými muzeálními kousky jako dnes jsou X800/GF6 a Athlon XP či Pentium4. A kdoví, kde v té době bude výroba. Je ale jasné, že nelze pokračovat podobným tempem, kdy dnes TOP grafiky mají TDP 400+W a podobně.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|