Chcete si koupit levnější Intel procesor a nataktovat si ho na výkon dražšího modelu? Narazíte.
Celá pointa smysluplného domácího taktování v minulosti byla, že jste si koupili levnější procesor, a nataktovali jste si ho na úroveň, nebo dokonce nad úroveň modelů, které výrobci prodávali podstatně dráž. Legendární levný AMD Opteron 144, který po „lehkém“ OC měl výkon jako téměř nejvýkonnější a nejdražší procesory té doby atd. Samozřejmě speciálně společnosti Intel se tahle praxe „extra výkon zadarmo“, ani trochu nelíbila. Zákazníci využívali výkon, který si nezaplatili? „Myslíte na chudáky investory a akcionáře?!“ řvali u Intelu, a tak se postarali, aby to dále nebylo možné. A hlavně v dobách své absolutní dominance na trhu, udělali smysluplnému domácímu taktování přítrž. Intel umožňuje dnes taktování tzv. za příplatek, a umožňuje ho jen u specifických modelů CPU a desek za specifických podmínek.
V současnosti, pokud chcete běžný mainstreamový procesor Intelu taktovat (dnes tedy Core 12000 série ALDER LAKE), tedy popohnat na vyšší takty a výkon „dražších variant“, tak máte do značné míry smůlu. Nemůžete si prostě koupit Core i5-12400 a nahnat ho takty a výkonem nad Core i5-12600K apod. Kromě toho, že dnes jsou mezi procesory podstatně větší rozdíly než jen samotné takty (liší se třeba i počet jader/vláken apod.), Intel jednoduše blokuje taktování procesorů vyjma nejdražších „K“ edic v jednotlivých řadích. U nich si připlácíte za tu možnost taktovat, i když u některých verzí, speciálně třeba model jako Core i9-12900K nedává další taktování vlastně moc smysl, protože procesor už v základu jede na vysoký takt a rozumný maximální limit a hnát ho výše jen výrazně zvýší spotřebu, výkon už za to nestojí. Samozřejmě Intel vás nenechá taktovat nějaký levnější Core i9-12000, protože ten je o několik tisíc korun levnější a „nezaplatili“ jste mu za ten „extra výkon“, i když čip a vše je jinak stejné. Je to škoda, protože jen u té levnější níže taktované verze by domácí taktování dávalo mnohem větší smysl než u toho TOP „K“ modelu.
Ale to není jediné omezení. Vedle toho, že musíte mít „K“ edici procesoru Intel, musíte mít také základní desku s čipsetem „Z“, dnes Z690, aby taktování toho CPU bylo vůbec možné. Na levnějších deskách taktování ani K edice nefunguje. Ještě nedávno Intel dokonce neumožňoval, vyjma „Z“ čipsetu, nastavit na levnějších „B“ a „H“ čipsetech ani vyšší takty DDR4 pamětí.
Politika Intelu vůči domácímu taktování je v přímém kontrastu s AMD, které nechává až na výjimky všechny své procesory plně odemčené, a oficiálně lze taktovat na dražší X570 i levnější B550 platformě, a dokonce i na některých ultra levných A520 deskách. A to dle libosti. Pochopitelně větší smysl dnes u AMD platformy dává zapnutí PBO, ale to je jiná pohádka :). Zásadní je, že AMD až na výjimky neblokuje vaši možnost zvednout takt u vašeho CPU, pokud splňujete alespoň trochu kvalitativní podmínky. U AMD je možné koupit si levnější CPU a dotaktovat si ho na výkon „dražšího modelu“. Naposledy to platilo třeba u RYZEN 5 3600 vs RYZEN 5 3600X atd. Platilo by to určitě i dnes, kdyby AMD levnější níže taktované verze RYZEN 5000 nabízelo, což nenabízí z důvodů omezených výrobních kapacit a vysoké poptávky. Nicméně taktovat jdou všechny RYZEN 5000X i 5000G procesory, které na trhu nyní jsou, AMD nás v tom nijak nelimituje.
U Intelu ty limitace jsou, ale existují nepříliš praktické možnosti, jak to teoreticky obejít …
Intel Core i5-12400 na 5,2GHz? Aneb taktujte, než to zakážou! :)
Oficiálně taktovat uzamčený model Core i5-12400 prostě nejde, Intel tuto možnost blokuje, i pokud tento levný CPU osadíte na Z690 desku, které jinak umožňují taktovat Core 12000K edice. Nicméně některé desky to zdá se neoficiálně umožňují. Podmínka ovšem je, že musí mít tzv. external clock generator, což dnes ovšem prakticky žádná deska běžně nemá. Určitě ne žádná levná deska, která by dávala v kombinaci s Core i5-12400 smysl. V rámci Z690 modelů je tahle speciální výbava na ASUS ROG Z690 APEX a Z690 HERO, nebo třeba na ASRock Aqua. Tedy na extrémně drahých deskách.
Aktuální BIOS tam mají možnost speciálních nastavení, které pokud víte jak na to, tak dovolí posunout takt i na zamčeném CPU, jako je právě Core i5-12400. Der8auer tak dokázal posunout takt tohoto modelu z maximálních boostových 4,4GHz až na 5,2GHz All core, s odpovídajícím výkonovým nárůstem:
A samozřejmě také nárůstem teplot (až 96°C s AiO) a spotřeby (nějakých 140W). Nicméně procesor měl najednou o 33% vyšší výkon než v základů. Tohle je přesně to, co bychom od smysluplného domácího taktování očekávali a chtěli. Jenže Intel jej prostě nedovoluje, protože samozřejmě když to najednou má výkon blížící se modelu 12600K, který stojí 8 tisíc, ale vy byste jej získali nákupem modelu 12400 „jen“ za 5,5 tisíce, Intel by na tom vydělal méně. Takže to samozřejmě tato firma nepovolí. Nic jiného v tom nehledejte. Technicky by v taktování problém žádný nebyl.
Samozřejmě způsob, který Der8auer prezentuje, je opravdu hodně neoficiální, Intel pravděpodobně podnikne kroky, aby jej znemožnil (ale BIOSy s podporou toho jsou již venku, ty už nezmizí). Nicméně v praxi tahle demonstrace většinu majitelů levných Intel "nonK" procesorů asi jen rozesmutní, protože asi nikdo nebude párovat tento procesor s deskami za téměř 20 tisíc korun i víc. Vyjma několika nejdražších Z690 desek, které mají potřebnou extra výbavu, to normálně taktovat prostě nejde. A strkat procesor za 5,5 tisíce na desku za 15 až 20 tisíc korun, to nedává smysl. Takže tohle jen ukazuje fakt, že kdyby Intel chtěl být vstřícný k zákazníkům, domácí taktování by mohlo dávat smysl i u něj, nejen u AMD. Ale on samozřejmě nechce, to je celé, nic jiného v tom není :). To je tedy příležitost ocenit přístup AMD, jehož RYZEN 5 5600X taktovat a ladit jde, případně jakýkoliv jiný RYZEN 5000 procesor, a to nejen v nejdražších X570, ale také klidně v základních B550 deskách, dle libosti.
Uvidíme, zda tohle bude platit i nadále. AMD zatím nemá svůj otevřený přístup zájem měnit. Intel ale pokud k tomu nebude dotlačen nezájmem o jeho platformu, tak ten přístup prostě nezmění.
Ona je to ale u AMD a Intelu docela rozdílná situace.
Všechny AMD Ryzen jsou už z výroby hnané skoro až ke stropu daného křemíku, takže přetaktováním nedosáhneme potencionálního výkonu vyššího modelu takže povolení taktování u všech nemá jak kazit prodeje.
U Intelu by měli problém když by se CPU za 4700Kč zvedl výkon o 30% a dohnalo tak model za 7500Kč, marketingově by to vůbec nedávalo smysl ikdyž samozřejmě zákazníci by měli radost.
U AMD máte úplně to samé na grafikách - zastropovane takty jádra nebo paměťi tak aby si grafiky nemohly vzájemně šlapat na paty.
Ty máš ty % nějaký popletený. Kde by jsi vzal přetaktováním 30% ? Bavíme se o jednotkách procent, nikoliv desítkách, Viz komentář od Endera. A co se týče grafik, tak tam je úplně jiná firma než AMD, která jede na krev.
Právě v tomhle článku bylo ukázané, že kdyby neměl 12400f zakázané taktování tak jde jeho výkon vyhnat až 33% nad výkon který má bez taktování.
Který Ryzen by tohle zvládl tak teda netuším.