Model Corsair H70, který nás velmi zaujal, dostane dalšího bratříčka …
Dnes jsme vám přinesli test, na velice povedený Corsair H70, který svým výkonem doslova válcuje vše, nač jsme zvyklí. Starší model se jménem H50 netřeba představovat. Tento vodní set nabízí dobré provozní vlastnosti při chladicím výkonu, jen kousek pod nejvýkonnějšími vzduchovými chladiči. Díky tomu, si zajisté nemůže obhájit svou mírně vyšší cenu, ale to ani nemusí. Chladiče této série, se již nevyrábějí (poslední várka byla vyrobena v září loňského roku) a dnes se již jen doprodávají skladové zásoby a je na ně udělen status EOL (Ukončení životní éry). O tom jestli Corsair vydá jeho nástupce se spekulovalo již loni v srpnu při uvedení "nabušené" H70ky. Před pár dny Corsair přiznal barvu a představil světu na výstavě CES jeho pravého nástupce - chladič ze série Hydro Cooler - Corsair H60. My vám jako první na světě přinášíme ověřené informace o tomto chladiči ze zákulisí výrobce. Chladič bude uveden na trh v dubnu s okamžitou dostupností a dnes se vyrábí první várka. Jaké změny přinese vůči staršímu H50 a jak moc se bude lišit vůči novému High-Endovému mohykánu?
Hlavní patrná změna je v návrhu chladící základny. Ta je zcela nová a odlišná vůči H50/H70. Změny doznala vodní pumpa, která bude naprosto stejná jako u vyššího modelu. Změněn byl tvar celé komponenty a ve skutečnosti je tento vzhled mnohem delikátnější a hezčí než u dražšího souputníka. Oproti H50ce doznala "pumpa" velikého zmenšení, ale to nás díky zkušenostem s modelem H70 nezaskočilo. Chladící základna je stejných rozměrů a vyrobena je ze stejného materiálu. Ještě aby ne, když celá základna je inspirována vyšším modelem.
Žebrování je tedy naprosto stejné a žádný rozdíl zde není. Rozdíly nalezneme až u radiátoru, ale o tom až za okamžik. Fatálním nedostatkem staršího chladiče byla pumpa. Ta byla až zbytečně veliká, hlučná a také málo výkonná. H60 tento nedostatek napravuje a přináší nám vymoženosti z vyššího modelu. Můžete se tedy těšit na "nízko-profilový" chladič v moderním provedení.
Parametry a výbava bude následující. Přibalen bude pouze jeden ventilátor stejné značky. Ten disponuje 1800 otáčky za minutu a nabídne tichý a kultivovaný chod. V balení bude obsažen i odporový regulátor pro regulaci otáček. Uváděná hlučnost tohoto řešení je stejná jako u dražšího dorostence, tedy 30,2 decibelů.
Záruka bude opět stanovena na dva roky a opět se bude jednat o kombinaci hliníku a mědi. Trubice v radiátoru jsou vyrobeny z Aluminia (Al2O3). Žebrování radiátoru bude z obyčejného hliníku a blok jak již je ze snímku patrné bude vyroben z mědi. Chladící základna s pumpou bude napojena na radiátor již známými hadicemi z pevného plastu. Podporovány jsou všechny sockety, které jsou dnes aktuální. To značí podporu všech AMD socketů a samozřejmě i těch nových od společnosti Intel. Dle nepotvrzených zpráv by měl být tento chladič kompatibilní i s novým High-Endovým socketem pro procesory Ivy Bridge.
Radiátor zůstal nezměněn a je použit ten samý, jako u Corsairu H50. A to pro nás znamená jediné. Výkon bude podstatně nižší než u H70ky, ale to se vzhledem k ceně a značení dalo očekávat. Přesto nárůst výkonu zde bude a to nemalý. Dle sdělení našeho zdroje bude chladící výkon docela slušně nad nejvýkonnějším vzduchovým chladičem, ale stále si udrží podstatný odstup od vyššího bratříčka. Chlazení je vyrobeno společností CooIIT a radiátor je od Aqua Computer. Na který samozřejmě půjde připevnit dvojce ventilátorů. Vzhledové provedení celého chladiče je jedním slovem geniální a vypadá mnohem lépe než dražší kolega. Osobně si myslíme, že výrobce měl toto provedení udělit spíše H70ce.
A teď k ceně, kterou vám můžeme exklusivně prozradit. Cena je nastavena na 80 dolarů, takže v česku počítejte s cenou stejnou jako u dosluhujícího předchůdce. Chladič bude v dubnu při uvedení dostupný i v české republice. Stát by se tak mělo nejpozději v třetím týdnu onoho měsíce. Pro nerozhodné, kteří váhají, jestli není lepší dát přednost nějakému drahému vzduchovému chladiči, máme dobrou zprávu. Provozní vlastnosti budou naprosto totožné, jako u zrecenzovaného modelu a výkon jak jsme již prozradili, bude slušně nad všemi vzduchovými chladiči. Samozřejmě, že si tento chladič představíme hned při jeho uvedení v testu. Porovnáme jej i vůči naprosté výkonnostní špičce mezi vzduchovými chladiči, takže zůstaňte natěšeni na náš report. Mimochodem v testu na H70 jsme se pozastavovali nad tím, proč Corsair nám zatím nepřinesl něco podobného pro naše grafické karty a ejhle. Corsair podepsal kontrakt se společností CooIIT a v druhém čtvrtletí tohoto roku představí něco podobného jako Corsair H70 pro naše grafické karty! My již víme, jak tento chladič vypadá a předem musíme prozradit, že se bude jednat o takovou menší revoluci. Radiátor bude použit podobný, jako u Hydro Cooleru H70 a bude mít v sobě zabudovanou pumpu. Blok grafické karty bude ve fullcover provedení. Samozřejmě že si i tento chladič v testu představíme, jak se objeví na trhu. Dle neověřených informací víme, že chladič bude stát 120 dolarů a uvedený bude v rozmezí duben-červen (04-06/2011).
Zdroj:Corsair
|