Máme pro vás další nálož novinek. Zajímavé informace o 7nm procesorech AMD RYZEN.
Letošní Computex je hodně jiný. Ve vzduchu jsou cítit velké změny. Ně každému se líbí. Říci ale, že AMD způsobilo více než rozruch, je výrazné podcenění situace. Bývaly doby, kdy jste museli AMD produkty z výrobců doslova tahat, krčily se někde vzadu. Letos? Kdo neukazuje AMD RYZEN produkty, základní desky X570 s PCIe 4.0 a nemluví o 7nm grafikách, jako by nebyl. Nikdy jsem neviděl takovou převahu AMD produktů na tak významné akci. Nelze si nevšimnout, jaké rozčarování panuje na Computexu z Intelu i NVIDIA. Dá se říci, že nemít ty dvě společnosti peníze a moc, kterou díky nim mají, tak se o nich ani nikdo nebaví. Zkrátka není vůbec těžké uhodnout, proč si pořadatelé největších světových technologických výstav, zvou AMD, aby dělalo hlavní a úvodní přednášky. Protože na rozdíl od jiných má hromady zajímavých novinek a za zajímavé ceny. Kompletní oficiální informace o nových produktech AMD, jsme vám již nabídli:
Nyní pro vás máme ještě pár dalších zajímavých postřehů a novinek, které by vás v souvislosti se 7nm procesory a grafikami AMD, mohli zajímat.
- 16 jádrový mainstreamový RYZEN je na Computexu
AMD jej oficiálně zatím nepředstavilo ani neoznámilo, ale je všem určitě jasné, že existuje. Musí. Když totiž existuje oficiálně oznámený RYZEN 9 3900X s 12jádry/24vlákny, musí být i 16jádro, protože oba čipy mají pochopitelně fyzicky ty dva 8 jádrové 7nm čipy. AMD zatím ale oznámilo „jen“ ten 499 dolarový (14 tisíc korun vč. DPH) 12 jádrový model, který výkonem překoná konkurenční 12jádrový Intel Core i9-9920X za šílených 33 tisíc korun, a to s výrazně nižší spotřebou a v dostupné mainstreamové platformě. Nicméně pokud vás to zajímá, tak i to 16jádro existuje, běhá, a dokonce je na Computexu „tajně“ k vidění:
Testovací vzorek našli v jedné sestavě v zákulisí, "náhodou" přetaktovaný stabilně na 4250MHz na všech 16ti jádrech. A chlazený normálním AiO vodním chladičem. Výkon v CineBench R15 byl 4346 bodů, což je mimochodem stejně, co dokáže vůbec nejvýkonnější Intel procesor v nabídce, 18jádrový Core i9-9980XE za 55 tisíc korun!!! To není špatné na mainstreamový čip v mainstreamové platformě, který bude stát pravděpodobně kolem 17 – 19 tisíc korun. Otázkou je, kdy jej AMD oficiálně vydá. Prakticky všichni se shodují, že není otázkou, jestli ho vydá, ale kdy. Jak jsem říkal, nejpravděpodobněji se jeví konec tohoto roku, nebo začátek příštího, tedy těsně před nebo s vydáním nových 7nm RYZEN ThreadRipper, které AMD potvrdilo, že určitě dorazí.
- Taktování nových 7nm RYZEN procesorů – 5GHz je konečný cíl AMD?
S výjimkou výše uvedeného objeveného přetaktovaného 16jádrového RYZEN modelu, však zatím nikdo nenašel nic o taktování nových procesorů. To je prakticky poslední věc, kterou je Intel platforma zajímavá. Prostě vyšší takt vypadá lépe, i když k vyššímu výkonu vést nemusí, protože díky výraznému zlepšení IPC, AMD stačí na stejný výkon podstatně nižší takt, než Intelu. Každopádně víme, že TurboBoost AMD nastavilo na 4,5 – 4,6GHz u 105W modelů (pro 1-4 vlákna). Prakticky určitě bude AMD využívat maximálně potenciál, ale s ohledem na efektivitu. Je otázkou, v jakém stavu je teď 7nm výroba, protože jak víme z testování 7nm VEGA 20 na RADEON VII, jsou velké kvalitativní rozdíly mezi čipy, takže mohou se najít i kousky, které dokáží podstatně více při podstatně nižším napětí. Je tedy možné, že u nových 7nm RYZEN bude silikonová loterie opravdu velkou loterií. Co mě tedy zajímá, jak moc AMD bylo konzervativní ohledně nastavení těch standardních taktů pro všechny prodávané kusy CPU. Tedy zda budou existovat více povedené kousky, které půjdou nataktovat opravdu zajímavě.
Osobně si nemyslím, že 5GHz je aktuálně v dosahu současných běžných 7nm procesorů AMD s běžným chlazením na více než 1 jádru, což ale nevadí, protože nepotřebují honit tyhle takty. Na rozdíl od Intelu. Na druhou stranu AMD by určitě rádo těch 5GHz dosáhlo, už kvůli srovnání s konkurencí anebo prostě proto, že je to hezké číslo :). Každopádně můj osobní názor je, že představená současná verze 7nm RYZEN procesorů půjde doma taktovat běžně někam na 4,3 možná až 4,4GHz na všech 6 – 8 jádrech. 12 a 16 jádra půjdou o něco níže, tak 4,25 - 4,3GHz s běžnými vzduchovými nebo vodními chladiči. Nicméně AMD prý stále pracuje na vylepšení 7nm výroby spolu s TSMC. Ostatně víme oficiálně, že stávající 7nm výroba nedosahuje původně stanovených cílů a je zde tedy prostor pro zlepšení a TSMC nezahálí.
Konkrétně se mluví o tom, že by AMD velmi rádo oslavilo příští rok 20té výročí prvního GHz procesoru, právě 5GHz edicí 8jádrového RYZEN procesoru. Plán je to hezký, teď záleží na tom, zda to TSMC a jeho výroba umožní. Času je ještě dost. První 1GHz procesor na světě byl ATHLON 1000 (série K75 na 180nm) a vyšel 6.3.2000. Mimochodem, stál 1299 dolarů a byl lepší než cokoliv, co měl v té době Intel. Aneb historie se opakuje? Každopádně AMD má zhruba ¾ roku se o těch 5GHz na 7nm RYZEN pokusit :).
- Taktování pamětí na nových procesorech AMD a X570 deskách
U současné druhé generace RYZEN procesorů víme, že stejně jako u té první, je takt pamětí svázaný s taktem vnitřní sběrnice CPU. A ta tedy omezuje možnosti taktování pamětí. AMD na tomto poli výrazně zapracovalo, takže druhé generace na opravdu kvalitních X470 deskách dovoluje provozovat stabilně 3466 až maximálně 3600MHz. Více to ovšem prostě nejde. U nové generace RYZEN 3000 a X570 platformy, budou věci zajímavější.
Nesmím říci přesně jak moc, ale prozatím na Computexu jsou k vidění takty i kolem 4000MHz na RAM. Zejména ASUS X570 desky mají prý zvláštní konstrukci a utilitu, která umožňuje jít ještě výše, v zákulisí se mluví o stabilních 4266 – 4600MHz. Každopádně paměti půjdou na X570 platformě s novými procesory RYZEN o poznání výše, než u stávající generace a jsme moc zvědaví, jak se to bude projevovat na výkonu celku, a jak to bude s tou funkčností ve vztahu k vnitřní sběrnici CPU.
Každopádně výchozí referenční takt pamětí bude pro RYZEN 3000 procesory DDR4-3200 (PC4-25600), což je tedy více než současný RYZEN 2000, který má 2933MHz. I když zjevně bude AMD zvládat podstatně více, oficiálně bude DDR4-3200 stanoveno čistě proto, že je to nejvyšší uznaný JEDEC standard DDR4 formátu. DDR4 s vyššími rychlostmi prostě z nějakého důvodu nejsou standardizovány a zařazeny do JEDEC. Cokoliv výše je prostě taktování a není současní standardu, takže u desek bude uváděno jako 3433 (OC) / 3600 (OC) / 4000 (OC) atd. Fungovat to ale bude.
- E3 prezentace a grafiky RX 5700
A poslední informace, AMD chystá na E3 velkou prezentaci, zaměřenou na hráče. V rámci té se představí 7nm procesory v praxi a chystá se i ukázka taktování (předpokládám asi extrémní). Každopádně dozvíme se pár dalších detailů. Samozřejmě velkým tématem E3 budou nové 7nm Radeon RX 5700 grafiky, které AMD představí, ukáže a oznámí ceny atd. ASRock už na COMPUTEXu ukazuje podobu svých plánovaných RX 5700 modelů, budou mít údajně 180W a 225W TDP:
Už při vydání karet by měly být k dostání i některé základní nereferenční edice spolu s referencemi. Luxusnější nereferenční edice pak budou k dostání údajně zhruba o měsíc později, ale výrobci se prý snaží je mít co nejdříve (z pochopitelných důvodů). Jak RYZEN 3000 procesory a X570 desky, tak Radeon RX 5700 grafiky budou do obchodů a běžného prodeje uvedeny po 7.7.2019.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|