10nm výrobní proces zůstává rozbitý a Intel letos vydá serverové 10nm čipy maximálně na papíře.
Společnost Intel nechce oficiálně žádné další odklady, a tak prý letos oznámí 10nm XEON na ICE LAKE architektuře za každou cenu. Průmyslové zdroje však tvrdí, že to bude jen takové divadlo na investory a nic než papírové vydání. Žádné 10nm XEON procesory Intel nemá připraveny k reálnému uvedení do prodeje. Zákazníci by mu je totiž v současném stavu omlátili o hlavu. Připomínáme, že Intel naposledy plánoval 10nm XEON prodávat letos v listopadu. Teď to vypadá na přelom března/dubna 2021. A to, kdo ví jestli.
V Intelu mají totiž velké problémy s většími 10nm procesory. Nejde jen o to, že 10nm výroba je doslova tragická výtěžností a že čipy mají nízké takty a vysoké TDP, takže výkon je daleko za tím, kde by měl být, aby to bylo konkurenceschopné. ICE LAKE architektura má zásadní problémy a chyby. Už teď se ví o mnoha zásadních bezpečnostních nedostatcích, ale jsou tu i funkční problémy, zejména se spotřebou a obecně chováním CPU. Každopádně Intel si nemůže dovolit poslat stávající verzi ICE LAKE procesorů na trh, takže ten listopad 2020 prostě nestihne. Reálná dostupnost se posouvá, a to až o téměř půl roku. Intel si však nemůže zpoždění dovolit, takže papír snese všechno a oznámí 10nm XEON procesory už letos. Jednoduše musí lhát, protože od nových AMD EPYC postavených na 7nm+ ZEN 3 architektuře dostane takovou nakládačku, že si nemůže dovolit alespoň papírově „neodpovědět“, jakkoliv to odpověď vlastně nebude.
Jenže to není vše. Asi víte, že Intel chystá také 10nm SAPPHIRE RAPIDS platformu, což je nástupce ICE LAKE XEON, nově už s DDR5 atd. O těch Intel tvrdil, že se jich dočkáme už začátkem roku 2021. Aktuálně to ale vypadá nejdříve na první polovinu 2022(!), takže roční zpoždění. Tak ovšem nebudou stát proti ZEN 3, ale už ZEN 4 EPYC, který také bude mít DDR5 atd. Jinými slovy, ani SAPPHIRE RAPIDS pozici Intelu moc nevylepší.
Nás však zajímají hlavně klasické desktopové procesory. A zde mám velmi špatné zprávy. Není totiž nic v dohledu! Intel to na desktopu prakticky a očividně vzdal. Prioritou je udržení marží, bez ohledu na cokoliv. Ve vývoji procesorů jsou pak na prvním místě XEON procesory, kde se ale nedaří a pak mobilní procesory, kde to není o moc lepší, protože Intel se ani u nové generace TIGER LAKE nedokáže posunout ze 4 jader. Pokud jde o klasický desktop, je až na konci zájmů Intelu a žádné 10nm Core i9 procesory v tuto chvíli nejsou ani na dohled! Což ale není moc překvapivé. Intel má velmi omezenou kapacitu 10nm linek, protože zastavil přebudovávání 14nm kapacit, některé dokonce vrátil zpět na 14nm. Takže u desktopových čipů, kde má Intel relativně nejmenší marži proti XEON a mobilním modelům, nepřichází vlastně ani v úvahu 10nm výroba. Bylo by to nerentabilní. A funkčně to také není použitelné, protože bez vysokých taktů se zde neobejdete. 10nm XEON a mobilní procesory skutečně vysoké takty nemají a „nevadí to“ z hlediska použití. Klasická Core i9 se bez vysokých taktů neobejde. A prostě to není technicky možné. Jednoduše by tak dnes 10nm procesory byly horší než 14nm, i kdyby nabídly vyšší IPC, tak 14nm Core i9 to utlučou vyšším taktem. Navíc 10nm není o moc lepší než 14nm v žádném ohledu, je dražší, má nižší výtěžnost a velmi omezené kapacity, a tak proti 7nm ZEN procesorům AMD by tak byl Intel ještě v horší pozici.
Intel pokračuje ve svém stylu … žádné změny na obzoru.
Takže žádné desktopové 10nm procesory nás nečekají ani v roce 2021 ani v roce 2022. Dorazí ROCKET LAKE refresh pro LGA 1200 v roce 2021, a pak ještě jedna generace v roce 2022, stále 14nm čipů (ALDER LAKE), která by ale měla mít 10nm architekturu a maximálně 8 klasických velkých jader a k tomu 8 malých „ATOM“ jader. Vše pro novou LGA 1700 platformu. Co bude dál, je otázka. Prostě to nevypadá, že by Intel v nějaké dohledné době skutečně plánoval konkurovat ZEN 2 natož ZEN 3 a dost možná ani ZEN 4. Současně stále ani videu ani slechu o 7nm výrobě a procesorech Intel. Pokud by měly být v roce 2021 na cestě, což Intel tvrdí že jsou, už by je měl mít hotové. Ale nic z toho zjevně není. Takže osobně považuji 2023 za vůbec nejoptimističtější termín, kdy nějaké zajímavé nové 7nm procesory od Intelu uvidíme, realisticky to ale může být ještě později 2024 a dál. Pokud se navíc bude opakovat situace 10nm procesu, tak se 7nm Intel dočkáme až v druhé polovině dekády a jakkoliv je to nepředstavitelné, ještě nedávno bylo nepředstavitelné, že ještě v roce 2021 bude Intel stále jen na 14nm a slibované 10nm čipy z roku 2016/2017 stále nikde.
Mimochodem v zákulisí se říká, že právě neschopnost Intelu vyřešit výrobní proces a technologii vedla k zásadnímu rozporu mezi Jimem Kellerem a vedením Intelu, kdy Jim Keller nečekaně s okamžitou platností opustil společnost, ačkoliv byl hlavní inženýr a měl na starostí vývoj architektur a čipů. Jim Keller údajně tlačil na to, aby Intel v současné situaci využil kapacity výroby u TSMC. Což vedení Intelu z pochopitelných důvodů nechce, protože by před investory muselo připustit, že v oblasti výrobních technologií a kapacit naprosto selhává. Není se tak co divit, že roadmapy Intelu neslibují na poli procesorů vlastně nic zajímavého. A když teď slyšíme o reálných dalších mnoha měsíčních odkladech stále jen 10nm čipů, nenaznačuje to vůbec nic dobrého. Odchod člověka kalibru Jima Kellera dělá věci ještě závažnějšími.
Stále více věcí pak naznačuje, že vedení Intelu vůbec neposlouchá své inženýry a dělá si věci po svém, ve snaze maximalizovat zisky a hlídání svých teplých místeček. Technologie samotné ani realita produktů, je vlastně nezajímají. Natož aby se Intel staral o zákazníky. S odchodem Jima Kellera z vedení vývoje podle mě zhasla jakákoliv naděje, že se u Intelu věci v dohledné době rychle zlepší. Naopak se zjevně betonují stávající pozice a nové produkty budou mít zpoždění. Zdaleka přitom nebudou dosahovat takových vlastností a výkonu, jaké by byly potřeba a prostě budeme zas a znovu mluvit o tom, proč to tak je. Dokud to ovšem budou OEM, firmy a zákazníci kupovat a vytvářet ten pohádkový zisk, nebude mít stávající vedení Intelu žádný důvod se opravdu snažit. Vývoj technologií, výroby atd. stojí peníze, a na co je vlastně utrácet, když zákazníci stále kupují mnohem horší produkty za víc peněz, než nabízí konkurence a zisky Intelu jsou rekordní …. Čistě podle finančních výsledků je u Intelu všechno v pořádku, ba dokonce více než v pořádku. To jen všichni, co trochu rozumí technologiím a PC, při pohledu na aktuální i chystané produkty Intelu, skřípou zuby a kroutí hlavou. A u toho zjevně pár let zůstaneme …
Jako když už i Linus udělá takovéhle video, tak to už je vážně co říct. Nerad bych ho obviňoval z nadržování nebo neobjektivity, ale on většinou spíš vychvaluje Intel a NV a kopne si do AMD, takže když už i on takhle kope do Intelu, mělo by to pro Intel být známkou, že už je to vážně špatné:-)
Bohužel s touto smutnou realitou Intelu jsi bit havně ve firmě, kdy ti např DELL nenabízí v Čechách zhola nic s AMD. A to ať jde o notebooky nebo servery. Je to fakt až k pláči, když potřebujem v práci nakoupit pro lidi laptopy a nový servery...
A s tim težko něco uděláš, pač firma má historickou smlouvu s DELLem a tim už i slevy, tak prostě je problém přejít k někomu jinému. A kór teď, kdtž se nedá předvídat jaký budou prodeje s ohledem co za restrikce se zase můžou na podzim udát...
Takže Intel se nemusí vůbec snažit, pač pořád je tu spousta strojů, které prodají bez práce (nehledě na to, že AMD prostě nemá kapacitu, aby dokázalo uspokojit všechny)
No, já na DELL taky plivu, v desktopech a noteboocích nemají (pro firmy) fakt NIC. Ale sehnal jsem od nich server. Jde o PowerEdge R6515 (1 socket), objednal jsem ho s EPYC 7542, 8x64GB 3200MT/s a 5-let ProSupport a cena byla vyloženě (oproti 28C Intelu) lidová...
já bych měl DELL i rád, jsem spokojený s jednáním i podporou, kvalitou zpracování a kvalitou obecně. Ale nabídka jen Intel je fakt na kokot. Jenže nejsem ve firmě v pozici, abych s tim moh cokoli udělat...
no my taky konečně sehnali jeden server s EPYCem a horečnatě testujem a už je vidět jak je ten stroj o dost výkonější. pro jeden náš klíčovej test case dokonce 100x (ano 100x výkonější). Tak doufám, že další budou následovat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!