Zatím jde o návrh, nicméně není to poprvé, co se o tom mluví. Spíše mě překvapuje, že už to není.
Současné Intel a AMD procesory architektury x86, jsou nejuniverzálnější výkonné počítačové čipy, které umožňují chod nejen současných aplikací, ale i těch dekády starých. Není však tajemstvím, že kvůli tomu nejsou zdaleka tak výkonné a hlavně efektivní, jak by dnes mohly být. Nutná zpětná kompatibilita extrémně omezuje prostor pro vývoj architektur samotných a současně musí inženýři trávit velké množství času, aby nové architektury byly nadále kompatibilní se starým SW, který dnes navíc téměř nikdo, nebo opravdu nikdo nepoužívá.
I proto vypadají x86 procesory AMD a Intelu proti třeba ARM řešením, které mají velmi omezenou kompatibilitu, provozně horší a mnozí tak mylně označují x86 architekturu za přežitek apod. Nicméně Intel i AMD vědí, že by se dalo hodně věcí výrazně vylepšit, pokud by nemuseli jejich procesory podporovat staré aplikace a kvůli nim i fungovat určitým způsobem, který omezuje výkon a efektivitu v současných 64-bit a moderních aplikacích obecně.
Není to tedy poprvé, co slyšíme o tom, že možná vzniknout x86 procesory bez zpětné podpory. Intel nově oficiálně zahájil debatu, jak by to mohlo vypadat, a přitom zachovat kompatibilitu x86 architektury samotné. Intel mluví o x86-S, kdy to „S“ značí „simplified“ (zjednodušení). Jednoduše chce zachovat jen x86-64, tedy 64-bit. Intel by ale vypustil 16-bit a 32-bit režimy a věci s nimi související, což by rozhodně znatelně zjednodušilo design a současně by otevřelo nové možnosti vývoje a zlepšování architektur. Také by to usnadnilo samotné uvádění CPU, kdy by odpadlo širší testování a riziko problémů a chyb spojených se staršími režimy.
Teoreticky by se také daly vypustit některé verze instrukčních sad, ale zde je Intel i vývojáři opatrný, protože tady už by byl výrazný problém s fungováním řady zkompilovaných stále používaných aplikací. Každopádně Intel by určitě musel celou věc diskutovat i s AMD, které však o něčem podobném mluvilo už před lety.
Osobně jsem pro. Zejména když řadu z těch věcí bude nadále možné běžně provozovat na současných i starších platformách, takže to není jako že prostě o tu funkci na trvalo přijdete. Ale nedává mě smysl z hlediska efektivity designu, fungování atd. proč musí být u současných CPU zachovává kompatibilita s věcmi, které prostě nikdo běžně nepoužívá a není ani žádný dobrý důvod, proč by používat měl. Takže bych byl docela rád, pokud by se v dohledné době objevila nějaká nová ZEN a Intel architektura a generace CPU, která by prostě podporovala jen 64-bit aplikace a moderní SW s tomu odpovídající efektivitou designu.
Samozřejmě zatím jde o diskusi, v tuto chvíli nevíme o tom, že by chystané nové generace procesorů AMD (ZEN 5) a Intel (Core) měly nějak osekanou zpětnou kompatibilitu. Ale nepřekvapilo by mě, kdyby obě firmy zkoušeli a testovali nějaké verze budoucích architektur, které by tu kompatibilitu neměly. Intel a jeho x86-S dokumenty jsou jasným důkazem, že o tom minimálně přemýšlí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|