Nevídaná situace se přihodila společnosti Intel, která však má velmi rozsáhlé důsledky.
Pokud se chystáte koupit si nový procesor Sandy Bridge, nebo počítač s ním, můžete narazit na problém, že to od této chvíle nebudete moci koupit základní desku. A protože nové procesory Sandy Bridge do jiných než nových desek s P67/H67 nepasují, je to problém.
Jak už jsem v minulosti mnohokrát říkal, výroba čipů není snadná záležitost a vlastně neexistuje bezchybný čip. Každý má chyby, jde jen o to, aby neovlivňovali provoz. Bohužel v případě nových čipových sad Intel rodiny 6 (P67/H67 a všechny příbuzné), se vyskytla chyba, která má vliv na funkčnost. Problém se týká rozhraní SATA II (SATA 3Gb/s).
Konkrétně došlo k tomu, že v nějaké finální fázi výroby čipu, byla určitá vrstva materiálu špatně nanesena a při následném provozu začne dělat problémy s komunikací mezi čipy. Konkrétně prý začne materiál degradovat a to tak, že při vytížení se může projevit poškození dat. Údajně je pravděpodobnost toho, že čip selže do tří let při vyšším zatížení až 15%. Bohužel chybou se postiženy všechny čipy řady 6, které Intel dosud vyrobil a dodat na trh. Problém se naštěstí netýká všech SATA konektorů, nejsou postiženy SATA 6G konektory. Bohužel zbytek SATA konektorů ten problém má a je prostě materiálového rázu, takže jej nelze nijak na vyrobených čipech a deskách fyzicky nijak opravit, natož třeba softwarově záplatovat. Jak to, že Intel na něco takového nepřišel, když čipsety měl vyrobené dlouho před lednovým uvedením na trh?
Intel na to nepřišel proto, že problém se projevuje až časem. Jistých problémů si všimli až výrobci základních desek, ale nevěděli, o co se přesně jedná a tak na celý problém upozornily Intel. Tomu trvalo několik dní, než problém identifikoval. Přišel tedy na to, co jsem popsal výše a musel jednat.
V první řadě musel Intel udělat něco, co se hned tak nevidí a co třeba neudělala NVIDIA, u které panuje vážné podezření, že věděla, že vyrábí vadné čipy a dál je prodávala. Intel ze dne na den zastavil veškerou výrobu a prodeje čipových sad řady 6! V současné době tak je zastavena i následná výroba základních desek, což ve svém důsledku znamená, že celá platforma procesorů Sandy Bridge aktuálně stojí, protože žádná náhrada za čipsety P67 a H67 neexistuje.
Intel už oznámil, že připravuje zahájení výroby opravené verze čipsetů, což však bude nějakou dobu trvat. Konkrétně by se tak mělo stát na konci února. Nicméně bude trvat ještě nějaký ten další týden, než se rozeběhne zpět hromadná výroba. A do té doby bude stát samozřejmě také výroba základních desek. Takže pokud všechno půjde podle plánu, začnou se nové základní desky s již opravenými čipy na trhu objevovat až ke konci dubna, či v květu (04/05 2011).
- Co to bude stát a co to znamená pro nás, zákazníky?
Předpokládám, že během dneška všichni výrobci základních desek a PC, kteří Sandy bridge hardware vyrábějí a prodávají, vydají k celé věci oficiální stanovisko s přesným popisem toho, co bude následovat. Sám Intel už oficiálně oznámil, že samozřejmě bere celou věc na sebe. Takže všechny reklamace všech čipsetů řady 6 jdou na jeho účet a výrobci by měli automaticky přijímat reklamace Sadny Bridge hardwaru, který postižené čipy obsahuje. To se tedy týká úplně všech základních desek a logicky tedy i celých PC, které dosud byly na platformě Sandy Bridge vyrobeny a prodány.
Pokud tedy takový HW máte, raději se připravte na reklamaci. Nicméně problémům se SATA se můžete vyhnout, budete-li používat ty SATA6G konektory, které chybou nejsou postiženy. Nicméně SATA3G tu chybu prostě mají. Je samozřejmě jasné, že by se tím pádem měl zastavit prodej všech základních desek pro procesory Sandy Bridge, protože prodávat je dál by nemělo asi smysl. To se samozřejmě týká i notebooků a desktopových PC s těmito deskami od OEM výrobců. Ale to se asi během dneška všechno dozvíme. Intel to rozhodně nevyjde nijak lacino. Zastavení výroby bude stát několik stovek milionů dolarů, zpoždění dodávek a všeho okolo má stát odhadem kolem 300 milionů dolarů. Výměna a reklamace všeho co výrobci s těmito čipy prodali, nebo vyrobili, bude Intel stát kolem 700 milionů dolarů!
Je to opravdu prekérní situace, kdy nové procesory Sandy Bridge jsou v současnosti vlastně k ničemu, když je nemáte na co osadit a vypadá to, že až 3 měsíce tento stav může trvat. Samozřejmě reputace Intelu tím hodně utrpí, i když vzhledem k pozici a nenahraditelnosti Intelu si nemyslím, že by to mělo až tak vážné důsledky. Samozřejmě situace může trochu využít AMD, kdy protože nové 32nm Core i5/7 procesory není do čeho osadit, otevírá se šance pro AMD platformu, které by si mohla přijít na zajímavé prodeje (proti očekáváním).
Zatím je naše doporučení jasné, pokud můžete, používejte jen ty SATA6G konektory, tedy porty 0 a 1. Připravte se ale i tak na reklamaci své desky. A pokud uvažujete o nákupu Sandy Bridge, tak pokud na to nespěcháte, určitě raději počkejte minimálně tedy 2 měsíce, než se opravené desky dostanou na trh. A jestli spěcháte, tak buď si budete muset vystačit s již mrtvou P55 platformou a staršími Core i5/7 procesory do LGA1156, což bych ale nedoporučoval. Nebo budete muset jít do X58 platformy, což vyjde o něco dráž na pořízení i na provozu. Anebo sáhněte po konkurenční platformě AMD. Další možnosti v tuto chvíli nejsou.
Situaci budeme dál sledovat a o dalších krocích a vyjádření a pokynech jednotlivých výrobců dotčených desek a PC vás budeme informovat.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|