Intel a McAfee jsou dvě velká jména, která se ale spojí. Z toho pramení obavy konkurence i EK.
Intel je zcela dominantním výrobcem procesů pro PC a těžko s tím někdo něco udělá. Když ale vyšlo najevo, že se dohodl na odkoupení velké SW společnosti McAfee, mnozí rozhodně nejásali. McAfee je velký pojem ve světě antivirových programů a dalšího softwaru. Asi každý, kdo si kupoval nový PC v poslední době, se s McAfee softwarem nainstalovaným od výrobce PC, setkal, což dozajista ukazuje pozici této firmy a není divu, že si ji Intel vybral.
Nicméně ze spojení těchto dvou společností neskáče konkurence ani úřady radostí. Intel by totiž mohl do svých procesorů zanést speciální instrukce, které by zvýhodnily antivirové programy McAfee a konkurence by tak de facto neměla šanci. Stejně tak by problém měla i konkurence Intelu na poli CPU, kde by prostě procesy Intel díky speciálním instrukcím dominovaly. Z toho má obavy i Evropská Komise, která váhá s posvěcením dohody obou společností.
Intel ale uklidňuje všechny okolo a tvrdí, že prý nemá v plánu vybavit své procesory speciálními instrukcemi zvýhodňující McAffe, ale prý chce zabudovat instrukce zvýhodňující a vylepšující chod všech antivirových programů obecně a na McAfee softwaru se to chce jen naučit. Já bych k tomu je dodal, že i samotné instrukce možná nemusí být pro takové AMD hrozbou, protože pokud to tedy Intel myslí dobře, že chce obecně vylepšit chod antivirových a bezpečnostních programů, mohlo by se úplně snadno stát, že tyto instrukce budou součástí Crosslicenční dohody a půjde o instrukce jako byly třeba AMD64, které dnes používáme i v Intel procesorech. AMD by tedy mohlo tyto instrukce od Intelu v rámci licenční dohody získat, čímž by Intel neměl výhodu. Osobně si myslím, že s tím Intel i počítá, protože po nedávné dohodě s úřady v USA a dohadování s EK, ohledně většího dozoru, Intel podle mého prostě ví, že jiný vývoj událostí ani není přípustný.
Je ale otázka, zda Intel zcela rozptýlil obavy úřadů. Každopádně EK se schválením poměrně dost otálí a zatím nelze vyloučit ani možnost, že EK spojení Intel a McAfee neposvětí. Osobně si ale myslím, že specializované instrukce v procesorech (či APU) pro různé aplikace jsou jasnou budoucností i přítomností a těžko se takové optimalizace lze bránit. Samozřejmě problém je v tomto konkrétním případě vlastně jen ta samotná dominantní pozice Intelu a McAfee a ne technologie obecně …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|