Americké i Asijské společnosti se mohou těšit. Bohužel neexistuje evropský výrobce čipů.
Pandemie Koronaviru a její průvodní ekonomické potíže jen zvýraznily, co všichni dávno vědí. Závislost na Číně a obecně asijské produkci u klíčových průmyslových oblastí jako jsou počítačové čipy a špičková elektronika, zásadně oslabuje západní demokracie a státy. USA a EU tak aktuálně nově schvalují konečně velké plány, jak výrobu čipů a všeho okolo, přetáhnout a vybudovat na svém území.
O hodně dál jsou s plánem a obecně se situací s výrobou čipů v USA. Velkou měrou se na tom podílí pochopitelně fakt, že hned několik hlavních světových výrobců čipů, jsou americké společnosti. I když většina, jako třeba Apple, AMD a NVIDIA, fyzicky své čipy nevyrábí, protože nemají vlastní továrny, a výroba jejich čipů tak probíhá právě v Asii. Nicméně v USA má část svých továren Intel, je tam také velká poměrně nová továrna původně AMD (dnes Globalfoundries) a jsou tam i velké továrny několika dalších výrobců čipů pro elektroniku všeho druhu. USA už si také zvládli zajistit dohody a výstavbu nových velkých provozů společností Intel, SAMSUNG a dokonce i první továrnu mimo území Taiwanu od hlavního hráče, tedy firmy TSMC.
Samozřejmě všechny tyhle firmy koukají hlavně na své zisky, a tak výstavbu továren v USA zaplatí z velké části Američtí daňoví poplatníci. Nejen jednotlivé státy, především Arizona a další se předhání v pobídkách a přímé i nepřímé podpoře ve snaze ty firmy přitáhnout. Ale i sama federální vláda USA vyčlení nyní desítky miliard dolarů pro podporu dnes už multi-miliardových firem a výrobců. Konkrétně je již ve schvalování zákon o podpoře výroby čipů atd., kdy se firmy investující v USA do svých továren, vývojových center a kapacit mohou těšit zatím na různou podporu až ve výši 52 miliard dolarů. To už dokáže snížit náklady na výstavbu hned několika obřích nových továren, takže je postaví vlastně skoro zadarmo a profit z nich půjde přímo do kapsy akcionářů hned, nikoliv na pokrytí těch astronomických počátečních nákladů apod. Ty zaplatí daňový poplatníci :). To je skvělý business. Pochopitelně pro USA i EU jde i o strategické rozhodnutí z hlediska národních bezpečností atd.
Jako obvykle jsme u nás v Evropě výrazně pozadu. Se vším. S výjimkou továren Intelu v Irsku a velké továrny Globalfounries v Německu, v Evropě žádné velké kapacity výroby špičkové elektroniky nejsou. Je zde pár menších výrob, máme zde naprosto špičková vývojová centra mnoha výrobců, ale drtivá většina čipů potřebných pro Evropský průmysl a trh obecně, se vyrábí v Asii. Ale konečně také v EU už si mnozí uvědomili, že takhle to dál nejde. Bohužel řešení bude o poznání složitější, než jak je tomu v USA, což je unie států fungující jak jeden celek. EU jako jeden celek rozhodně nefunguje ...
A to je v tomto případě zásadní problém. Speciálně u podpory výstavby extrémně nákladných nových továren na čipy a elektroniku na území EU. Protože jde o společné peníze celé EU, ovšem ty klíčové továrny a všechen užitek a přínos z nich bude mít ta země, na jejímž území vyrostou, budí to velké vášně. A tou zemí, které to celá EU zaplatí a bude z toho extrémně profitovat je a bude téměř určitě Německo. A tak zcela určitě se budou mnohé země EU cukat na tom důležitém spolufinancování, když všechnu tu obrovskou přidanou hodnotu tohoto průmyslu a vše kolem, slízne už dnes nejbohatší stát EU. Právě tohle bude kámen úrazu a bude to znamenat průtahy a celkově pokračující oslabování EU na poli špičkového průmyslu v oblasti výroby čipů.
Plán celé EU sice počítá s podporou 30 + 15 miliard Eur, ale schválení a dohoda v rámci EU bude ještě složitá. Speciálně když prostě z výsledku sice bude přeneseně těžit celá EU, ale zdaleka největší zásadní měrou z toho bude těžit ten stát, kde nové továrny vyrostou. A to ve všech případech, o kterých se zatím hovoří, tedy nová továrna Intelu, Samsungu a prý i TSMC, tak téměř jistým kandidátem a jedinou alternativou se zdá být Německo.
Samozřejmě by bylo hezké, pokud by se uvažovalo třeba i o ČR, ale naše slabá a neschopná politická reprezentace, jak zejména ta aktuálně minulá, tak ta nová jen o málo méně neschopná současná, nedokáže něco takového realizovat a dohodnout. Ačkoliv Taiwan a jeho firmy v čele s TSMC by měl zájem a mnoho místních českých firem také. Strach z Číny je však v naší stávající politické reprezentaci velký, nebo jí přímo podporují, bez ohledu na to, že Čínské investice v ČR jsou bezvýznamné a Čína nás jako partnera nebere a nikdy brát nebude. ČR přitom bude brzy EU předsedat, mělo by tak využít příležitosti a zasadit se o to, aby významná část těch peněz, které mají jít do výstavby a vývoje čipů v Evropě, směřovala do projektů nejen v sousedním Německu, ale také v blízkém ČR. Minimálně vývoj výroby či samotných architektur, a výroba potřebných výrobních strojů, by u nás mohla probíhat, protože už do značné míry probíhá.
Každopádně tohle je příležitost, kterou si nesmí nechat ČR ujít. Musíme najít náhradu za montovny a auto-průmysl, který jde a pújde ve stávající podobě do kytek. Vývoj a výroba špičkových čipů a elektroniky je přesně to, na co se musíme přeorientovat, následovaný tlakem na automatizace všeho atd. …
Každopádně nejednotnost celé EU je v tomto případě obrovský problém. Než se v Evropě dohodneme a začneme něco dělat, v USA už budou mít všechny ty nové továrny postavené a pojedou naplno. Takže Asie bude soběstačná, USA z velké části také a v Evropě zase budeme jen koukat a nakupovat z Asie nebo USA … tohle je zatím nejreálnější scénář toho, jak to u nás zase dopadne …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|