Dělali jste už někdy nějaký test? Snažili jste se porovnat dvě nebo tři komponenty? Pokud ano, víte, že práce je to mnoho. Pokud ne, dokážete si to představit. Ale co když místo dvou nebo tří procesorů máte porovnat hned 100 kusů?!
Na DDWorldu jsme už několikrát měli možnost přečíst si nějaký ten megatest. Oproti běžným recenzím se v něm porovnává a testuje mnohem více komponent než je obvyklé, práce je s tím hodně, někdy i týdny či měsíce i s přípravami, a proto se užije velkolepější předpony mega, aby samotný test nebyl brán jako každý druhý, ale něco speciálního. Mohli jsme se zde podívat na srovnání výkonu 23 grafických karet či 9 grafik proti 13 procesorům. Kdo ví, kolik je to práce, tak chápe, že tento test nemůže vycházet každý měsíc a vyžaduje značné množství času než se vůbec k testování dostanete. Jak už vám ale slibujeme delší dobu, na dalším pokračování megatestů se usilovně pracuje ve volných chvílích, kdy není na testování nic lepšího. Co je to ale proti tomu, co udělali na serveru matbe.com. Francouzi se zřejmě s ničím nepářou a tak nám, jen tak mimochodem, otestovali neuvěřitelných 100!!! procesorů proti sobě ve více než 20 testech.
Myslíte, že tolik procesorů ani nikdy nebylo? Nu, v aktuální nabídce zřejmě ne, ale pokud vezmeme součet modelů pro patici Intel LGA755 a patici AMD AM2, jistě bychom se k tomuto číslu dostali snadno. Jen si musíme představit, jaké procesory minulosti se na těchto socketech představily. U Intel 775, který byl představen už v roce 2004 (ani se to nezdá, jak ten čas letí) jsme si mohli osadit třeba Pentium 4 Prescott, Pentium D (90nm i 65nm verze), Core 2 Duo, Core 2 Quad, Pentium Dual Core , Celeron a Celeron Dual-Core. Na některé z těchto byste si už určitě ani nevzpomněli a přesto je spojuje stále stejná patice se stejným počtem pinů. U AMD AM2, potažmo rozšířené AM2+ je modelů neméně. Na architektuře AMD K8 známe Athlon 64 (stará dobrá Venice jádra), Athlon X2 a Sempron (X2). Poslední dva typy byly a jsou vyráběny 90 i 65nm procesem. Pro novější, avšak fyzicky stejnou patici AM2+ jsou aktuálními modely Phenom X3 a X4. Všemi vyjmenovanými kusy se porovnání zabývá.
Testováno bylo na dvou výkonných sestavách se dvěma velmi dobrými základy. Pro Intel byla vybrána základní deska Asus Maximus s čipovou sadou Intel X38 a pro AMD Gigabyte 790FX-DQ6. V obou případech pak byly použity operační paměti OCZ 2x1024MB 800MHz, grafická karta Asus GeForce 8800GTX, dva pevné disky Raptor a 500W zdroj Seasonic. Na těchto sestavách je možné otestovat dohromady i více než 100 typů vydaných procesorů, a proto redakce matbe.com usoudila, že se udělá test pouze sta modelů s větším zastoupením těch nejnovějších na úkor starších modelů. Jediným technickým problémem před testováním byla frekvence u pamětí u procesrů AMD Athlon a Athlon X2, kde prostě na základních taktech daných modelů paměti jedou pomaleji. S tím se ale nic dělat nedá.
Použity byly testy prověřující schopnosti procesorů na 100%. K výběru bych žádné výhrady neměl, otestováno je opravdu vše. Jsou zahrnuty renderovací programy, převody videa i zvuku a také samozřejmě hry. Pro ukázku jsem vybral dva velmi dlouhé grafy, které mi přijdou zajímavé, a porovnat si je se svým procesorem může doma každý. Prvním je renderovací benchmark Cinebench R10. Podle mé zkušenosti jsou výsledky tohoto testu hodně podobné reálnému výkonu daných procesorů. Avšak dnešní testy mají i svou tabulku celkového výkonu ve všech aplikacích, takže nepředbíhejme.
Test ve hře Crysis je určitě velmi zajímavý. Hned z toho důvodu, že jsme se mohli přesvědčit, zda je u FPS nějaká hranice, přes kterou nemá smysl jít, kdy nárůst FPS už není takový. Bohužel test je koncipován pro maximální zatížení procesoru, rozlišení 800x600 je opravdu v praxi nevypovídající, pokud se nám jedná o skutečný herní výkon. Opravdu škoda, že nebylo otestováno třeba rozlišení 1680x1050 nebo 1920x1200, kde by mě výsledky zajímaly o mnoho více. Z 800x600 toho moc nepoznáme i proto, že vyhrává hlavně hrubá síla, čili vysoká frekvence. Ve vyšším rozlišení totiž výkon nejsilnějšího a nejdražšího procesoru a relativně slabšího levného procesoru je často identický.
Celkové výsledky jsou očekávatelné. Jednoznačně vládnou procesory Intel na vysokých frekvencích. Nejlepším procesorem AMD zůstává Phenom X4 9950 na frekvenci pouhých 2.6GHz. Phenom s vyšší frekvencí se neprodává a tak na výše taktované Intel procesory prostě nemá a mít nemůže. Ovšem to se má brzy výrazně změnit s příchodem 45nm modelů, jejichž frekvence bude 2,8GHz a 3,0GHz, takže budeme moci sledovat vyrovnání sil i ve vyšším segmentu. Celkové hodnocení je počítáno podle výsledku procesoru Intel Core 2 Duo E6600. Ten má výkon 100% a od něj se vše odvíjí. Závěrečný graf však musíme brát s rezervou. Porovnání dvoujádrového a čtyřjádrového procesoru v renderovacích programech a promítání těchto výsledků do finálního grafu není zrovna vhodné a skladba testů také není úplně ideální, takže to berme jako tabulku výkonu z daných testů v rámci recenze. Samozřejmě také musíme vzít v potaz fakt, že testy byly prováděny v ideálních podmínkách, které nastanou skutečně jen v laboratoři, v praxi však budou rozdíly při více zapnutých aplikacích na jednotlivých procesorech jiné. To je bohužel kouzlo laboratorních testů, takže než se začnete ptát, kdeže se vám ztrácí ten výkon toho vašeho procesoru, když podle testu má být takový a takový, tak nezapomeňte na to, že běžná praxe, tedy využívání vašeho PC se od té laboratorní praxe dost liší. Tohle můžeme zevšeobecnit na většinu testů na internetu. Avšak musíme to vzít tak, že se prostě porovnávali křemíkové kusy a bylo jedno, co v sobě mají. Tak byla dána laťka. Nás i tak může těšit, že se někdo k tak extrémně velkému testu odhodlal, ani si totiž nedokážu představit, jak dlouho muselo testování trvat. Zda se i náš server někdy do něčeho podobného pustí a uděláme nějaký ten megamegatest, bude záležet na tom, jak se bude situace DDWorldu vyvíjet v následujících týdnech a měsících. V současnosti totiž DDWorld funguje vysoko přes limit svých možností a příjmů a zkrátka lépe to v současné situaci není možné, což se bohužel odráží na možnostech dalšího vývoje. Ovšem „DD" nezahálí a snaží se na všech frontách zajistit možnosti dalšího rozvoj. Bohužel je to hodně čekání a některé věci se zkrátka nedají urychlit ...
Zdroj: www.matbe.com
AUTOR: Tomáš "holoway" Hort |
---|
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq. |
|