AMD má proti Intelu ztrátu hlavně v oblasti nasazování nových nižších výrobních procesů ...
Ztráta AMD je však v tomto směru zcela pochopitelná a mnohokrát rozebíraná. Přechod na nižší výrobní přechod stojí jednak ohromné peníze (jen výstavba nebo předělání jedné nové továrny stojí 2-5 miliard dolarů) a to nepočítáme jeho náročný vývoj. AMD samozřejmě nemůže v tomto ohledu s Intelem soupeřit, protože Intel má bezmála čistý příjem za kvartál takový, jako hrubý příjem AMD za celý rok, což se samozřejmě odráží v možnostech investic do vývoje. V neposlední řadě je tu ale výrobní nesrovnatelnost obou firem, kdy má Intel téměř dvě desítky továren, zatímco AMD "má" k dispozici pro skoro všechny své CPU stále jen jednu a s tímto se samozřejmě těžko přechází stejně rychle na nižší výrobní postupy.
Nadějí AMD je GlobalFoundries, které před časem odkoupilo továrnu AMD a postavilo další v New Yorku a odoupilo další provozy od menších firem. AMD je s GlobalFoundries samozřejmě nadále úzce spojena (nejen vlastnickou strukturou). Zatím spojenectví funguje a už nyní se ukazuje, že rozdělení AMD byl dobrý tah, protože samotné AMD by budování nových výrobních kapacit a procesů samo zkrátka neufinancovalo. GlobalFoundries má navíc plán vyrábět i pro další partnery než jen AMD, takže potřebuje kromě dalších kapacit i pokročilou výrobu.
Aktuálně tak oznámilo plán zrychlení a zkrácení přechodu na nové procesy tak, aby už příští rok mohlo představit 20nm výrobu a v roce 2014 dokonce 14nm! Nutno ovšem říci, že se jedná o výroby určené pro SoC platformy, nikoliv tedy velké procesory a GPU. Na ty by podobně pokročilé výroby měly přijít až o něco později. Soustředění GF na SoC, ale není žádným překvapením. GF chce přetáhnout QualComm a další ARM výrobce (nemluvě o oficiální úzké spolupráci GF, AMD se samotným ARM), stejně jako současné i budoucí SoC platformy je zatím nuceno u "konkurence", tedy TSMC vyrábět i samo AMD. A právě TSMC je největším konkurentem GF a v podstatě jediný cíl, za jakým GF vzniklo. Zajímavou informací a novinkou je nasazení 3D tranzistorů ala "Intel 22nm" i ve 14nm výrobě GlobalFoundries.
Abych ještě doplnil informaci o těch výrobních procesech. V grafu vidíte, že GF už letos vyrábí 28nm a v příštím roce se má představit 20nm. Nezapomínejte, že se jedná o mapu, která ukazuje již vyvinuté výrobní procesy, kterými je možno vyrábět. Ovšem než se na nich dostanou odladěné produkty na trh, trvá to i kolem 1,5 roku! 28nm výrobu GF odstartovalo už loni, ale celý letošní rok dobudovává jednak kapacity a hlavně ladí tu výrobu. A tak až v těchto měsících dochází k výrobě prvních čipů, které se v ostrých produktech dočkají uvedení začátkem příštího roku. Podobné to bude s 20nm a hlavně 14nm, takže pochybuji, že nějaký finální produkt se 14nm čipem od GF uvidíme dříve, než v druhé polovině roku 2015. I tak by to byl vítaný konkurenční pokrok.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|