Psát se rok 2010, tak by to byla skvělá zpráva, takhle je to ale jen: „no konečně“ …
Pokud jste zrovna nevylezli z jeskyně a čtete DDWorld, tak dobře víte, že z hlediska soubojů AMD vs Intel zdaleka největší vliv má výroba. AMD nemůže být Intelu skutečnou konkurenci, protože jsou propastné rozdíly jednak ve výrobních prostředcích, ale také v technologií.
Intel je největší výrobce křemíkových čipů na světě a 10% všech čipů má na svědomí on. Jen na 32nm výrobu má asi 4 nebo 5 továren! AMD má, tedy do nedávného odprodeje GF mělo, 1 funkční továrnu, o kterou se musí dělit dva zcela rozdílné typy procesorů a kterou za pochodu předělávalo z 45nm. GlobalFoundries nyní hlásí dobré zprávy – problémy s 32nm výrobou a její výnosností jsou minulostí!
GF zdvojnásobilo výrobu 32nm Waferů, zlepšila se i výtěžnost a továrna v Drážďanech nyní vyprodukuje ještě více čipů, než kdykoliv v minulosti, i na dříve vyladěném 45nm způsobu, který je již definitivně minulostí. Řekněme si ale na rovinu, kdyby se psal rok 2010 byly by to opravdu hodně dobré zprávy, jenže se píše březen 2012.
Problém je, že Intel začal 32nm procesory vyrábět a dodávat na trh už v roce 2010. Loni pak uvedl již druhou generaci 32nm procesorů a nyní už nás dělí jen měsíc do uvedení první generace již 22nm procesorů. A AMD (tedy GlobalFoundries), po loňských ohromných problémech s uvedením Llano procesorů a Bulldozer procesorů, hlásí nyní v Q1 2012, že už je to na 32nm konečně v použitelném stavu. Bohužel to tedy vypadá, že má minimálně 1,5 roku zpoždění za Intelem a řekněme si na rovinu, 32nm vs 22nm procesory, to zase bude „souboj“.
Takže ano, je to rozhodně dobrá zpráva, škoda jen, že nepřišla o 2 roky dříve. Teď snad i konečně Bulldozer se dostane tam, kde měl být, protože kvůli problémům s výrobou u tržně důležitějších APU LLano byl jednak odložen a hlavně zdaleka nedosahuje taktů, pro které byl udělán a se kterými byl naplánován. Místo aby na 4GHz začínal, tak tam jen lehce nakukuje. Nicméně výrobní trable provázejí AMD od počátků a kdykoliv se mu podaří vyrobit slušný procesor, dokonce v ledasčemž občas i lepší než ty od Intelu, vždy dojede na výrobu, která není v použitelném stavu, nebo má značně omezené kapacity. Současné zlepšení určitě pomůže, ale je potřeba zrychlit přechod na alespoň 28nm a nižší výrobu, dobudovat další kapacity (továrna v New Yorku začne vyrábět na konci roku nové 28nm APU procesory). Pak možná budeme moci považovat AMD za trochu konkurenceschopné Intelu a budeme z toho i jako zákazníci těžit v rámci konkurenčního boje. Bohužel ten zůstane minimálně do roku 2014 jen v nižších segmentech. Pokud jde o procesory 200 dolarů +, tedy vyšší segment, tam AMD proti Intelu nic neplánuje a konkurovat mu tam nebude. Nevyloučilo ale, že někdy v budoucnu, pokud se mu bude dařit, tak se do těchto segmentů vrátí …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|