Zatímco Intel počítá se 7nm výrobou až na rok 2022, AMD bude mít 7nm výrobu podstatně dříve.
Spekulace o tom, že GlobalFoundries, tedy hlavní výrobce procesorů a GPU pro AMD vůbec neplánuje 10nm výrobu a ze 14nm skočí hned na 7nm, se ukázaly jako pravdivé. Společnost představila nové plány a oficiálně potvrdila, že místo 10nm přejde rovnou na 7nm. Tyto zprávy tak potvrzují nedávno zveřejněné novinky kolem 7nm výrobního procesu původem od IBM.
Globalfoundries je spolu s AMD totiž členem teamu firem, kde vedle IBM je ještě SAMSUNG a vyvíjejí spolu právě 7nm výrobu s některými novými prvky litografické technologie. No a věci se celkem daří, tak moc, že vše směřuje k praktickému nasazení této výroby do praxe, což vedle IBM bude hlavně úloha společností SAMSUNG a právě GlobalFoundries. To tedy odhalilo plány na poměrně rychlé přípravy na 7nm výrobu, kdy všechna bude tipu FinFET, ale kromě malých a méně náročných mobilních SoC bude prý přichystána i verze vhodná pro výrobu velkých čipů, tedy typicky procesorů a grafických čipů AMD. Investice několika miliard dolarů do továrny v New Yorku se zaměří na nutné vybavení a první 7nm čipy by měly být vyráběny v první polovině roku 2018 s tím, že partneři GF budou mít připraveny první designy 7nm čipů v druhé polovině roku 2017. Řeč je s velkou pravděpodobní o AMD. To sice veřejně o 7nm výrobě nehovoří, dobře informované zdroje však říkají, že AMD se 7nm výrobou už kalkuluje a ze 14nm přejde právě na 7nm a první reálné produkty na trhu uvidíme prý v průběhu roku 2019. To by celkem reálně korespondovalo se všemi dosud představenými informacemi o 7nm a hlavně o plánech GF, které pro AMD bude s téměř 100% jistotou první 7nm čipy vyrábět.
Osobně si myslím, že jako první, možná už v roce 2018, uvidíme menší procesory či malá GPU. 7nm velké procesory „ZEN++“ a 7nm velká GPU “GCN++“, bych očekával tak nejdříve v průběhu roku 2019. I to by byl ale celkem dost dobrý vývoj situace pro AMD, protože podle posledních zpráv Intel nebude schopen nasadit 7nm výrobu dříve jak v roce 2022, či dokonce u větších procesorů až v roce 2024. Nicméně je nutné k tomu dodat, že dosavadní informace hovoří o tom, že Intel nasadí 10nm výrobu a protože není nm výroba jako nm výroba, tvrdí se, že 10nm Intel výroba bude technicky i přínosy velmi srovnatelná s tím, co bude nabízet teoreticky pokročilejší 7nm výroba IBM/GF/SAMSUNG. Takže 7nm výroba Intelu by byla zase o další půlkrok až krok dále. Každopádně stále to bude značné vylepšení současné situace, kdy má Intel díky své výrobě odpovídající výhody u svých produktů vůči konkurenci (hlavně AMD) a velký náskok. Již za pár měsíců od teď, v roce 2017 uvede AMD na trh své nové 14nm ZEN procesory, které budou obrovským skokem proti tomu, co firma nabízí nyní a očekává se v podstatě srovnání kroku s Intelem jak výkonem, tak provozními vlastnostmi. Intel pak během let 2018/2019 přejde na 10nm výrobu, ale to už by právě měla být připravena 7nm výroba pro AMD, takže rok 2019 jako přechod AMD na 7nm, je zcela reálný plán a opět snad přinese hned srovnatelné podmínky. Stále diametrálně odlišná situace od současnosti, kdy AMD nemělo řadu let nic lepšího než 32/28nm, proti výrazně pokročilejším 22/14nm Intelu, přesto aktuálně uvedená poslední 28nm generace příliš za 14nm konkurencí ve svých cenových hladinách nezaostává ani výkonem ani spotřebou … tak uvidíme, co AMD vytluče ze 14 a poté 7nm.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|