IBM prý udělalo významný pokrok s 22nm výrobou procesorů a možná ji nasadí 1-2 roky před Intelem …
IBM je technologický leader ve výrobě procesorů a všeho kolem výroby čipů obecně. Jeho technologií následně licenčně využívají všechny společnosti včetně Intelu a AMD. Ačkoli běžně kupujeme víceméně jen procesory AMD a Intel, není tajemstvím, že králem technologie procesorů je právě IBM. Ostatně IBM se víceméně dnes soustředí hlavně na vývoj a výzkum technologie procesorů a jejich výroby a jeho investice do této oblasti mnohonásobně převyšují rozpočty AMD i Intelu. Není také tajemstvím, že dlouhodobě mají velmi těsné vazby AMD a IBM. Ostatně tato spolupráce je vidět na mnoha procesorech AMD.
Nicméně je to právě IBM, které rozhoduje o tom, komu a kdy své technologie poskytne a nejnověji se IBM nechalo slyšet, že by rádo porazilo Intel a AMD v honbě za nižším výrobním procesem. Zatímco AMD až letos na konci roku začne s přechodem na 45nm, Intel už v druhé polovině příštího roku bude mít 32nm procesory. A 22nm výrobu Intel plánuje až na rok 2011. Jenže IBM už nedávno dokončila první část výroby 22nm způsobem. Nově se prý podařilo 22nm výrobním postupme, vyvinutým IBM, dosáhnout zajímavého průlomu. IBM tvrdí, že výroba 22nm procesorů bude moci začít dříve, než plánovala a navíc hlavním průlomem je, že přechod z 32nm na 22nm se objede jen s minimálními změna jak v návrhu procesoru, tak ve výrobním vybavení. IBM by tak teoreticky mohlo nasadit 22nm výrobu třeba už na konci roku 2009 nebo začátkem roku 2010. Firma se prý chystá k velmi rychlému přechodu na tuto technologii.
Hlavním cílem IBM je porazit jmenovitě přímo Intel na serverovém trhu, kde dnes drží Intel přes 80% podílu. Nelze ani vzít do úvahy velmi dobré vztahy AMD a IBM, kdy IBM pomáhá s vývojem procesorů AMD. AMD je v současnosti s výrobním postupem, myšleno spíše co do rychlosti přechodů, pozadu. Na druhou stranu se AMD opravdu daří vyladění každého výrobního postupu. To co dokáže s 90nm Athlon X2 a současnými 65nm, to opravdu občas zůstává rozum stát. Proč o tom mluvím. Rychlý přechod na 32nm výrobu nelze asi u AMD čekat. Když tak někdy v polovině roku 2010. Jenže pokud už v té době bude IBM vyrábět 22nm a tvrdí, že přechod z 32 na 22nm je snadný, nabízí se otázka, zda v rámci nějaké dohody AMD-IBM, nepřeskočí AMD úplně 32nm výrobu a nezačne vyrábět hned 22nm. Pokud už totiž IBM bude vyrábět 22nm procesory, stanou se 45 i 32nm procesory Intel a AMD technologicky zastaralými, nemluvě o výrobní ceně, spotřebě, vyzařovaném teplu a hlavně 22nm výroba umožní relativně snadnou výrobu třeba právě 12-16 jádrových procesorů, které má v plánu právě AMD na rok 2010-2011.
A když už jsme u té výroby procesorů, tak na závěr ještě poznámku, AMD se už údajně dohodlo na výrobě jejích procesorů se společností TSMC. Výroba by měla započíst už v 2Q příštího roku. S velkou pravděpodobností bude TSMC jako první produkovat procesory FUSION, tedy procesory AMD s Integrovaným grafickým jádrem ATI Radeon. Je to poměrně logická spolupráce. TSMC vyrábí grafická jádra ATI a tak je docela na místě vyrábět CPU+GPU právě hned u TSMC. Dokonce by tyto procesory měly být vyráběny 40nm způsobem. U grafického jádra lze tuto výrobu očekávat na 100% a protože procesor bude navržen právě na spolupráci s tímto grafickým jádrem je i jeho výroba 40nm celkem logická. AMD tedy bude mít jako první mobilní procesor vyráběný menším než 45nm postupem a také to bude první procesor s Integrovaným grafickým jádrem.
Jak vidíme, na procesorovém trhu se pořád něco děje a myslím, že se máme na co těšit. S velkou pravděpodobností tak Mooreův zákon bude platit i nadále, i když se asi nenajde nikdo, včetně samotného autora, koho by to nepřekvapilo. To jsem zvědav, jestli však na 22nm, možnosti křemíkových čipů přeci jen nekončí ...
Zdroj: Dailytech
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|