Současné čipy nahradí procesory s fungováním podobným myšlení lidí.
A je to tady. Příznivci „Skynet“ teorie konce světa mají zase o důvod víc se bát. Společnost IBM, jejíchž PC nedávno oslavil 30 let své existence, představuje novou generaci čipů, které by právě současnou platformu počítačů měly nahradit.
Současné procesory jsou i přes svou výrobní složitost vlastně v podstatě jednoduché a řeší úlohy podle daného schématu a jednu pěkně podruhé. Jinak to neumějí a umět nemohou. Prostě co jim nenaprogramujete, to už se nedoučí, natož aby věci řešily třeba efektivněji, či jich dokonce řešily více najednou. Asi víte, že lidský mozek je nejvýkonnější počítač, který známe, a tak inženýry v IBM napadlo, že by jej mohli zkusit napodobit. Takhle nějak lze stručně shrnout, co vlastně ten myslící procesor je zač. Prostě zapracovat do křemíkové struktury počítačového čipu strukturu lidského myšlení uvnitř mozku.
(struktura síťového zapojení lidského mozku)
Nové procesory mají řešit najednou několik úloh a to v kontextu a neustále vyhodnocovat a případně i hledat ideální přístup k řešení učením se a následně nám tedy poskytovat výsledek. Nová generace počítačů by tak měla i naprogramovanou schopnost přemýšlet, vyhodnocovat fakta a údaje rychleji a dokonce i předvídat jejich vývoj. V mnoha oblastech rychleji, než člověk. Samozřejmě je tu otázka vlivu emocí, které takový počítač mít nebude, což je samozřejmě dalším oblíbeným tématem katastrofických scénářů ovládnutí světa myslícími počítači. Máme se tedy bát?
Nemyslím si. Vývoj tímto směrem je prostě nevyhnutelný a je to jen otázka dobového nahlížení na svět kolem nás. Říci před 200 lety, že stroje budou myslet za nás, tak vás možná upálí na hranici a před 100 lety by vás skoro zavřeli do blázince. Dnes už nahlížíme na věci kolem PC jinak, i když stále je mezi námi celá řada lidí, které k této technologiím blízko nemají. Pravda, i ti kteří mají, s chutí pořádají internetové lynčovací a upalovací inkviziční aktivity, které si nezadají s těmi středověkými, proti těm, kteří si dovolí o jejich božské značce nějakého čipu říci něco, co se neslučuje s jejich oficiálním značkovým náboženstvím. V nové generaci myslících procesorů bych tedy viděl jediné riziko.
Že si o některých uživatelích bude jejich počítač myslet, že jsou hňupové a bude jim tak inteligentně poskytovat upravené výsledky, aby se s nimi nemusel dohadovat, protože chytrý procesor bude vědět, že nejhorší je srážka s blbcem. A pokud to bude skutečně inteligentní procesor, tak se takové srážce vyhne :). Z hlediska testování by to asi vypadalo tak, že dneska procesor vyhodí výsledek a stejný výsledek vyhodí i všechny ostatní procesory, protože fungují stejně a nepřemýšlí o tom. Procesor nové generace se zamyslí, koukne na uživatele u klávesnice, a vyhodí výsledek takový, který z jeho pohledu bude chtít konkrétní uživatel vidět, aby mu udělal radost a nemusel se s ním případně dohadovat a počítat to znova (tedy pokud snahu o napadobení práce procesoru ala lidské myšlení, chápu správně). Jenže co když stejný procesor, ale v počítači chytřejšího uživatele nezatíženého fanděním nějaké jedné značce, usoudí, že mu může ukázat realitu se vším všudy a vyhodí tedy jiný, ale správný výsledek. To pak budou boje v diskusích :). Naštěstí nad tím budou bdít inteligentní serverové procesory, takže budou umět flamery a spamery rovnou inteligentně odpojovat, a tím se dostáváme zase ke Skynet a Matrix teorii konce lidského světa …. :).
(Struktura nového procesoru IBM)
Tak jako tak fyzicky už první procesory této architektury jsou vyrobené a testují se. Aktuálně prý existují 45nm prototypy s 256 neurony s více než 260 000 programovatelnými synapsemi a ještě dalšími desítkami tisíc synapsí, které slouží procesoru k učení se. Navíc prý tyto procesory budou mnohem výkonnější než ty současné hloupé čipy a potřebují k tomu i méně tranzistorů, takže by tu křemíková technologie mohla nakonec ještě vydržet, když nebude tolik nutné cpát stále větší miliardy tranzistorů na stále větší plochu. Zní to slušně a v praxi to bude jistě zajímavé. Doteď se uživatelé trumfovali: „můj procesor je výkonnější než tvůj“. Teď to bude: „můj procesor je chytřejší než tvůj!“, nebo dokonce: „můj procesor je chytřejší než ty“ :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|