AMD by mohlo v dohledné době zvýšit svůj tržní podíl na úroveň, které nikdy nemohlo dosáhnout.
Ačkoliv často hovoříme o společnostech AMD a Intel jako o konkurentech, faktem je, že to žádní konkurenti nejsou. Jejich pozice a možnosti jsou natolik nesrovnatelné, že AMD nikdy nemůže Intelu konkurovat. Ačkoliv dokáže čas od času vyrobit a vyvinout lepší procesor než Intel, vždy dojede na značně omezené výrobní kapacity.
Zatímco AMD má jednu jedinou funkční továrnu na výrobu všech typů 32nm procesorů, Intel má 5 továren na 32nm čipy a 4 už má přiopravené na 22nm čipy. Tomu se prostě nedá konkurovat. Samostatné AMD by toho také nikdy nebylo schopné, ale udělalo dobré rozhodnutí s rozdělením se na výrobní a nevýrobní část, kdy výrobní kapacity dnes vlastní společnost GlobalFoundries, která je rozšiřuje a modernizuje. Nyní se tak k 32nm (později 28nm) továrně v Drážďanech přidá ještě New York, kde se ke konci roku začnou vyrábět finální 28nm čipy. Ale to samozřejmě pořád nestačí. Část procesorů, zatím jen ty malé BRAZOS, vyrábí 40nm ještě TSMC, nyní ale unikla informace, že nové APU procesory TRINITY by mohla vyrábět i firma IBM, která díky velmi úzké spolupráci s GF a AMD má úplně stejný výrobní proces ve svých továrnách.
AMD by tak mohlo výrazně zvýšit podíl na trhu. Ten totiž není dlouhodobě ani tak ovlivňován tím, jak moc dobré ty procesory AMD ve srovnání s Intelem jsou. Ať už jsou lepší nebo o něco horší, podíl na trhu u AMD ovlivňují jen a pouze výrobní kapacity (i výtěžnost těch omezených kapacit), protože AMD trvale nestíhá a nemůže uspokojit poptávku. Mnoho výrobců by rádo používalo čipy od AMD ve větším měřítku, ale nemůže, protože je prostě AMD nemá kde vyrobit. Intel s tím problém nemá, takže výrobci PC nemají jinou možnost, než se obrátit právě na Intel, ať jsou jeho procesory jaké jsou. To samozřejmě ani náhodou neznamená, že by byly špatné, ale v minulosti nebyly vždy lepší a tak dobré jak jsou ve vztahu k nabídce současných modelů. Intel ale nemá problém uspokojit poptávku výrobce PC, který žádá 10 milionů CPU a stabilní dodávky, což AMD v podstatě nikomu zaručit a rychle dodat nemůže. A to se samozřejmě odráží i na ceně, AMD sice může nabízet u některých modelů lepší poměr cena-výkon, ale prostě chybí jim to množství, což se bohužel odráží i na cenách procesorů Intel a celém trhu.
Z nedávné doby můžeme jmenovat například APPLE, který měl velký zájem uvést AirBooky s APU procesory AMD, ale nemohl, protože mu AMD nebylo schopné dodat miliony potřebných čipů a tak vše zůstalo jen u několika málo prototypů. V současné době AMD boduje svými APU procesory, které ale také kvůli obtížím s 32nm výrobou nedodává v potřebných množstvích. Problémy má hlavně desktop, kde se tyto procesory hůře shánějí (navíc jsou horší kvality než ty mobilní). Kvůli omezené kapacitě výroby APU procesorů byly odloženy před časem i Bulldozery FX. Ty ač je někteří považují za nepovedené, vlastně nepovedenými z hlediska prodejů a schopností nejsou a na serverovém poli si vedou velmi dobře. Ani prodeje na desktopu nejsou špatné. Obojí by mohlo být ale lepší, protože poptávka po Bulldozerech je opět vyšší, než jaká je výroba. Intel v současnosti má o něco výkonnější a rozhodně efektivnější procesory, snad s výjímkou oblasti APU, ale také si za ně nechá pořádně zaplatit, což se odráží v jeho neuvěřitelně vysoké marži (proti jiným výrobcům čipů). Může si to dovolit, protože ví, že výrobci PC nemají za kým jiným pro procesory jít a nikdo jich nedodá potřebné množství. Intel vyrábí 10% všech křemíkových čipů na světě a v oblasti x86 CPU dokáže AMD maximálně s vypětím všech sil obsadit se svými kapacitami kolem 25% trhu. Intel je se současnou situací samozřejmě spokojený, má zaručený faktický monopol, a nechává 20% trhu AMD, což mu zaručuje klid od antimonopolních úřadů. Možná by Intelu nevadilo ani to, kdyby AMD mělo trochu větší podíl, ostatně pořád prodává "jeho" x86 platformu a je mu tak nápomocné proti nástupu ARM atd.
Nyní do hry vstupují 32nm výrobní kapacity u IBM, které AMD pravděpodobně využije pro své TRINITY APU procesory, díky kterým by mohlo AMD prolomit dříve nemyslitelné hranice podílu na trhu. Samozřejmě i se spojenými kapacitami GF a IBM stále AMD nevyrovná kapacity Intelu, který bude pořád několikanásobně větší, takže o vyrovnané konkurenci stále nebude možné hovořit. Na druhou stranu možná se bude Intel přeci jen muset snažit trochu i po cenové stránce, kdy třeba skutečně čtyřjádrový CPU Intelu pořídíme za ceny kolem 4000 a výše, což není příliš cenově dostupné. Uvidíme. Pro zákazníky je každopádně každé rozšíření výroby u AMD a tedy rozšíření konkurenčního boje velmi vítanou informací, ze které by mohl reálně těžit a to ať už kupuje Intel nebo AMD. Tak snad se to povede.
EDIT by DD: AMD dnes upozornilo na to, že její slova byla mylně pochopena. Bohužel v továrnách IBM žádná výroba dalších čipů AMD nepoběží, IBM s AMD jen úzce spolupracují na vývoji výroby i architektur. Takže žádé další kapacity a žádná větší konkurence na trhu - vše při starém.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|