Před několika dny falešná tabulka nových Intel procesorů je nyní uvedena na pravou míru.
Společnost Intel není schopna aktuálně na nové AMD RYZEN 3000 procesory odpovědět, jak by chtěla a hlavně potřebovala. Připomeňme, že Intel chtěl původně mít své 10nm procesory na trhu v roce 2016, nejpozději pak v roce 2017. Dnes, v roce 2019 už tak na trhu dávno měla být skutečně nová generace Core architektury (nikoliv stále přejmenovávat SKYLAKE), a hlavně už jsme měli hovořit o blížících se 7nm Intel procesorech. Jenže tyhle plány vzaly dávno za své. Situace tak jak je dnes, rozhodně nebyla v plánech Intelu. Ten ví, že zaostává zejména na poli konstrukce procesorů, kdy AMD a jeho čipletový design je jednoznačně efektivnější a jedinou schůdnou cestou jak dál, což Intel zcela evidentně uznává a chystá podobná řešení (není tajemstvím, že si najal část teamu, který dělal právě Intel ZEN architekturu a design).
Intel rozhodně neplánoval být ještě teď stále jen na 14nm, nicméně 10nm výroba se mu nedaří, a to ani v té nejméně pokročilé verzi, jež je mnohem méně vyspělá, než jakou ji původně Intel chtěl mít. Pravdou je, že navíc 10nm výroba nedokáže nabídnout tak vysoké takty, jako 14nm, a tak by nové 10nm procesory v desktopu prakticky určitě nedokázaly překonat výkonem současné 14nm modely. Situace je tak špatná, že Intel předělává zpět původně chystané 10nm výrobní kapacity ve svých továrnách zpět na 14nm a je otázkou, co tedy bude dál. Kromě několika méně významných modelů procesorů hlavně pro ultramobilní použití, se nedá čekat masové nasazení 10nm výroby pro Intel procesory v dohledných 2 letech. A také v plánech žádné takové čipy nefigurují. Nedávno se objevila podivně podrobná tabulka s chystanými Core 10000 procesory, o čemž jsme vás informovali:
Současně jsem ale jasně řekl, že jde na 99% o podvrh. Jen zbožné přání někoho, kdo měl hodně dlouhou chvíli a vytvořil vzhledově podobnou tabulku, kterou používá Intel. Nicméně přesně se potvrdilo, co jsem říkal. Tedy že jde o podvrh a vše je vymyšlené. Dnes se ale objevily výrazně uvěřitelnější informace s plány Intelu, které pocházejí z věrohodnějšího zdroje …
„Nový“ COMET LAKE pro LGA 1200 dorazí až v Q1 2020.
Upřímně, ani nejsme překvapeni. Intel ždíme 14nm proces a kapacity na hranice možností. Kvůli tomu dokonce předělal už 14nm čipset B360 zpět na 22nm a vydal ho jako B365. Kromě toho klasické desktopové mainstreamové procesory nejsou klíčovou oblastí kam se soustředí. Je to jeden z nejmenších segmentů s nejnižšími maržemi v rámci CPU trhu. Intel především brání mobilní, a hlavně serverový segment, kde jsou ty klíčové marže. Proto jednoduše žádná odpověď na RYZEN 3000 na desktopu letos na 99% nedorazí. Jednoduše by Intelu věci ještě více zkomplikovala a připravila o další část omezených 14nm kapacit, protože by Intel prostě musel vyrábět opět o něco větší čipy.
Přitom co si budeme povídat, nedá se prakticky vůbec očekávat, že by Intel dokázal nový 12jádrový RYZEN 9 3900X skutečně porazit. A i pokud by dokázal ohrozit alespoň ten, tak si to AMD jistí 16jádrovým RYZEN 9 3950X, který dorazí v září. I kdyby 10jádro Intelu mělo 5GHz pořád, tak 16jader na 4GHz a s vyšším IPC je prostě mnohem víc. Intel jednoduše na 14nm architektuře není schopen konkurovat AMD do výkonosti ani efektivity. Je jedno jak moc Intel vyladí 14nm výrobu, 7nm TSMC, kterou již AMD používá, je prostě lepší. Problém Intelu je hlavně konstrukce a architektura jeho CPU. Čipletový design AMD nemá vůbec šanci se současnými monolity ohrozit. A už delší dobu se mluví o tom, že tu plánovanou novou architekturu pro 10nm vyhodil z okna, protože byla postavena na těch konstrukčních aspektech, které dělají procesory Intel nebezpečné a děravé jak cedník. Intel tedy nemá novou architekturu a chystaný 14nm COMET LAKE je pořád přejmenovaný SKYLAKE. Alias KABY LAKE alias COFFEE LAKE a tedy oficiálně 14nm++++. Nebo kolik těch plusů tam má být.
Nelze tedy očekávat žádný posun v IPC, žádný výrazný posun v dosahovaných taktech, jen opravy HW nedostatků kolem SPECTRE, MELTDOWN a několika dalších zranitelností, jejichž SW záplaty a opravy snižují procesorům Intel výkon a stabilitu. Jedinou výraznější novinkou, která by měla posunout výkon, bude navýšení počtu jader. Současné 8jádrové/16vláknové Core i9-9900K nahradí stále jen 10jádrový/20vláknový „Core 10900K“, který by měl mít 125W TDP. Ovšem bude už do nové patice LGA 1200. Pokud jste tedy doufali, že jako si u AMD můžete i nejnovější 12/16jádrový čip plácnout do většiny starších B350/X370/B450/X470 desek, a nemusíte zbytečně kupovat dražší nové X570 desky, tak u Intelu tahle vstřícnost samozřejmě nehrozí. Intel potřebuje vydělávat, vyrábí také hromady čipů pro základní desky, a kdyby vás nechal osadit nové procesory i když stejné architektury do současných desek, nevydělal by na tom tolik. Tentokrát alespoň změní tu patici z LGA 1151 na LGA 1200, aby to nevypadalo tak pitomě, jako když před časem nutil všechny přejít ze Z270 na Z370 i když desky, patice i čipsety byly naprosto identické! Intel zkrátka k zákazníkům nikdy nebude vstřícný, to není v jeho povaze, a hlavně business plánu. Nedostal by se tam, kde je, a hlavně se tam chce udržet.
Takže co jeho „novinky“ nabídnout realisticky? Na AMD RYZEN 3000 prakticky určitě nebude stačit téměř v žádném ohledu. Maximálně v nižší zátěži na 1-2jádra, kdy Intel namaxuje takty, kam to až půjde. Ale IPC zůstane výrazně na straně AMD. 10jader/20vláken tak maximálně ohrozí výkon 12jádrového RYZEN 9, ale určitě ne 16jádrového modelu. O efektivitě a spotřebě procesorů radši nemluvit. 125W TDP Intel vztahuje opět k základnímu taktu, ale ten by mu nestačil ani na srovnání kroku s výkonem už 8jádrového RYZEN. Takže realistické TDP bude mnohem výše, protože takty budou výše. Intel také počítá s nativní podporou jen DDR4-2666MHz, žádných 3200MHz, jaké už dnes v základu podporuje AMD RYZEN 3000 platforma. No a rozhodně prý nemáme očekávat PCIe 4.0, jen PCIe 3.0 s poloviční rychlostí. Místo toho Intel s novým Z490 čipsetem a LGA 1200 deskami nabídne více PCIe linek, než má AMD na AM4 X570 platformě. Nic z toho tedy neslibuje nějaké zázraky. Pokud to nebude podloženo odpovídajícími cenami, které by byly výrazně nižší a tedy konkurenceschopnější, než co nabízí Intel dnes, bude to hodně divné uvedení nového produktu.
Každopádně nic z toho není prý zatím na pořadu dne. Původně se prý uvažovalo o vydání již tento rok, ale vytížení 14nm linek snahou Intelu nedovolit AMD růst na serverech a velkých CPU, komplikuje výrobu ještě větších čipů pro mainstream, a nových čipsetů, které by logicky musely také být fyzicky větší. Fakt, že Intel už zrušil plány na letošní uvedení, to vlastně sám napověděl už dříve, když oznámil 8jádrový 5GHz Core i9-9900KS procesor, který ale do prodeje dorazí až na podzim. Nyní v roadmapách pak jasně figuruje COMET LAKE platforma až na Q1 2020.
No a její uvedení v tom Q1 příštího roku, pak nedávají moc naději na brzký příchod nějaké opravdu dobré, konkurenceschopné a skutečně nové generace procesorů Intel v dohledné době. Protože by další velkou recyklaci již nezamaskovatelně zastaralejších 14nm čipů SKYLAKE architektury, Intel nevydával, pokud by měl novou generaci skutečně v ruce. Naopak se už dříve objevily informace, že COMET LAKE ani nebude poslední 14nm generací a na rok 2021 chystá Intel jeho refresh a tedy 14nm++++++ ROCKET LAKE. Aby to bylo ještě zajímavější, tak v době, kdy bude příští rok Intel vydávat 14nm COMET LAKE, už bude mít současný teď nový 7nm AMD RYZEN 3000 za sebou více jak půl roku, a bude se chystat vydání RYZEN 4000 na další evoluci ZEN architektury s již 7nm+ výrobou. Na trhu je osobně očekávám opět nejdříve za rok, tedy v červenci/srpnu 2020. Takže jediné, čím vlastně může Intel překvapit, jsou ceny, ale nic nenasvědčuje tomu, že by Intel chtěl udělat jeho 14nm procesory cenově konkurenceschopnější. Takže bych moc nedoufal. Každopádně pokud vyhlížíte odpověď Intelu na RYZEN 3000, nevypadá to, že by bylo něco v dohledu.
O to zajímavější bude 7nm+ RYZEN 4000 pro příští rok, kdy můžeme spekulovat jaký vůbec bude, zda jej AMD uvede do AM4 patice, nebo přijde s novou AM5 třeba už s DDR5 a PCIe 5.0. AMD totiž řeklo, že AM4 bude podporovat nejméně do 2020 a že změna patice by byla na pořadu dne, pokud by přišla nová technologie. Osobně si myslím, že DDR5 je „to něco“. Navíc PCIe 5.0 by příští rok také mohlo být připraveno k nasazení. Takže AM5 platforma s DDR5 a PCIe 5, to by i hezky vypadalo ;). Uvidíme. Ať už bude příští generace RYZEN procesorů příští rok jakákoliv, je prakticky jisté, že bude o hodně zajímavější než 10jádrový 14nm SKYLAKE, tedy pardon, COMET LAKE od Intelu …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|