Výrobci desek již připravili nutné aktualizace BIOSu základních desek. Co nabídne revize R0?
Ne, nebavíme se o nové generaci procesorů Intel. Té se ještě dlouho nedočkáme. Intel ale postupně aktualizuje současné Core 9000 čipy na novou revizi R0. Výrobci základních desek pak připravili potřebný update BIOSU, kdy tedy musíte aktualizovat stávající LGA 1151 desky, aby nová revize procesorů fungovala.
Velmi pravděpodobně se žádné velké změny u samotných procesorů nechystají. Důvodů proč by Intel dělal novou revizi vlastně starých 14nm čipů, a ještě to nahlas hlásil do světa, je celá řada. Intel bojuje s efektivitou výroby a nedostatečnými kapacitami 14nm. Musí totiž kvůli AMD vyrábět stále větší čipy a záměrně se soustředí na velké čipy (servery atd.) kde jsou největší marže a nechce tento lukrativní trh přenechat AMD jen tak. Protože ale Intel má omezené kapacity a vyrábí na nich stále větší čipy, které zabírají více místa a mají horší výtěžnost, nutně to znamená, že vyrábí méně procesorů. Konkrétně si výrobci počítačů, ale i prodejci koncových CPU stěžují, že Intel snížil dodávky běžného množství procesorů o až 20%. Jednoduše vyrábí méně CPU. Výrobci se tak chtě nechtě musí obrátit na AMD a po dlouhé době se v Q2 2019 dočkáme nevídaných konfigurací a kombinací a dalšího růstu podílu AMD.
Jedním z důvodů nové revize by tedy mohla být snaha o optimalizace návrhu pro zlepšení efektivity výroby. Nicméně je tu ještě jeden důvod, který je více pravděpodobný. Jak jistě víte, Intel procesory jsou všechno možné, jen ne bezpečné. Bez přehánění, procesory Intel stávající architektury jsou děravé jak cedník. Existuje hned několik způsobů, jak skrze díry v architektuře Intel napadnou systém, odcizit data a prakticky si dělat co je libo. Problémy typu MELTDOWN, SPECTRE a FORESHADOW či nedávno nalezená, neopravená a nejzávažnější zranitelnost SPOILER, jsou přímo součástí architektury, nejsou SW opravitelné a vyžadují přepracování architektury a fyzicky čipů samotných. Nová revize, která fyzické úpravy dělá, tak může a nejspíše bude některé věci řešit, i když samozřejmě Intel nemůže přepracovat klíčové prvky architektury, které zranitelnosti umožňují.
Ošetření zranitelností je nicméně důležité, protože SW řešení sebou doposud přinesly jen problémy. Nejzávažnější je nevyzpytatelné chování, když najednou zakazujete CPU dělat něco, co doposud software běžně využíval. Pokles výkonu a hlavně nestabilita systémů s Intel procesory se po různých aktualizacích zejména Windows, stala velmi častou. Oprava fyzickou cestou by tak mohla některé problémy vyřešit. Přesto nečekejte nic extra, velmi pravděpodobně nebude oprava řešit ty nejzávažnější zranitelnosti, protože problém je v architektuře CORE samotné. Nová revize může vyřešit jen opravdu málo, ale aspoň něco.
Je možné, že spolu s novou revizí, Intel oznámí i další novinky. Nejspíše se bude snažit posunout takty a očekává se také uvedení 10jádrového procesoru Core i9 pro LGA 1151 platformu jako obrana před novou generací již 7nm RYZEN 3000 procesorů, které dorazí velmi pravděpodobně v červnu/červenci. Intel podle všeho začne dodávat novou revizi Core 9000 procesorů v průběhu Q2, pokud budou nějaké další novinky a změny v Core 9000 řadě, nejspíše to oznámí na konci května v předvečer konání COMPUTEXu.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|