Blíží se uvedení procesorů a nové platformy Intel a samozřejmě tedy vše se již testuje.
NDA na procesory a celou platformu trvá, nicméně pochopitelně se najdou tací, kteří rádi poinformují. Intel má samozřejmě od ALDER LAKE velká očekávání a slibuje překonání AMD. Doba kdy je AMD lepší, prý podle Intelu skončila. Ovšem mnozí říkají, že na to ALDER LAKE procesory prostě nestačí. Ano, speciálně v nenáročných aplikacích využívající pouze 1 jádro dokáže pravděpodobně Intel uspět a stávající AMD procesory překonat. Což naznačují uniklé testy:
Ovšem AMD dokáže ten vysoký jádrový výkon udržet i v multi-jádrových aplikacích, protože jeho procesory jsou o dva parníky efektivnější. Výkon na jádro u Intelu ale rychle klesá, pokud zapojíte všechna ta jeho jádra. Intel tak zdaleka ne všude dokáže s novými ALDER LAKE porazit už rok prodávané RYZEN 5000, pokud jde o výkon celého CPU. Natož o efektivitu, která je a bude u novinek Intelu dost tragická.
Nicméně ALDER LAKE bude nepochybně lepší, než současné ROCKET LAKE, přeci jen nárůst počtu jader přinese hodně znatelné navýšení výkonu, takže RYZEN 9 budou mít konečně nějakou alternativu. I když na ten výkon Intel bude potřebovat dvojnásobnou spotřebu.
Ale asi jste si všimli, že ani Intel ve všech těch nadšených prezentacích těchto novinek, prakticky nemluví o herním výkonu svého TOP modelu Core i9-12900K atd. Podle některých „únikářů“ totiž není moc co obdivovat. ALDER LAKE sice proti ROCKET LAKE přinese vyšší IPC, ale to neznamená automaticky i lepší herní výkon. Takže mnozí varují, že v oblasti herního výkonu prostě nečekejte u Core 12000 procesorů mnoho. Velkým problémem budou nejspíše i latence pamětí DDR5.
Když už jsme u nich. Ze zákulisí mnozí hlásí, že DDR5 budou hodně problematické u ALDER LAKE. Není tajemstvím, že celá platforma je notně uspěchaná a Intel opravdu tlačí, aby vyšla za každou cenu teď, před novinkami AMD, i když drtivá většina ALDER LAKE modelů dorazí na trh až příští rok. Je přitom evidentní, že by potřebovala ještě dodělat a doladit. Hlášeny jsou totiž problémy se stabilitou systému osazenými DDR5 paměťmi. Ale to je jen jeden z problémů. Dalším je fakt, že DDR5 začínající na 4800MHz, což je i oficiální hodnota, kterou Intel uvádí jako referenční takt podporovaných DDR5, mají velmi vysoké latence ve srovnání s dnes běžnými DDR4 3200MHz. Problém je to tak velký, že až DDR5 s taktem kolem 6000MHz, nejlépe 6400MHz přinesou nějaká měřitelná zlepšení proti kvalitním rychlým DDR4. S defaultně nastavenými DDR5 na 4800MHz bude výkon pravděpodobně v mnoha případech horší než s rychlými DDR4.
ALDER LAKE také „vyžaduje“ (je doporučen a Intelem tlačen) Windows 11, kdy Windows 10 prý nemá všechny optimalizace v řízení jader. Dostane je asi později. Procesory Core 12000 by tak pod W11 měly mít lepší výkon. Jaká to náhoda, když naopak víme, že AMD RYZEN mají pod W11 průkazně horší výkon než ve W10, protože z nějakého nepochopitelného důvodu, Microsoft do W11 nepřekopíroval optimalizace scheduleru pro RYZEN architekturu, které u W10 jsou. Takže W11 si neumí správně se ZEN architekturou poradit, a jsou zde případy zvýšených latencí a tedy snížení výkonu. Což všechno přitom bylo ve Windows 10 vyřešeno. Ale oprava pro Windows 11 se teprve připravuje a neví se, kdy vyjde. Zajímavá náhoda a načasování, co? :)
V neposlední řadě jsou tu zajímavosti o architektuře. Víte, že procesor ALDER LAKE je složený z tzv. velkých jader a malých jader. Nicméně to označení je poněkud zavádějící. Rozdíl ve velikosti tam je sice značný, ale ani ta malá jádra nejsou vyloženě malá. Nebavíme se o jádrech úrovně nějakého ATOM procesoru. Jde o jádra někde výkonem na úrovni prvních generací CORE až SKYLAKE. Lepší označení je zkrátka PERFORMANCE (výkonová) jádra a EFFECTIVE (efektivní/úspornější) jádra. Nicméně pokud někteří doufali, že půjdou ta menší jádra vypnout, a naplno tak hnát všechnu energii do těch velkých, tak smůla. Ta malá jádra prý nejdou vůbec vypnout. Vypnout jdou jen ta velká.
Každopádně je tu hodně zajímavého, na co se v testech nových ALDER LAKE procesorů také na DDWorld.cz zaměříme. Určitě vedle výkonu samotných čipů, speciálně pod Windows 10, protože Windows 11 je v současné podobě u výkonných desktopových nedotykových PC horší než W10, je to samozřejmě vliv a srovnání DDR4 vs DDR5. Pochopitelně nebude chybět ani přímé srovnání s RYZEN 5000 sérií. Zaměříme se i na tu spotřebu a efektivitu, což vzhledem k rostoucím cenám energií začíná být velké téma. Celkově se rozhodně nudit nebudeme, ale oficiálně až v listopadu ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|