Intel představil mobilní Core 12000 a levnější desktopové verze. Přichází i B660, H670 a H610 desky.
Prezentace Intelu na CES 2022 byla o poznání nudnější, než se čekalo. Skoro jako by Intel neměl, co ukazovat a čím se moc chlubit a věděl o tom. Ten kontrast vůči novinkami nabité prezentaci AMD, byl opravdu značný. Přitom Intel stejně jako AMD představil novou generaci mobilní platformy a také doplnil desktopovou nabídku. Tím spíše, že v jedné oblasti má nyní nad AMD jednoznačnou výhodu. Takže pokud nechcete trpět celou tu prezentaci Intelu, dovolte, abychom pro vás vytáhli to podstatné, co je třeba znát:
- Mobilní ALDER LAKE (Core 12000H a U série)
Dle očekávání Intel představil 10nm ALDER LAKE sérii pro mobilní počítače a první modely s nimi. Tedy už částečně čipletové procesory s několika verzemi čipů, lišící se velikostí křemíku. podle počtu velkých jader:
Nejvýkonnější verze jsou tradičně H edice (45W+), následované úspornějšími P (28W) a nejúspornějšímu U (15W a 9W). Stojí za zajímavost, že co do velikosti čipu jsou ALDER LAKE a nové AMD REMBRANDT RYZEN 6000H docela srovnatelné, ovšem Intel většinu té plochy čipu věnoval CPU části, zatímco u AMD je většina čipu věnována iGPU, tedy grafické části.
Intel díky tomu nabízí nově až 14jader/20vláken (8+6), což je na mobilní CPU dost posun, když doteď bylo maximum 8jáder/16vláken. Intel ale také alespoň částečně přiznává, že ten výkon bude za cenu velmi vysoké spotřeby. Uvádí sice u Core 12000H série TDP 45W, ovšem ve skutečnosti ten inzerovaný výkon vyžaduje podstatně více. Boost je až 115W! Na mobilní CPU co má mít 45W, skutečně hodně.
Intel nacpal 14jader i do úspornějších 28W P verzí, ale ty také nemají jen těch 28W. Ne pokud budete chtít mít ten výkon, jaké Intel prezentuje ve srovnání s konkurencí. Ve skutečnosti je TDP těchto CPU až 64W.
Také u nejúspornějších „9W a 15W“ U variant došlo k navýšení počtu jader. A to na 10 (8+2). Ovšem opět platí, že aby toho inzerovaného výkonu v benchmarcích dosáhly, procesory vyžadují poněkud více než jen těch krásných 9W a 15W. Ve skutečnosti mají 29W a dokonce 55W, což je docela hodně na „úsporné U“ čipy. Není tedy divu, že Intel se chlubí zhruba až 30% generačním posunem výkonu. Ačkoliv třeba zrovna ve hrách to vypadá na stěží 10% průměrný posun. A to jsou čísla Intelu, takže uvidíme, co realita, ale nevypadá to velký posun speciálně ve hrách ani v tom 1080p.
Nicméně čeho si všichni v prezentaci Intelu všimli, obvykle se vytahuje efektivitou a výdrží na baterie vůči konkurenci. U této mobilní generace 10nm Core 12000, která se bude srovnávat s 6nm RYZEN 6000, o tom Intel ale vůbec nemluvil. Celkově se tématu efektivity úplně vyhýbal, a to i ve srovnání s vlastní starší nabídkou. Je tak evidentní, že Intel má asi co schovávat. Ostatně z uváděných boost TDP je asi všem jasné, že to nebude zrovna úporná platforma, pokud má mít ten výkon, který Intel tvrdí, že má. Tedy přesněji, Intel evidentně honil maximalizaci CPU výkonu za každou cenu, protože ví, že tady může mít nad AMD navrch.
Jenže pokud bude muset dodržovat ty základní TDP (což v noteboocích často musí), bude ten výkon o poznání horší, než výkon, který ukazuje v benchmarcích s tím i více jak dvojnásobným TDP boostem. Přeci jen je rozdíl výkon toho CPU na 115W a na 45W. Ono je prakticky jisté, že AMD má na srovnatelném TDP stále vyšší výkon na jádro i na celek, což se Intel snaží trochu řešit tím, že má prostě víc jader/vláken, kdy AMD i u této generace zůstalo na 8jádrech 16vláknech.
Co také Intel moc nerozmazával, to je výkon integrované grafické části. I když k nějakému zlepšení došlo, nebude to zcela jistě ani náhodou stačit na posun, který AMD předvedlo u RYZEN 6000 série, kde nová integrovaná RDNA 2 překonává o desítky % výkonem i neintegrované low end grafiky jako MX440 apod. Intel zkrátka opravdu vše sází u své nové ALDER LAKE mobilní platformy jen na maximalizaci CPU výkonu. A to za každou cenu a doufá, že si toho nikdo nevšimne ;). Pokud ale nebude moci hnát ty CPU na ty extra vysoké TDP hodnoty, bude CPU výkon možná i horší, než co nabízí AMD RYZNE 6000 a výrazně horší přitom bude současně výkon integrované grafiky Intelu. AMD má zkrátka evidentně poněkud vyváženější mobilní platformu a procesory s integrovanými grafikami.
- Desktopové doplnění nabídky
– čipsety B660, H670 a H610 + levnější CPU
Kde má ale Intel jednoznačně dnes nad AMD navrch, to je desktopový procesorový low end. AMD kvůli tomu, že prostě nemá kapacity výroby, doslova obětovala tento segment. Nejlevnější moderní procesory v nabídce AMD jsou vynikající RYZEN 5 5600G a RYZEN 5 5600X. Oba celkem výkonné 6jádra/12vlákna, kdy 5600G zůstává určitě nejlepším cenově dostupným CPU s integrovanou grafikou. Ovšem 5600G stojí 6500 korun, 5600X dokonce 7900 korun, tedy opravdu dost. A v tuto chvíli AMD nemá v prodeji žádné 7nm, skutečně low endové procesory. Intel ale nové levné čipy nabízí.
Minulý rok vyšly v rámci ALDER LAKE série pouze Core i5/i7/i9 12000K edice, tedy nejvýkonnější modely odemčené pro taktování a Z690 platforma. Nyní, na začátku roku 2022 Intel servíruje i všechny ty ostatní uzamčené verze. Ty mají o poznání nižší výkon, ale také TDP a stojí i méně. Levnější modely Core i5 a i3 mají jen velká jádra, žádná ta malá, což znamená že jsou jednodušší. Nemají také ten Turbo Boost 3.0, takže boost takty jsou výrazně níže. A procesory nejsou vůbec taktovat.
Jejich hlavní výhodou je ale prostě jen fakt, že existují a budou v nabídce obchodů. 4jádrové/8jádrové Core i3 modely začínají na 97 dolarech (2600 korun vč. DPH) za i3-12100F (verze bez iGPU). 6jádrový/12vláknový Core i5-12400F (také bez iGPU) začíná jako nejlevnější verze i5 na 167 dolarech (4500 korun). Za tyhle ceny AMD dnes prakticky nic 7nm moderního nenabízí pro stávající platformy. Intel má tedy evidentní výhodu nyní, díky podstatně větším výrobním kapacitám. Samozřejmě jeho platforma není zdaleka tak variabilní a otevřená. Taktování procesorů je možné pouze u K edice a pouze v kombinaci se Z690.
Ostatní čipsety, tedy levnější B660, H670 i H610 taktování nepodporují. Alespoň jedno vylepšení proti předchůdcům v této oblasti ovšem nakonec mají. Jdou nastavit vyšší takty (tedy XMP profily) u pamětí! U starších platforem nebylo možné ani to, tedy i když jste si koupili DDR4 3200MHz, tak na B560 prostě jeli jen 2400MHz nebo 2666MHz, podle tovární specifikace osazeného CPU. Nově tedy bude možné nastavit skrze XMP i ty vyšší takty pamětí, ale nějaké velké OC schopnosti nečekejte, desky mají obvykle jednodušší PCB apod. Není to Z690.
Novinkou je také podpora PCIe 4.0 ze strany čipsetu, i když speciálně B660 je omezena jen na 6 linek, ale pořád dobrý. Pozor populární B660 neumí vůbec NVMe PCIe RAID, to Intel vypnul. Vůbec ta omezení u některých těch čipsetu jsou docela úsměvná, jak moc to Intel stále rozděluje, aby maximalizoval zisky. Nové jsou také BOX chladiče, bohužel ten nejhezčí a nejzajímavější (RH1) je opravdu jen u těch nezajímavých drahých 65W Core i9, které nikdo nekupuje. U všech ostatních CPU je ten menší s falešnými plastovými žebry RM1. I tak poznatky v praxi jsou, že je lepší než předchůdce. Tišší, ale díky vyšším nárokům ALDER LAKE není lepší, než co nabízí AMD. I tak posun a u mnoha z těch slabších CPU je to použitelný chladič.
A to je vlastně vše, co Intel z novinek na CES 2022 představil. Ano, žádné desktopové ARC grafiky neukázal, kromě dalšího „teaseru“ že prý budou …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|