Intel není schopen sám dodat svým čipovým sadám a integrovaným grafikám HD akceleraci, pomoc je na cestě …
Pokud je něco, co Intelu opravdu nejde, tak je to akcelerace HD videa, což je největší trumf NVIDIA ION platformy. Intel také dělá všechno proto, aby to NVIDIA ne jeho platformě neměla moc jednoduché. V současnosti proti stávající Intel ATOM platforma s integrovanými grafikami Intel není akcelerace HD videa kromě internetového obsahu schopna. NVIDIA ION ano, Intel tedy zvýhodňuje nákup procesorů ATOM s čipsety Intel více a to je tak výhodnější pro výrobce, než nákup samotného čipu ATOM. Na toto si také stěžuje NVIDIA. Výrobcům jako ASUS a MSI se tak vyplácí koupit výhodně Intel ATOM a Intel čipset a přidat k tomu třeba grafickou kartu ATI Radeon HD 45xx a dosáhnou tak výkonově i ve všech ohledech stejného výsledku, jako kdyby použili NVIDIA Ion platformu. Ta je tak nepříliš využita. NVIDIA se tak opřela do Intelu právě v souvislosti s cenovým zvýhodněním kompletu ATOM a politikaření výrobců počítačů, kteří si to s Intelem nechtějí rozházet, a prý doufá v to, že Intel bude soupeřit férově.
Intel zdá se vyslechl námitky NVIDIA a v souvislosti s druhou generací ATOM platformy, připravuje malou změnu strategie. Nová ATOM platforma se jmenuje Pine Trail, a jedná se o čip Intel ATOM, který bude mít Integrovaný řadič pamětí i integrovanou grafiku. Jenže ta bude nadále vycházet ze současných GMA950 a tedy akcelerace HD videa bude pořád nad síly této grafiky. Tato platforma by měla být nadále kompatibilní s NVIDIA ION a Intel tak přijde o možnost zvýhodňovat při prodeji výrobcům balíček ATOM+čipset. NVIDIA ION je ale pořád o dost dražší a hlavní výhodou je to, že HD akceleraci umí. Aby Intel tedy tuto výhodu konkurence odstranil domluvil se se společností Broadcom, která je schopna dodat malý čip, který se o akceleraci HD videa postará.
BroadCom tuto technologii pravděpodobně získala od ATI a jedná se o čip s ozančením BCM70010 a BCM70012, který při rozměrech 10x10mm zvládá akceleraci HD 720p se spotřebou 0,5W a také 1080p s necelým 1W. V klidu pak nežere téměř nic. Je kompatibilní s AVC, H.264, VC-1, WMV9 a MPEG-2 a funguje pod Windows XP, Windows 7 i Vista a Linuxem. Jeho cena je také velmi nízká. Intel také nebude tento čip přidávat automaticky, ale lze očekávat, že opět dá výrobcům nabídku, že když si koupí ATOM řešení s tímto čipem, dá jim cenové zvýhodnění a pořád bude levnější, než kdyby výrobci pořídili konkurenční řešení NVIDIA ION. Ta cena bude velmi důležitá, protože se postupně nechávají slyšet výrobci počítačů, že nettopy a netbooky s cenou k 10 000 korun už nejsou žádány. ATOM platforma tak bude vyhrazena do levnějších cenových relací. Nutno říci, že řešení Intelu ohledně HD videa má cosi do sebe, pořád by nová platforma i s tímto čipem navíc mohla mít nižší spotřebu, než současné NVIDIA ION a zvládat úplně to samé, samozřejmě vyjma herního výkonu. Ale ruku na srdce, kdo si kupuje ATOM procesor a chce na tom hrát? Jedině masochista nebo šílenec ….
Každopádně souboj Intel a NVIDIA rozhodně nekončí a je otázkou, zda NVIDIA tím férovým soubojem myslela právě tohle ...
ten intel sa snad nikdy nepouci zo svojich chyb?? ved teraz sa topi v problemoch s EK a este zvyhodnuje Intel ATOM a Intel čipset aby potlacil nvidia ion.mozno to neni az tak nezakonne ale podla mna to nema daleko od dalsich sudov
se to muze zdat stejne, ale podle me neni. Na poli "minidesticek" jsou na trhu vcetne Intelu jeste NV a VIA, takze konkurence dost (no, konkurence neni nikdy dost, ze? ). V tomhle pripade ostatnim dvoum hracum nic nebrani jit s cenou dolu. Otazkou je, jake naklady na sve produkty maji, ale to je jejich problem.
Mně by spíš zajímalo kdo si koupí šunku s Atomem a chce na tom přehrávat HD video. Platfoma Atom byla původně směrována uplně jinam a Intel sám brojil proti používání ve větších notebookách či multimediálních PC. Ted si sám protiřečí když chce podporovat HD video na atomu, který byl původně určen do miniaturních kapesních přístrojů.
to ano, ale ted to muze bejt platforma pro domaci multimedialni centra. mala lacna, s dostacujicim vykonem a malu protrebu presne to co mozes natrvalo pripojit k telke a mat to jak set-topbox s hdd , blueray prehravac, a domaci datovy server naraz.
diki uspornym komponentam te nezabije ani provoz 24/7
to možná s nějakou vhodnou distribucí Linuxu, ale XP je na atomu hodně líné a navíc od mulmidiálního PC bych čekal i zvládání občasného kovertování videa a u Atomu by ses teda pěkně načekal
hmmmmm tak to jsi první kdo by chtěl na HTPC konvertovat filmy.Asi jinej kraj jinej mrav u vás asi do HTPC dáváte Core i7,protože já mám představu že na HTPC si budu pouštět filmy,hudbu a nějakej ten net a na hrubej výkon mám PC
tak to nevím winXP mají jako minimum nějaký AMD Duron 600MHz, vždyt XP jsou už 8 let staré... Když nemáš HTPC připojený k netu, není třeba ani antivir, firewall. A pak by na to mohl i atom v pohodě stačit.
ono se dá diskutovat o tom co je výkonnější zda ten Duron na 600Mhz nebo atom na 1,6. Atom postrádá spoustu optimalizací a především instrukčních sad, které jsou pro multimédia stěžejní
Opravdu jsou XP líné na Atomu? Nějak jsem si nevšiml na Asus EEE 901, tam mě spíš brzdí pomalejší a malá systémová flashka. Samo hry na tom nehraju. A na ionu s dostatkem RAM fungují dobře i Visty, pokud mají zaplé Aero. A nahrávání alespoň do DVD formátu to zvládne, dvoujjádrový určitě.
Proč kupovat nějaký Atom s nějakým Broadcom, když tu máme Via Nano? Na grafice má skoro 2x vyšší výkon, na CPU má při 1,3GHz stejný výkon jako Atom na 1,6GHz a má i akceleraci HD videa a to vše při stejné spotřebě(možná i nižší) jako Atom.
Tohle je pěkný mini nBook Odkaz a předpokládaná cena má být kolem 10000Kč. To by už šlo za uhlopříčku 11.6" s rozlišením WXGA, 1366x768 s hmotností menší než 1,3kg a s akcelerací HD a skoro 2× výkonnější grafárnou než GMA950. A má být v prodeji od června.
Presne tak, ale je problem, ze trh slysi na jmeno Nvidia a Intel. Via trhu moc nevoni. Musi se hold prosadit. Ma to tezke, i kdyz je v mnoha ohledech vyhodnejsi.
VIA stoji v porovnani s Intelem? Sorry, ale mam takovy dojem, ze VIA byla vzdy docela draha (diky tomu, ze nebyla konkurence, jaky to div) - pokud uz to neplati, tak jenom dobre. Ale vzdycky u takovych zarizeni bude rozhodovat cena, streva bezneho uzivatele nezajimaji (a proc by take mala).
a v te ceně je problém Intel je schopný prodávat pod cenou jen aby si udržel své postavení na trhu. ( ostatně stejně jako Microsoft který dává licence na XP výrobcům netbooků prakticky zadarmo, jen proto aby zabránil rozšíření linuxů)
Jak to vis? Mas k tomu tvrzeni nejake podklady? Proc tedy Intel neprodava C2D(Q) pod cenami Phenomu, kdyz si muze dovolit prodavat, jak tvrdis, pod cenou v jinem segmentu trhu? Prece by tak vyrazne omezil prodej Phenomu a bylo by po prd.li. Podle me, pokud by prodaval Atom(y) za dumpingove ceny, uz by to jak NV tak VIA daly hodne hlasite najevo.