Dva populární nesmysly a výmysly, které aktuálně kolují webem, se nezakládají na pravdě.
Už nějakou dobu nás baví bulvární pisálci a blogy informacemi, že budoucnost procesorů vypadá vyloženě černě. Jedny fámy hovoří o úplném konci velkých procesorů AMD a budoucích mikroarchitektur a další zase o tom, že Intel s nástupem procesorů BroadWell (nástupce Haswell), opustí patice a procesory budou přímo pájeny na základní desku, bez možnosti volby a upgradů. Pokud jste něčemu z toho uvěřili, můžete být v klidu, ani jedna z věcí se nezakládá na pravdě a se skutečností nemá absolutně nic společného.
- 1, Konec velkých procesorů AMD a žádní nástupci FX modelů?
Jeden z největších nesmyslů poslední doby, ale i posledních let, který ale snad žádný věrohodný novinář nešířil. Tento blud vznikl tím, že 28nm výroba, pro kterou jsou SteamRoller procesory AMD, které vystřídají 32nm PileDriver, není připravena včas. AMD tak bylo nuceno pozměnit plány na příští rok, protože SteamRoller architektura je 28nm a bez té výroby se prostě těžko může vydat. Někdo hodně zmatený si ovšem z toho odvodil, že AMD úplně zrušilo SteamRoller i jeho nástupce a od toho už bylo krůček k tomu, aby někdo další si přisadil, že tím AMD vlastně zrušilo všechny velké procesory a žádný nástupce FX/Opteron platformy se už neobjeví. A jak se mají věci doopravdy?
Žádné rušení vývoje architektur, žádné rušení velkých procesorů. Nic z toho není na pořadu dne. Pro rok 2013 je bohužel téměř jisté, že v běžném mobilním a desktopovém segmentu se 28nm novinek SteamRoller nedočkáme, protože prostě 28nm výroba nebude použitelná v takovém rozsahu dříve jak je konci roku 2013. Další věcí, která odložila vydání procesorů, jsou úpravy finálního návrhu. Asi víte, že AMD kdysi před časem rozhodlo, že k finalizaci návrhu použije metodu automatu, tedy že počítač finalizuje návrh z hlediska počtu tranzistorů apod. To je proti "ruční" finalizaci rychlejší a levnější. Jenže má to nevýhodu nižší efektivity. Udává se, že kdyby AMD použilo "ruční" metodu, měl by Bulldozer/PileDriver až o 20% méně tranzistorů, což je hodně a ovlivní to řadu věcí od výroby po provoz toho CPU. AMD už dříve dalo najevo, že se hodlá optimalizací a změnami ve svých návrzích touto cestou zabývat a SteamRoller by měl být již optimalizován s tímto staronovým přístupem (AMD už jej v minulosti užívalo).
AMD ale v žádném případě neruší vývoj klasických čipů bez grafik, to si nemůže dovolit a nedávalo by to ani smysl. Naopak by se dokonce mohly procesory bez grafiky rozšířit i v rámci mobilní platformy, protože grafické jádro v APU procesorech, které ale jinak mají stejnou procesorovou architekturu, zabírá hodně a ne v každém počítači a NB je integrované grafické jádro žádoucí. S procesory bez grafické části se tedy u AMD dále počítá a dorazí jak nástupci současných FX modelů, tak nástupci současných Opteron modelů i nové desktopové a serverové platformy. Ale s největší pravděpodobností až začátkem roku 2014. AMD plánuje k procesorům bez grafik, nabízet v serverové oblasti ještě kombinované modely x86 s ARM64 architekturou, ale jen pro últraúsporné servery, na což má AMD speciální divizi.
Vývoj architektur také běží beze změn dále, jejich rušení je ještě větším nesmyslem než údajné rušení velkých CPU. AMD je a zůstane CPU a GPU návrhářem- "výrobcem" a bez nových architektur by těžko mohla nějaké CPU dělat, ať už bez integrovaných grafik, nebo s nimi. Pro příští rok nás čeká "KABINI" nástupce populárních současných AMD E-series malých APU, které budou 28nm, ale jejich výroba stejně jako současné 40nm "Brazos" platformy, bude probíhat v TSMC. Tedy je to jiná 28nm výroba než ta 28nm výroba u GF pro velká APU a CPU od AMD.
- 2, konec patic u procesorů Intel?
Další, skoro bych řekl šokující pomluva :). V roce a po roce 2014 bychom údajně měli přijít o možnost vybrat si na desku jakýkoliv model kompatibilního CPU a měnit je dle libosti. Opět vás mohu ujistit, že je to nesmysl. Celá věc vznikla opět nepochopením některých informací a plánů.
Jak víte, příští rok dorazí zbrusu nová architektura Intel procesorů, jménem Haswell. Ta bude stavět příští rok na 22nm a o rok později ji Intel povýší na 14nm a ponese označení BroadWell. A tyto procesory údajně budou i na desktopu k deskám normálně pájeny napevno. Je to samozřejmě nesmysl, nic takového se neplánuje a patice budou nadále. Intel má jen v plánu nabízet BGA platformy, tedy desky s již instalovanými a napájenými procesory, ve více segmentech, od ultramobilních platforem pro tablety až některé stolní počítače. A počítá s jejich nárůstem. Nicméně proti současné situaci se zase tak moc nezmění. BGA platformy jsou poměrně běžné již dnes a i na desktopu si klidně můžete desku s procesorem pořídit v celku.
Samozřejmě s tím, že by se v dohledné době pevně instalovaly i velké procesory na desky, se nepočítá. Není to totiž efektivní ani žádoucí. Jak z hlediska businessu, tak z hlediska funkce. U velkých desktopových platforem a serverových platforem budou i procesory BroadWell stále v samostatných verzích, tak, jak to známe doposud. Nicméně v rámci 14nm generací můžeme čekat, že se význam BGA platforem a jejich zastoupení na trhu v různých zařízeních zvýší a Intel na to bude samozřejmě připraven.
Kde se podobné nesmysly berou? Jednoduše, někde někdo zahlédne útržek nějakých budoucích plánů, domyslí si k tomu, co neviděl a v dalších diskusích se na to nabalí další názory a pohledy a už se to šíří jako lavina. Na většině objektivních IT magazínech jsou naštěstí tak schopní lidé, že podobné nesmysly nepřebírají, natož aby je dál šířili. Často proto, že mají přístup ke skutečným zdrojům a informacím. Nevěřte tedy podobným kachnám vznikajícím způsobem "tichá pošta". Třeba právě tyto dvě, se kterými jsme se zabývali, jsou i poměrně snadno odhalitelné, jen když zapojíte hlavu. Copak je možné, aby AMD zrušilo vývoj architektur a velkých CPU, to by jako místo toho vyrábělo kabelky? Co by prostě dělalo a proč by se vzdávalo oblasti, kde se protáčejí stovky milionů až potenciálně desítky miliard, ať už velká CPU tvoří třeba jen 30% prodaných AMD procesorů? Stejně tak rušení patic u všech procesorů Intel, je už jen z hlediska praktičnosti v mnoha oblastech, nesmysl. Prostě nevěřte podobným fámám a pohádkám ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|