V současné době neexistuje výkonný procesor Intel. Ale za rok by to mohlo být jiné ...
Možná trochu stranou zůstal fakt (a Intel to z pochopitelných důvodů nechce zdůrazňovat), že nový mainstreamový 16jádrový Core i9-12900K je v mnoha ohledech aktuálně nejvýkonnější desktopový procesor společnosti Intel. Tedy že překonává stále nejdražší desktopový model společnosti, 18jádrový Core i9-10980XE pro high endovou X299 platformu. Ta má sice více PCIe linek a 4kanálový řadič, ovšem má jen Gen3 linky a DDR4, takže technologicky výrazně klopýtá za modernější mainstreamovou Z690 z Gen4/Gen5 a už i DDR5. Realitou zkrátka je, že Intel nedokáže dnes nabídnout skutečně výkonný procesor. Nic, co by se byť jen přibližovalo výkonové a výbavové nabídce konkurence.
AMD přitom má v běžném desktopu na trhu stále „jen“ už skoro 2 roky staré RYZEN Threadripper 3000 modely. Tedy procesory postavené na starší 7nm ZEN 2 architektuře. V záloze má i ZEN 3 varianty, ale ty kvůli nestíhající výrobě a obrovské poptávce po serverových EPYC, které mají pochopitelně absolutní přednost, neuvedlo stále v ThreadRipper 5000X sérii. To však moc nevadí z hlediska konkurence, kdy i stávající 24, 32 a 64 jádrové Threadripper 3000X modely, pro 4kanálovou TRX40 (64 PCIe Gen4 linek) platformu a také PRO varianty pro dokonce 8kanálovou TRX80 (128 PCIe gen4 linek) platformu, výrazně(=násobně) překonávají výkon všech existujících procesorů Intel. Nejvýkonnější desktopový procesor Intelu, Core i9-12900K dokáže přinejlepším soupeřit jen s mainstreamovým rok starým RYZEN 9 5950X, kterému na to ovšem stačí poloviční spotřeba. Nový ALDER LAKE sice žere hodně, podobně jako modely ThreadRipper, ale má proti nim až několikanásobně nižší výkon i výbavu. Zkrátka Intel v současnosti neexistuje v počítačovém high endu, což je už minimálně druhým rokem skutečná potupa a šok pro největšího výrobce x86 procesorů na světě.
Intel ale prostě nemá v současnosti technologii ani architekturu, jak by v high endu mohl AMD konkurovat. Doufá, že příští rok na tom bude o něco lépe …
- Nový high end Intelu: SAPPHIRE RAPIDS-X pro nástupce X299
Je asi každému jasné, že současná X299 platforma s procesory v čele s Core i9-10980XE jsou klinicky dávno mrtvé záležitosti. Bohužel přesto je dál nabízena, kdy zejména v OEM oblasti ji mnozí výrobci nabízí přednostně, zatímco zákazníkům prakticky vůbec nenabídnou po všech stránkách mnohem lepší AMD ThreadRipper platformy. Nicméně po stránce, poměru cena/výkon, samotného výkonu, provozních vlastností i technologií je Intel naprosto nekonkurenceschopný v high endu. Ale to se má prý na konci Q3 2022 změnit.
Intel chce opět nabídnout desktopový high end, a tedy novou platformu a procesory. Tím vyvoleným by měla být první pořádná čipletová záležitost od Intelu, tedy architektura SAPPHIRE RAPIDS, se kterou samozřejmě primárně míří na servery, tedy do XEON modelů. Ale je to jediná věc, která by se dokázala postavit Threadripperům od AMD, které ostatně jsou také primárně serverovými procesory v rámci EPYC sérií. Jde samozřejmě o prestiž mít na trhu nejvýkonnější high end nadšeneckou platformu.
SAPPHIRE RAPIDS nabídne tedy 4 čipy, ovšem stále obří 10nm kusy křemíku u sebe v jednom procesorovém pouzdru. Dohromady mají mít až 56 jader / 112 vláken. TDP má činit minimálně 350W. Novinky budou také vybaveny 8kanálovým řadičem DDR5, i když je možné, že pro desktopovou variantu Intel nabídne kompromisní 4kanál, stejně jako je tomu u AMD TRX40 platformy, i když AMD už dnes nabízí i tu plnohodnotnou 8kanálovou TRX80 pro desktop. Uvidíme. Nová platforma Intelu by měla nabízet také až 80 PCIe linek, a převážná čest ve verzi Gen5. Jak to obstojí proti AMD?
V tuto chvíli se mluví o uvedení nových high endových Core i9 XE procesorů (SAPPHIRE RAPIDS-X) pro novou zatím nepojmenovanou platformu („X699“ ?), na konci Q3 2022, tedy víceméně za rok. V té době bude AMD uvádět na trh desktopové ZEN 4 pro mainstreamovou AM5, ale také serverové EPYC varianty, ze kterých jsou posléze odvozeny desktopové high endové ThreadRipper modely. V tuto chvíli má AMD ještě v záloze nevydaný ThreadRipper 5000X postavený na ZEN 3, které jsou kompatibilní s TRX40/TRX80 a minimálně o 20 – 25% výkonnější než stávající 3000X modely při stejné spotřebě. Ovšem kvůli nedostatečným výrobním kapacitám a velkému zájmu o serverové EPYC modely, je prostě stále nevydalo. Spekuluje se dokonce o tom, že se jich nakonec nedočkáme vůbec, mimo ThreadRipper PRO 5000 variant pro pracovní stanice, které v plánu stále jsou. Byla by to celkem škoda, nicméně čas letí a revoluční mnohem výkonnější 5nm ZEN 4 se kvapem blíží.
AMD před pár dny odhalilo parametry nových EPYC procesorů postavených na ZEN4. Víme tedy oficiálně, že chystá 96jádrový model „GENOA“ a poté dokonce až 128jádrový BERGAMO model, využívající novou ZEN 4c architekturu s vysokou denzitou jader. Oba tyto procesory a jejich zbrusu nová platforma, kde počítáme kromě nové patice s až 12kanálovým řadičem DDR5 a k tomu nejméně 128 PCIe 5.0 linkami, jsou samozřejmě základem, z kterého se případně odvodí high endové ThreadRipper řešení pro desktop a pracování stanice (tedy nové platformy TRX50/TRX100). Pokud jej tedy AMD ohlásí. Což bych řekl, že s velkou pravděpodobností udělá, protože nemůže přeci nechat Intel a jeho chystanou novinku bez odpovědi. I když možná AMD představí 5nm ZEN 4 ThradRipper platformu až na přelomu Q4 2022/Q1 2023 (CES 2023?).
Každopádně je zde tedy velká pravděpodobnost, že se nový 10nm Intel Core i9 XE TOP procesor, postavený na SAPPHIRE RAPIDS a nové platformě, postaví přímo proti 5nm AMD ZEN 4 ThreadRipper a jeho nové platformě. Ačkoliv Intel a jeho novinka bude obrovským posunem proti stávající generaci produktů, neumím si dost dobře představit, že by na 10nm výrobě s jen maximálně 56jádry dokázalo tohle řešení skutečně konkurovat 5nm až 96, či dokonce až 128jádrovým Threadripperům … jinými slovy, pokud AMD ZEN 4 do high end desktopu jako ThreadRipper platformuz vydá, bude proti němu SAPPHIRE RAPIDS-X víceméně ve stejné pozici, v jaké je v současnosti Core i9-10980XE v x299 proti RYZEN ThreadRipper 3960X/3970X/3990X v TRX40 … nicméně pro nás zákazníky samozřejmě vítaný posun výkonu a všeho …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|