Řekněme, že AMD si zatím nedělá z procesorů Intel těžkou hlavu. S tím, co už má, ani nemusí.
Zatímco u Intelu už pár let umí dělat jen hezké prezentace a snové produkty na papíře, ovšem vydání čehokoliv reálného se slibovanou kvalitou a výkonem neustále odkládají, AMD je tu opět se svými novinkami, které slibují velké věci a už je předvádí i v reálu. Nové generace procesorů AMD se představují. Fakt, že se dnes soustředí primárně na ty nejvýkonnější pro servery a datacentra už asi málokoho překvapí. Ostatně najdeme je dnes hned v několika nejvýkonnějších superpočítačích na světě, včetně mnoha připravovaných. Podíl AMD na serverech už překročil 15%, a každé procento jsou až stamiliony dolarů a několikaleté kontrakty. Není tedy divu, že serverové procesory mají přednost ve výrobě před desktopovými modely …
AMD tak aktuálně dalo Intelu pár dní na to, aby si užil svých 5minut slávy s ALDER LAKE, které v mainstreamu konečně dohnaly, alespoň výkonem, rok starou RYZEN 9 5000 sérii. I když nutno dodat, že na to potřebují dvojnásobek energie a novou drahou platformu s DDR5. Jenže aktuálně AMD uspořádalo Accelerated Data Center Premiere, na kterém opět ukázalo, kdo dnes (k neutuchajícími šoku všech) skutečně vládne procesorovému světu, tedy alespoň po stránce výkonu a technologií. A Intel to opravdu není.
Intel a jeho ALDER LAKE jsou vedle současných skutečně výkonných TOP procesorů AMD, roztomilé ale zaostalé low endové čipečky. Na desktopový procesorový high end s nimi Intel ani nedohlédne. Ten je v případě AMD RYZEN Threadripper v jiné galaxii. Pravda, Intel má podobnou „high end“ spotřebu se svým „low endovým“ Core i9-12900K jako AMD s ThreadRipper 3960/3970X, ovšem ty mají dvojnásobný výkon a to jsou už skoro 2 roky staré. Bohužel se na trhu ještě ani neobjevily RYZEN ThreadRipper 5000X procesory, zatímco jejich EPYC ekvivalenty už na trhu ve verzi ZEN 3 jsou nějakou dobu. Intel proti nim sice má 10nm ICE LAKE XEON procesory, ale ty se prakticky nedají sehnat, jejich výtěžnost vzhledem k monolitické konstrukci na 10nm je vyloženě tragická. A hlavně stále mají jen polovinu výkonu a při vyšší spotřebě a podobné ceně jako současné AMD ZEN 3 EPYC modely. Není tedy divu, že zákazníci po těch XEONech zrovna neprahnou, navíc když jsou pro novou, ale už teď kompletně mrtvou platformu. Do ní totiž chystané odkládané 10nm SAPPHIRE RAPPIDS neosadíte, protože zase vyžadují novou platformu. Jenže ta je už druhým rokem odkládána a nejnovější plány hovoří o vydání v polovině roku 2022. Jenže AMD už teď ohlašuje své novinky …
- První ZEN 3D čipy míří do EPYC procesorů aneb MILAN-X
Tak je to oficiální. Ještě jsme se nedočkali ZEN 3 ThreadRipper, které AMD již dávno nabízí v EPYC ekvivalentech, a servery se dočkaly představení vrstveného ZEN 3D v nových MILAN-X EPYC. Pokud ještě někdo pochyboval, kde má dnes AMD priority, tak desktop to bohužel opravdu není.
Každopádně nový MILAN-X má v základu naprosto stejnou ZEN 3 architekturu, jako dosavadní EPYC MILAN bez X, jen má nově tu extra vrstvu L3 na tom původním čipu. Zatím jen jednu vrstvu, ale údajně v další generaci mohou mít až 4 vrstvy. I tak má ta L3 na jednom 8jádrovém ZEN 3 čipu celých 64MB navíc, která tak rozšiřuje tu 32MB na samotným ZEN 3 pod ní. Výsledkem je tedy 96MB L3 na jeden čip.
Procesory EPYC MILAN-X ovšem mají vždy 8 těch čipů, bez ohledu na to kolik mají aktivních jader na nich. A výsledkem je tak ohromných 768MB L3 celkem. O 512MB L3 paměti navíc, proti dosavadním EPYC „MILAN“ modelům na standardní ZEN 3. AMD slibuje až 50% nárůst výkonu proti stávajícím čipům ve vybraných cílových aplikacích, kdy optimalizaci ještě probíhají. Realita průměrného přínosu bude samozřejmě nižší. Ale i kdyby to bylo v průměru 15-20%, je to bomba. Takový nárůst výkonu bez skutečně nové architektury, nové platformy atd. MILAN-X EPYC procesory jsou kompatibilní se stávajícími deskami, stačí aktualizovat BIOS. Procesory už jsou dostupné pro testování pro vybrané partnery, oficiálně však dorazí na trh až někdy během první poloviny příštího roku, protože ZEN 3D čipy teprve vstupují do ostré výroby. Každopádně poslední hurá pro stávající SP3 platformu, která tak dostává poslední velký UPDATE. Následovat pak bude o poznání větší generační skok v rámci nové platformy … snad jen doufáme, že se dočkáme také ThreadRipper variant pro high endová PC.
- AMD oficiálně představuje procesory ZEN 4 a ZEN 4c
No a aby investoři Intelu byli ještě nervóznější a šli radši přikoupit nějaké akcie AMD, tak firma oficiálně představuje své konkrétní plány v nadcházející generaci. Nové ZEN 4 a ZEN 4c architektury a procesory s nimi poprvé oficiálně. Potvrzují se tak oficiálně mnohé spekulace. Jak víte, ZEN 4 bude úplně nová generace a architektura. Využívat bude výrazně pokročilejší 5nm TSMC výrobu, tedy zhruba 1,5 generační skok vůči současné 7nm výrobě.
První na trh dorazí EPYC procesory GENOA, tedy standardní ZEN 4, které nabídnou nově až 96 jader. O plných 32 více než má současný 64járový TOP procesorový model AMD. Určeny jsou také pro zcela novou platformu s DDR5 a PCIe 5.0 a dalšími technologiemi.
AMD ale k překvapení všech potvrdilo, že chystá i speciální odnož a vylepšení ZEN 4 architektury, speciálně serverových EPYC modelů. O něco později totiž uvede čipy s architekturou ZEN 4c. Dříve se o nich spekulovalo jako „ZEN 4D“, ale oficiální název bude ZEN 4c. Půjde o čipy speciálně pro maximalizaci multijádrový výkon a efektivitu. EPYC „BERGAMO“ modely s nimi nabídnout totiž až 128jader. Kompatibilní budou se stejnými deskami a platformou jako GENOA. Ale dorazí o něco později, pravděpodobně na přelomu 2022/2023.
AMD zatím neřeklo nic bližšího, pokud jde o výkon, ale všichni se shodují, že to bude obrovský skok i ve srovnání se ZEN 3D EPYC verzemi. AMD už teď poslalo vzorky GENOA procesorů partnerům, a připravuje vše pro výrobu a následné uvedení na trh v druhé polovině roku 2022. Dorazit by na trh měly tak prakticky současně s odkládaným 10nm Intel SAPPHIRE RAPIDS, které ovšem asi těžko budou výkonem či efektivitou novým 5nm ZEN 4 AMD EPYC modelům, nějak výrazně konkurovat … alespoň by ale obě dvě nové platformy měly mít už DDR5 a PCIe 5.0.
Jenže to nebylo vše, co AMD připravilo, a kromě Intelu mají důvod být nervózní i u NVIDIA. Protože nový Instinct MI200 série, co by první čipletové MCM výkonné GPU, je tu …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|