Pravděpodobně se schyluje k finálnímu rozluštění toho, co Evropská komise provede Intelu …
Intel je totiž po Japonsku a jižní Korei, kde byl shledán vinným z nekalé konkurence, vyšetřován orgány Evropské Unie. Zatímco pokuty za prokázané neférové jednání na trhu v Asii byly v řádech desítek milionů a tedy víceméně směšné částky vzhledem k výdělkům Intelu, u Evropské komise už jde o hodně. EK už rozhodla o tom, že Intel se v minulosti (doby Athlon64 vs P4) snažil neférovými prostředky zabránit prodeji AMD procesorů, domluvou s prodejci a výrobci PC. Nyní se čeká na rozhodnutí o tom, jaký trest za to padne.
Podle všeho Intel pravděpodobně nemine rekordní pokuta, která má být až 10% ročních příjmů, což v současné krizi není pro Intel věc úplně zanedbatelná. Jenže to je jen část trestu a to pravděpodobně ta mírnější. EK pravděpodobně sáhne k úpravám cen procesorů Intel, pokutám pro výrobce a prodejce PC, kteří se na neférovém počínání Intelu v minulosti podíleli a důsledným hlídáním jejich cenové politiky i chování ke konkurenčnímu AMD. Mluví se o tom, že regulace EK by mohly znamenat zdražení produktů Intel, tím pádem zvýhodnění AMD, které by tak rázem mohlo získat větší podíl na trhu. Také se ale mluví o tom, že ani tento zásah EK by s postavením Intelu mnoho neudělal. Každopádně pro Intel problémy s vyšetřováním jeho počínání v minulosti zdaleka nekončí, po Evropě jej čeká to samé ještě v USA, kde se čeká na to, jak dopadne v Evropě a téměř nikdo si nemyslí, že by v USA padlo jiné rozhodnutí.
Intel sice stále tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil, nicméně důkazů o tom, že zkrátka v minulosti svého postavení, vlivu a tlaku, který mohl vyvinout, zneužil, je až příliš. Ani v obchodě se nesmí zapomínat na pravidla fair play a slušného chování, jakkoliv se to zdá některým směšné a dětinské, a myslí si, že férovost ke konkurenci i k zákazníkům do obchodu a světa peněz nepatří. Osobně si myslím, že by se rozhodně měly křivdy minulosti odčinit, je ale otázkou, jak. Nařízené zdražení současných produktů Intelu se mi jako správná cesta nezdá. Souhlasil bych s dohledem nad výrobcem a partnery Intelu a omezením vlivů zneužívání dominantní pozice. Nařizování cen si ale v praxi neumím představit. Nejférovější by bylo vyčíslení škod + odškodnění, které společnosti AMD počínáním Intelu vznikly a zkrátka to by musel Intel společnosti AMD zaplatit a bylo by vše vyřešeno a spokojenost na všech stranách. Nějaké umělé tvoření cen současných produktů, které nemají s tehdejšími nic společného, je pitomost. AMD zvýhodňovat nepotřebuje, stačí, když Intel uzná, co špatného dělal a zaplatí za to odškodnění, a zajistí se, aby se to už neopakovalo, a jde se dál.
Samozřejmě situace na trhu je složitá, protože v oblasti x86 procesorů v podstatě volná soutěž a konkurence neexistuje. Jen její zdání. Intel je majitelem x86 licence, a AMD je jedinou společností, která mu konkuruje, co se produktů týká. Ve skutečnosti ale o přímé konkurenty jít nemůže. AMD nemá výrobní, finanční a podobné zdroje na srovnatelné úrovni ani vzdáleně, jako Intel. AMD je asi mnohonásobně (20 - 40x jak se to vezme) menší než Intel, a tak těžko můžeme mluvit o vyrovnané konkurenci. AMD může na trhu jen to, co mu Intel dovolí a ten na druhou stranu nemá zájem AMD likvidovat, protože mu kryje záda před monopolním vyšetřováním, což mu teď ale moc nepomůže. AMD a Intel jsou konkurenty, jenom když dáte vedle sebe dva procesory. Když ale vedle sebe postavíte Intel a AMD jako firmy, je to jako když budete tvrdit, že dvoupatrový rodinný domek je stejně vysoký jako Empire State Building a narvete do nich stejně pohodlně stejný počet lidí. Jak tedy regulovat segment trhu, který nikdy zdravým a vyrovnaným konkurenčním prostředím nebyl?
Zdroj: XbitLabs.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|