Nadcházející generace procesorů Intel bude velmi složitá na výrobu. A vznikat bude hlavně u TSMC.
Že procesory Intel dnes prakticky ve všech zásadních ohledech ztrácí na procesory AMD, je objektivně jasně a zřejmé asi každému. Intel zaspal speciálně na poli výrobních procesorů, ale také jejich konstrukce. AMD ho o generace předběhlo se sofistikovanými čipletovými konstrukcemi. Současně má díky TSMC dnes AMD náskok na poli výrobních technologií a z toho plynoucích výhod. Co s tím bude Intel dělat?
Prostě AMD okopíruje :). A to jak po stránce konstrukce, tak samotné výroby CPU. Společnost Intel ačkoliv veřejně prohlašuje mnoho věcí, tak realitou je, že nedokáže v dohledné době vyřešit problémy svých výrobních procesů. Přes velké pozitivní proklamace má nová 7nm (Intel 5/4) výroba stále velké potíže, a tak Intel, ač nerad se bez výroby TSMC nejen v případě GPU, prostě neobejde. Vlastně většina křemíkové plochy nových METEOR LAKE procesorů, bude tvořena čipy z továren TSMC!
METEOR LAKE se po vzoru čipletových procesorů AMD bude skládat z několika čipů, Intel jim říká dlaždice. Ovšem je to jednoznačně čiplet po vzoru konkurence. Ale na rozdíl od AMD, které používá jeden I/O a několik samotných stejných CPU modulů, Intel to samozřejmě, jak je jeho stylem, bude dělat komplikovaněji. Meteor Lake se tak mají skládat minimálně ze 4 zcela různých a odlišných čipů. Základní CPU část bude vyráběna 7nm (označená zmatečným názvem Intel 4) přímo u Intelu. Nicméně to bude jediná hlavní část vyráběná přímo Intelem. Tedy až na Interposer (podložku), a kterou se budou všechny čipy pájet, ale ta je co do výroby mnohem jednodušší a bude tak dokonce vyráběna starým 22nm procesem Intelu.
Všechny ostatní hlavní čipy bude vyrábět TSMC. A to hlavní komunikační čip IOE (6nm), masivní SoC část se vší logikou (6nm) a pak grafický čip, který bude dokonce 5nm. Ta měla být původně 3nm, ale Intel to nestíhá vývojově. Je možné, že se později objeví v jiné podobě, ale desktopový a mobilní METEOR LAKE bude mít 5nm GPU část.
Každopádně tohle je budoucí Core 14000 série procesorů a první moderní čipletová konstrukce od Intelu, mající tedy plně konkurovat čipletům AMD. Nicméně přinejlepším se tak stane až ke konci nadcházející 5nm ZEN 4 generace. Tu totiž AMD uvede a představí ještě tento měsíc, na trhu pak bude od září a postupně se představí desktopové RYZEN 7000 a serverové EPYC verze, následované začátkem 2023 mobilními ZEN 4 modely a následně i high endovými desktopovými ThreadRipper PRO odvozenými od EPYC. V té doby už by na trhu měly být také RYZEN 7000X3D, tedy ZEN 4 3D varianty procesorů s velkou vrstvenou L3 doplněné o ZEN 4C verze EPYC s větším počtem jader.
Intel však s uvedením čipletových 7/6/5nm METEOR LAKE procesorů počítá až kolem poloviny 2023. A to z počátku jen v případě ultra úsporných mobilních variant. Výkonné mobilní a desktopové verze, které reprezentuje představený model (tedy Meteor Lake-P) nedorazí dříve jak ke konci roku 2023, spíše lze očekávat větší rozšíření nabídky až během první poloviny 2024. Jenže to už AMD zamíří na trh se 4nm a později dokonce 3nm ZEN 5 procesory s výraznými změnami a novinkami. Pokud tedy Intel pomýšlí na skutečnou konkurenci vůči AMD RYZEN procesorům, nemůže s METEOR LAKE mířit jen na „současné“ nové RYZEN 7000, ale musí porazit jejich nástupce, tedy RYZEN 8000 spíše ale RYZEN 9000 (AMD asi zase použije RYZEN 8000 označení pro mobilní ZEN 4, takže ZEN 5 pro desktop budou RYZEN 9000 – asi).
Každopádně METEOR LAKE je hudbou vzdálené budoucnosti z dnešního pohledu. Intel letos uvede jen stále 10nm monolity Core 13000 (RAPTOR LAKE), které budou vynikat hlavně brutální spotřebou, ve snaze konkurovat stejně extrémně frekvenčně rychlým ovšem díky efektivnější konstrukci a výrobě o dva parníky efektivnějším 5nm čipletům RYZEN RYZEN 7000. Navíc pro lepší a modernější novou platformu AM5. Intel a jeho současná LGA 1700 patice (Z690/Z790) je však už dnes mrtvá, METEOR LAKE procesory do ní osadit nepůjdou, využívají opět zcela novou patici a tím pádem i desky a všechno okolo. Je ale evidentní, že dříve než začátkem 2024 Intel lépe konkurenceschopný na CPU trhu nebude. Vlastně většina analytiků nevěří, že METEOR LAKE řeší evidentní zásadní potíže a konkurenceschopnost firmy, tím spíše, že většinu tohoto nové produktu nevyrábí Intel ale vlastně konkurenční TSMC, což se nelíbí ani většině investorů Intelu.
Samozřejmě nevíme, jaký bude METEOR LAKE jako produkt. Nicméně ze zákulisí zaznívá, že Intel nebude výrazně měnit CPU architekturu proti současným CPU, ovšem stavba CPU jiná je a hodně ovlivní i ty nové výrobní procesy. Stále tedy velmi zajímavý potenciál, nicméně není možné nevidět, že nejde z dnešního obecné pohledu o revoluční produkt, protože AMD už prostě revoluční čiplety na trhu dávno má a nyní uvádí již třetí generaci na trh. Neustále je vylepšuje, a to zásadně s každou novou generací, kdy METEOR LAKE tak bude stát na trhu proti o dvě generace novějším ZEN procesorům AMD, než které v tuto chvíli jsou na trhu. Takže dělat jakákoliv hodnocení a očekávání v tuto chvíli je objektivně nemožné. Nudit se ale zjevně nebudeme.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|