Nový šéf Intelu taktéž láká do firmy zpět starou gardu vývojářů Intel procesorů.
Společnost Intel oznámila solidní, leč nikoliv rekordní hospodářské výsledky. Nicméně vše v souladu s očekáváním, kdy Intel má obrovské štěstí, že ačkoliv produktově nestačí na AMD prakticky nikde, poptávka po PC a všem kolem nich, je abnormálně extrémně vysoká, takže se prodá všechno. Intel tedy není v žádném finančním srabu a kvalita jeho produktů stále nemají žádný zásadní efekt na firmu jako takovou, jak by si snad někteří mohli přát. To je voda na mlýn stávajícímu vedení, které je tak chráněno a nemusí dělat zdaleka takové změny, které by firma potřebovala.
Nicméně nový šéf Pat Gelsinger, které stávající vedení Intelu přetáhlo zpět do Intelu, se ukázal být přesně tím přínosem, ve který v Intelu doufali. Vzhledem ke své minulosti a pověsti kvalitního inženýra, investoři jsou opatrně optimističtí. Nový šéf také začíná lákat zpět některé ze svých starých spolupracovníků a klíčových lidí Intelu z minulosti. Do firmy se nyní vrací z důchodu Glenn Hinton, zkušený vývojář procesorů, který u Intelu dělal 35 let a podílel se na mnoha klíčových technologií a procesorových architektur, včetně NEHALEM apod. Nyní se vrací a říká, že se nadšeně zapojuje do projektu vývoje nového výkonného procesoru. Což samozřejmě bude několik let trvat, než se projeví. Podobně jako trvalo u AMD mnoho let, než ZEN spatřil světlo světa po nástupu současného vedení v čele s Lisa Sue.
Každopádně nás hlavně zajímá, co bude dělat Intel letos a příští rok. Tady jsou věci prakticky mimo kontrolu a možnosti ovlivnění novým šéfem. Věci jsou jasně dané, a to platí i o problémech. Každopádně v rámci hovorů s investory společnost Intel oznamuje následující:
Serverové 10nm procesory XEON architektury ICE LAKE jsou prý na cestě. Nicméně to už Intel říká rok a měly být na trhu už v Q3 2020. Jenže protože 10nm výroba je stále rozbitá a sama architektura má tuny problémů, Intel jejich vydání odkládá. Procesory jsou nicméně ve vzorcích k dispozici partnerům a ti na ně chválu rozhodně nepějí. Nedokáží konkurovat AMD a jeho EPYC procesorům, výkonem ani efektivitou natož výbavou platformy. Kromě toho, už teď je ICE LAKE serverová platforma mrtvá, protože následující generace SAPPHIRE RAPIDS je už také vzorkována a je samozřejmě úplně nová a tedy nekompatibilní. ICE LAKE procesory XEON jsou ve své podstatě v tuto chvíli ztráta času a peněz pro všechny zúčastněné.
Totéž platí o procesorech ROCKET LAKE pro desktop. Již oznámené, prakticky vydané čipy pro Z590 LGA 1200 platformu dorazí do prodeje na přelomu března/dubna. 10nm architektura ICE LAKE která byla ale zpětně portována na 14nm výrobu. Výsledkem jsou ale jen maximálně 8jádrové/16vláknové procesory, které tak tak stačí výkonem na 8jádrovou ZEN konkurenci, jenže ta existuje i v 16jádrových verzích, proti kterým nemá Intel vůbec nic. ROCKET LAKE je navíc zoufale neefektivní, žere jako tank a cena to nevyváží. Jedná se o snahu Intelu udělat z nouze ctnost. A i tohle je prostě mrtvá platforma a ztráta času pro všechny zúčastněné.
- Výraznější novinky už letos?
Intel ale plánuje na letošní rok i výraznější novinky. Nicméně vzhledem k tomu, jak o tom mluví, je prakticky vyloučeno, že se jich dočkáme letos ve významném objemu na trhu. Intel tvrdí, že má SAPPHIRE RAPIDS (servery) a ALDER LAKE (10nm desktopová CPU) v prvních vzorcích a plánuje dokončit design a začít výrobu v druhé polovině roku. Ani slovo o jejich dostupnosti, což obvykle znamená, že bude zpoždění, přinejlepším se obojí začne možná letos vyrábět, ale na trh spíše dorazí až v průběhu roku 2022.
Nás jako běžné PC uživatele zajímá hlavně ALDER LAKE. Vůbec první generace 10nm procesorů Intel pro desktop. Také první generace desktopových procesorů Intel pro novou LGA 1700 platformu s DDR5 a PCIe 5.0. Jde o hybridní architekturu složenou z menších a větších CPU jader. Nejvýkonnější mainstreamová verze by jich měla mít 16 dohromady. Tedy konkrétně z 8velkých jader se 16vlákny a 8 malých jader. Výsledkem tedy bude 16jádrový procesory se 24vlákny. Jestli to bude stačit na 16jádrový RYZEN 5000 a novější verzi, je ovšem velká otázka. Současně má Intel nevýhodu 10nm výroby a designu čipů, které technicky zaostávají za čipletovým designem 7nm AMD. A hlavně zaostávat budou nepochybně v mnoha směrech za 5nm ZEN4, což je a bude přímá konkurence ALDER LAKE.
ZEN4 na 5nm výrobě bude výraznou inovací aktuální ZEN3, půjde o novou architekturu a nové procesory do zcela nové patice (asi AM5) s DDR5 a PCIe 5.0 podporou. ZEN4 se očekává v první polovině roku 2022. Intel se snaží stihnout uvedení před AMD, protože samozřejmě souboj 10nm Intelu s 5nm AMD nebude asi úplně vyrovnaný. Na druhou stranu AMD kutí ještě něco se ZEN 3 generací, platformu WARHOL, o které se předpokládá, že by mohlo jít o vylepšené ZEN3 procesory upravené ale pro novou AM5 patici s DDR5 podporou a dorazit by měly v druhé polovině roku.
Intel také oznamuje, že začíná dodává neintegrované IRIS XE MAX grafiky a připravuje další karty série Xe. Včetně modelů pro serverové HPC využití a desktopové herní použití.
- Intel bude nadále spoléhat na vlastní výrobu!
S napětím se očekávalo oznámení spolupráce s TSMC nebo SAMSUNG, které by pro Intel vyráběly nějaké produkty, protože Intel nemá vlastní vhodné pokročilé výrobní procesy připraveny. Jenže k oznámení nedošlo. Naopak to vypadá, že Intel odsouvá nějaké další oznámení v této otázce. Nový šéf Intelu přímo uvedl, že společnost bude nadále v drtivé většině produktů spoléhat na vlastní kapacity. Mluví přitom o 7nm procesu. Nicméně část produktů bude muset vyrábět i u TSMC nebo SAMSUNG, protože prostě technologicky to jinak nepůjde. Nutno ale říci, že TSMC se ke spolupráci s Intelem staví extrémně rezervovaně. TSMC preferuje stávající partnery a na nezájem o své výrobní kapacity si stěžovat nemůže. TSMC vlastně nemá co spoluprací s Intelem získat. Aktuálně se tak hovoří o tom, že Intel pro výrobu velkých Xe GPU použije prý SAMSUNG kapacity. Ale stále to zůstává vše u spekulací, jednání zjevně stále běží. Intel sice tvrdí, že stále bude spoléhat na své kapacity, ale nechává si zjevně zadní vrátka.
Ono nikdo mu nevěří, že problémy 10nm vyřešil, protože nic tomu nenasvědčuje. Navíc ta 10nm výroba, kterou teď Intel má, není zdaleka tou, kterou Intel chtěl mít a technologicky jde spíše o 12nm ve srovnání s tou 10nm, kterou Intel plánoval. Současně stav jeho 7nm výroby je neznámý. Intel opakovaně tvrdí, že všechno běží dobře, ale totéž roky tvrdil o 10nm i o 14nm atd. A každá z jeho nových generací výroby měla větší a větší zpoždění. Nikdo v zákulisí tedy nevěří, že by 7nm výroba Intelu šla skutečně dobře. A hlavně v dohledné době skutečně byla připravena k nasazení. A SAMSUNG i TSMC Intelu stále více technologicky utíkají … nicméně kapacita 14 i 10nm výroby Intelu je nenahraditelná, a to je tedy zásadní zbraň Intelu pro dalších několik let na PC trhu. To a novější architektury. Ovšem konkurence se rozhodně nefláká. Intel tak nevstupuje do dalšího souboje z pozice technologického a výkonového leadera, ačkoliv se za něj stále sám označuje …
Kdy se projeví nový potenciálně vliv nového šéfa a obnoveného starého vývojového teamu je otázka. Obvykle se bavíme o minimálně 3 spíše 4 letech, než se dnes vyvíjené věci dostanou na trh a to jen pokud všechno půjde bez potíží … například AMD začalo vyvíjet ZEN architekturu na přelomu let 2012/2013 a teprve začátkem roku 2017 vyrazily první procesory na trh. Intel má sice více peněz i lidí, a není nijak omezen jako je a bylo AMD, ale některé věci se prostě neuspěchají. 3-4 roky je zkrátka minimum na vývoj nové generace čipů. Takže i když se teď nové šéf Intelu a jeho staronový team pustí do práce, uvidíme výsledky nejdříve na přelomu let 2024/2025. Kde v té době ale budou věci u AMD případně u TSMC, SAMSUNG a dalších, to dnes nikdo neví … každopádně je dobře, že Intel zjevně začal konečně něco zase vyvíjet.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|