Jak víte, Intel zrušil další vývoj ATOM procesorů, ale ještě jednu generaci stihl dokončit.
Současná generace již 14nm ATOM SoC s názvem „BRASWELL“ dostane nástupce. Tím dle plánů měl být a také bude „APOLLO LAKE“. Název ATOM ale již nikde nenajdete, stejně jako u BRASWELLů Intel používal CELERON a PENTIUM označení procesorů, bude je užívat i u nové generace. S procesory a samotným názvem ATOM je tak asi podle všeho definitivní konec. Jak víte, Intel se roky snažil protlačit na mobilní trh, kam směřovali ještě úspornější ATOM platformy, ale přestože dokázal zaujmout část výrobců telefonů. Nedokázal finančně konkurovat ARM a po letech velkých ztrát tak nedávno Intel ohlásil konec ATOM platformy a vůbec celé ultramobilní divize. Intel se totiž dostává pod tlak, kdy klesají jeho prodeje i zisky a konkurence ARM platforem, oslabující PC platforma a další věci ukusují z jeho kdysi neohroženě obřích zisků a příjmů. Ultra mobilní ATOM divize byla jednou z těch, které Intel dotoval, ale ani po letech nepřinášela žádný náznak toho, že by si na sebe dokázala vydělat. Intel tak zrušil další vývoj a divizi samotnou.
Otázkou tak je a bylo, co bude s již přichystanými platformami a zda Intel s ultra mobilní verzí zařízen i tu vyšší, která slouží fakticky, co by úplně základní SoC osazované i do tradičních počítačů. Vypadá to, že minimálně již dokončenou platformu „APOLLO LAKE“ Intel vydá. A soustředí se právě na některé levnější PC produkty, kam se Intel s jeho klasickými procesory cenově nevejde.
Opět půjde o 14nm SoC, ale inovovaná procesorová architektura nabídne až o 30% vyšší výkon než předchůdce. Použita bude i aktuální architektura grafické části, jež používají současné SKYLAKE procesory, takže i tady má výkon narůst. Opět jde ale o velmi úsporné řešení, jehož TDP se má celkově pohybovat od 6 do 10W v závislosti na počtu jader a frekvencích. Nová verze má být i o 15% úspornější než předchůdce.
Podporovat má nové technologie a standardy, mezi nimiž nechybí i LPDDR4, USB 3.1 type-C, vylpešené eMMC, vylepšené WiFi a další moduly. Označení ATOM tedy nebude, a procesory ponesou označení Celeron a Pentium sérií N a J a to pravděpodobně řady 4000. Celá platforma zamíří do nejlevnějších mobilních PC, 2v, AiO, tale také výkonnější tabletů a NUC počítačů. ATOM tedy žije dál :) a osobně si myslím, že je to zajímavější jméno než CELERON či PENTIUM …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|