Je pravděpodobné, že Intel časem opustí CORE označení a architekturu procesorů. Co je nahradí?
Procesory Core jsou na trhu dlouho. Nahradily původní Pentium, kdy Core bylo také významnou a vlastně od této doby stále největší a poslední skutečně výraznou architektonickou změnou na poli architektur procesorů Intel. A jede na nich stále. I když vznikly v rámci Core architektur nové, lepší verze, stále jde v základu o stejný koncept s mnoha stejnými chybami a problémy, které ostatně Intel dnes pronásledují. Mnoho na tom neopraví ani chystané produkty ALDER LAKE atd. To je totiž stále architektura rodiny Core. Procesory ALDER LAKE (Core 12000) vyráběné 10nm výrobou u Intelu mají tzv. COLDEN COVE. A jejich refresh verzí budou procesor RAPTOR LAKE (Core 13000) s tzv. architekturou RAPTOR COVE, což je ale víceméně to samé v bledě modrém. Až další generace procesorů známých jako METEOR LAKE (Core 14000), bude výraznější novinkou. Stále sice bude používat architekturu rodiny CORE, tentokrát REDWOOD COVE, ale již na té chystané 7nm výrobě společnosti Intel, někdy v průběhu druhé poloviny roku 2023.
Následovat bude minimálně jeden, ale spíše dva refreshe jinak stejné architektury, známé jako ARROW LAKE (Core 15000) a také LUNAR LAKE (Core 16000) pro druhou polovinu roku 2024 a nejspíše i celý rok 2025. Tam by ale mohla série Core i skončit. Intel totiž pracuje na zcela nové architektuře. Tzv. projekt „ROYAL CORE“ je tím, na čem pracoval Jim Keller (spolutvůrce architektury ZEN u AMD) a jeho team u Intelu, než byl po zjevných problémech s tehdejším vedením Intelu, team rozejit a Keller na vlastní žádost z firmy odešel.
O projektu kolují různé zprávy a fámy a samozřejmě se nedají nijak ověřit. Asi nikoho nepřekvapí, že Intel plánuje samotného nástupce CORE architektur a pravděpodobně i změní značení procesorů v budoucnosti, ale ani jedno není tesané do kamene. Nicméně ze zákulisních zdrojů zaznívá, že Intel novou architekturou chce zmodernizovat x86 samotné, zásadní je především energetická efektivita, aby x86 procesory nejen konkurovaly, ale také překonávaly méně univerzální ARM (a tedy i Apple) řešení.
Jak to ovšem dopadne je pochopitelně ve hvězdách. Seznam produktů, plánů a věcí s logem Intel, které měly být a nebyly, je podstatně delší za posledních několik let, než seznam věcí, které skutečně vyšly. A ještě kratší je seznam produktů, které se opravdu povedly, což od Intelu za poslední roky je prakticky nic. Intel nicméně sám dobře ví, že letošní nový ALDER LAKE je jen taková znouzectnost, mnozí už teď tento produkt kritizují jako zbytečně komplikovaný (dvě architektury a různá jádra v jednom čipu) a do značné míry tedy neefektivní. Sám Intel moc dobře ví, že bez čipletové konstrukce a lepšího výrobního procesu, konkurenceschopný také úplně nebude. ALDER LAKE, který navíc na trhu bude z valné části až příští rok, se navíc snaží honit a dotáhnout výkon už teď rok starého AMD ZEN 3 (RYZEN 5000), které je a zůstane o dvě třídy efektivnějším řešením a navíc jej AMD brzy ještě vylepší …
- Nástupce CORE je ještě daleko …
Takže ALDER LAKE i RAPTOR LAKE, obojí na 10nm a prakticky stejná architektura a konstrukce, jsou prostě takové nouzovky, aby Intel vydržel, než bude mít čiplety a hlavně 7nm výrobu snad v roce 2023. I tam nějakou dobu bude ještě dále používat Core architekturu. Její nástupce vzešlý z projektu „ROYAL CORE, nebo toho, co jej nahradilo, dorazí však téměř jistě až s nástupem další generace výroby. Hádat, jaký bude a co nabídne, je dnes jako hádat, co nabídne AMD a jeho ZEN 6, protože proti tomu vlastně bude stát. Tenhle potenciální nástupce Core procesorů a jejich architektury dorazí na trh určitě až na přelomu 2025/2026. Nejdříve. Co a jak bude v té době, neví nikdo. Konkurenční AMD na místě přešlapovat rozhodně také nebude. Ještě letos nebo začátkem ledna nás čeká představení ZEN 3+, následované na přelomu Q3/Q4 příštího roku (2022) představením 5nm zbrusu nové architektury ZEN 4. Tu bude následovat již 3nm ZEN 5 někdy pravděpodobně na konci 2023 či začátkem 2024. Na přelomu 2025/2026 se tak už téměř jistě budeme u AMD bavit o něčem jako ZEN 6. A pokud tedy Intel plánuje nástupce Core, a něco na čem pracoval jim Keller, tak právě proti tomu bude stát …
V každém, případě to nevypadá, že bychom se na poli procesorů měli následující roky nudit. Rozhodně to nevypadá na opakování scénáře z let 2013 – 2017, kdy Intel úspěšně pomalu ale jistě zabíjel PC a x86 platformu tím, že místo vývoje procesorů se soustředil na zvyšování firemních marží a zisků, zneužíváním dominantního postavení, které si před tím nezákonně vytvořil. 4jádra musí stačit všem a co nejméně vývoje(= nejnižší investice), to byla strategie Intelu. A oslavovali jsme tak i mezigenerační zlepšení výkonu v rozpětí 0 až 5% běžně jako velký krok. S tím si samozřejmě už teď nevystačí. AMD dělá až téměř 20% zlepšení IPC mezi svými generacemi, a ještě větší zlepšení celkového výkonu CPU. Takže pokud chce Intel konkurovat, rozhodně nesmí opakovat situaci současných ROCKET LAKE (Core 11000) a musí sakra přidat. Ano, i za cenu toho, že tomu bude muset obětovat zisky. marže a skutečně pořádně investovat do vývoje produktů samotných. Je opravdu škoda, že monopolní Intel nebyl už před lety nuceně rozdělen a nebyla konkurence na trhu vytvořena, protože jistě by byla situace mnohem veselejší. Pro nás. Stále není pozdě na to, Intel rozdělit, trhu by to jen prospělo.
- Dokáže se Intel 100% vrátit na trůn?
Jinak nedokáži úplně odhadnout, jak na tom nové procesory Intel budou z hlediska konkurence vůči AMD, které zjevně neusíná, ale také vůči Apple a dalším ARM výkonným CPU, které se chystají. Intel má ovšem stále nejvíce peněz, největší vlastní výrobní kapacity a největší team lidí ze všech výrobců CPU, a to nelze podceňovat. Současně však tyhle věci automaticky nezaručují ve výsledku dobré produkty, což Intel už třetím rokem dokazuje. Na druhou stranu šance, že současné Core i9-11900K „ROCKET LAKE“ je absolutním dnem, nejhorším CPU v historii a posledním naprosto nekonkurenceschopným soudobým produktem Intelu, je docela vysoká. ALDER LAKE bude nepochybně výkonově mnohem lepší, i když z hlediska spotřeby to bude stejná tragédie. I když 5nm ZEN 4 (Q3/Q4 2022) nepochybně bude jasně lepší než cokoliv, co bude mít Intel přímé v té době proti němu, protože nová generace v podobě METEOR LAKE na konečně 7nm výrobě, dorazí až nejdříve na konci 2023. A pomalu ale jistě tak bude muset počítat i s jeho konkurencí vůči 3nm AMD ZEN 5 (Q1 2024). Situace tedy zůstane velmi zajímavá a velmi vyhrocená, což máme rádi :). Bylo by to lepší, kdyby Intel a AMD byly, co do velikosti a možností, i stejně velké firmy. A pokud by tu byl třeba i nějaký třetí výrobce … ale zase vzhledem k tomu, jak to vypadalo kolem roku 2015/2016, kdy už jsem smrti PC platformy skoro věřil také a Intel dělal vše proto, aby ji zabil, tak si dnes zase tak moc stěžovat nemůžeme ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|