Intel chystá nové platformy LGA 4189 a LGA 4677 a také 10nm desktopové CPU. Ale bude to trvat. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 15 říjen 2019
altNásledující 2 roky bude Intel bojovat hlavně 14nm procesory. Ale bude mít i pár 10nm. Možná.

 

 

 

 

Asi nejzajímavější novou informací je oficiální potvrzení společnosti Intel, že chystá i desktopové 10nm procesory. To je po dlouhé době poprvé, kdy tohle Intel vůbec řekl s ohledem na stávající situaci, protože doposud žádné takové v jeho plánech nefigurovaly. A to samozřejmě nepůsobilo vůbec dobře. Nicméně nemusí to být až tak dobrá zpráva, jak se zdá.

Nic totiž v současnosti nenasvědčuje tomu, že 10nm desktopové procesory nové architektury Ice Lake, která má alespoň výrazně lepší IPC než SKYLAKE/COMET LAKE, dorazí na trh v nějaké skutečně dohledné době. Problém je, že 14nm výroba dosahuje vyšších taktů než 10nm. Zatímco u mobilních CPU je to jedno, že 10nm ICE LAKE dokáže jen o několik set MHz nižší takty než 14nm SKYLAKE, u desktopu, kde Intel potřebuje vysoké takty by 10nm procesory v současnosti byly dost možná pomalejší, než 14nm a to by musely stát víc protože jsou na dražší výrobě. Současně Intel navíc nemá kapacity 10nm výroby. Původně na ni měl předělat většinu stávajících 14nm továren, to se nestalo, naopak už některé částečně předělané 10nm provozy předělal zpět na 14nm. Takže neexistuje kapacita na potřebný objem 10nm výroby a nic nenasvědčuje zatím tomu, že by v dohledné době objem 10nm výroby překonal 14nm.

Současně Intel stále na samotné technologii 10nm výroby pracuje a není s ní hotov, což ostatně sám potvrzuje. Prý dosáhl ale nějakých pokroků, a tak se díky tomu 10nm desktopových CPU dočkáme. Intel ale určitě začal s vývojem 10nm architektury znovu od začátku, a tak je prakticky jisté, že na to bude potřebovat další roky vývoje. A to jen za podmínky, že všechno půjde bez problémů. A doposud měl Intel jen samé problémy. Samozřejmě se pokusí zkopírovat přístup AMD, ostatně na jeho CPU pracuje část teamu, který dělal AMD ZEN, takže s čipletovým designem ala ZEN je 10nm výroba pro desktop použitelná. Ale prostě nebude to hned a situace na trhu je taková, že už teď je pozdě.

Každopádně poprvé po dlouhé době od Intelu slyšíme oficiálně, že 10nm desktopové CPU budou. Ale opravdu bych je nečekal dříve, jak v samém závěru roku 2022, tedy realisticky 2023 nejdříve. A to je hoooodně dlouhá doba ve světě IT. Navíc to nemusí být tak skvělá zpráva. Mohlo by to totiž současně naznačovat, že Intelu bude mnohem déle trvat, dostat se z 10nm zase dál, na těch již slibovaných 7nm. Protože pokud 10nm desktop dorazí 2022/2023, je jasné, že na 7nm si počkáme 2024, či dokonce až 2025. A to za situace, kdy už teď v roce 2019 má konkurence k dispozici 7nm+ proces, který je lepší než 10nm proces Intelu a příští rok (2020) na něm vyjdou desktopové i mobilní CPU AMD další generace ZEN3. Už v tuto chvíli se připravuje 6nm, 5nm a 4nm výroba. Takže 10nm procesory Intel v roce 2022/2023 a 7nm po roce 2024? To bude přinejlepším podobná situace, jako teď, když AMD je už na 7nm a Intel stále na 14nm.

  • Hlavní zájem Intelu jsou servery

Největší doslova a bez přehánění ostuda, se kterou se teď Intel musí vypořádat, je jeho technologické a výkonové zaostávání na výkladní skříni procesorových technologií, tedy na HPC a serverovém segmentu. Kromě marketingu Intelu na světě teď nenajde nikdo při smyslech, kdo by Intel označil za technologického leadera. Malé AMD doslova drtí Intel a jeho mizerné zastaralé a předražené XEON platformy. To je prostě směšné vzhledem k nesrovnatelným finančním možnostem obou společností.

64jádrový AMD EPYC procesor více než dvojnásobně překonává výkonem a efektivitou to nejlepší, co dnes Intel má, a ani chystané 56jádrové procesory Intelu na příští rok, nebudou stačit. AMD navíc má mnohem lépe vybavenou platformu, technologicky pokročilejší atd. Zakázky na stavby serverových systémů a hlavně superpočítačů, včetně nových nejvýkonnějších systémů na světě, se tak AMD jen hrnou. Potřebujete další důkaz, že Intel není leader? Je to ostuda, kterou Intel musí co nejdříve změnit.

Má sice objemově stále největší podíl, a to přes 90%, což je hodně nesmyslné a neodpovídající realitě produktů a je to do značné míry ostuda zákazníků, ale Intel teď musí své procesor prodávat mnohem levněji a AMD mu tedy doslova dělá čáru přes rozpočet. Intel tedy nutně potřebuje lepší platformy. Do vývoje serverových modelů tak investuje dnes zdaleka nejvíce. A chystá větší novinky právě tady. Už příští rok chce uvést platformu LGA 4189 pro ICE LAKE SP, tedy 10nm modely. U těch nevadí, že takty budou nižší, protože serverové čipy obvykle běhají kolem 3GHz, což ICE LAKE zvládá s mnohem lepší efektivitou a při vyšším IPC než současné 14nm modely. Zda to bude stačit na vyrovnání AMD? Asi ne, protože Intel počítá u nové platformy jen s 28jádrem. Serverový ICE LAKE je tedy jen taková z nouze ctnost.

Intel chce zaútočit o rok později s novou platformou SAPPHIRE RAPIDS a paticí LGA 4677. Ta už nabídne 8kanálový řadič, dokonce prý DDR5, nabídne také PCIe 5.0. Architektura bude mít značná vylepšení, včetně AI jednotek atd. prakticky určitě Intel přejde na čipletový design, jaký používá AMD EPYC, jiná cesta je za současné situace prakticky vyloučena. Monolity jsou cesta do pekel. Půjde tedy nejspíše o procesory kombinující čipy na 10nm a 14nm procesu. Tahle platforma se ale objeví až později v roce 2021, tedy nejdříve za 2 roky.

Srovnání se stávající 7nm EPYC platformou se 64jádry, DDR4, PCIe 4.0 je tak pasé, protože už příští rok ji AMD vylepší na ZEN3. A v roce 2021 je naplánován opět velký generační skok na zcela novou platformu a ZEN4, který pravděpodobně nabídne 4vlákna na jádro, DDR5 a PCIE 5.0. A je dost možné, že AMD bude stavět na 6nm nebo dokonce 5nm výrobě a nedivil bych se dalším nárůstu jader tedy více než 64. Takže ty plány Intelu zní hezky, ale nezní jako něco, co automaticky s jistotou dostane Intel do lepší pozice, než teď je. Hlavně však neřeší současnou situaci, kdy serverové platformy mají dlouhou setrvačnost. Následující 2 roky Intel na AMD nebude prokazatelně stačit a jen to dokazuje, jak neuvěřitelně špatnou práci Intel poslední roky odváděl, a přitom absolutně nepočítal s tím, že by se mu nějaká konkurence postavila.

Hlavně to vše ukazuje, jak moc Intel brzdil vývoj a situaci na trhu pro všechny. Konečně musí začít něco dělat a uvidíme, zda ta armáda lidí a ty miliardy dolarů, kterými Intel disponuje v násobcích toho, co má k dispozici AMD, budou vidět na výsledných produktech. Protože říkám na rovinu že nějaké srovnání kroku s AMD, není přeci žádná výhra, když AMD to, co předvádí, dokáže se zlomkem lidí a financí. To je jako byste proti sobě postavili Formuli 1 a motokáru a oslavovali, jak to ta hrdinná F1 té motokáře nandala, když jí ujela sotva o sekundu. Intel musí předvádět podstatně víc vzhledem k tomu, jaké prostředky a možnosti má k dispozici. Je směšné a naprosto neuvěřitelné, že vůbec nastala situace, že Intel nestačí na AMD …  nebudu lhát, ale ještě nedávno bych něco podobného považoval za naprosto nemožné.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 4nm výroba? 2019-10-16 15:50:05
avatar
Máte nejaký zdroj na tú 4nm výrobu? Počujem o tom prvý krát.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-16 16:12:32

MBCFET tranzistor je stále ve vývoji, k výrobě má hodně daleko
dawo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-16 16:01:35
avatar
To značení socketů má Intel hrozný...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-16 16:08:31
avatar
to označení je v pořádku, má ho podle počtu pinů ;)
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-16 16:12:12

JJ má, ale naštěstí je mě to úplně jedno
Ostatně jsem zvědav na ty "slepence", jak nazval Intel o AMD. Najednou zjišťují, že to bez nich nejde. Bylo by vtipné, kdyby to mělo AMD patentované, ale to asi těžko. Až tak daleko do toho nevidím.
Včera ještě vyšla zpráva, že AMD bude v RedmiBooku od Xiaomi.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1636x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1810x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3921x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1227x
Komentářů: 1