Zlaté časy Intelu končí. Posledních pár let neměl konkurenci, ale to se brzy změní.
Na poli výkonných procesorů, ať už pro desktop či mobilní segment, ale hlavně velmi výdělečný serverový a pracovní segment, nemá pár let Intel konkurenci. Kromě Intelu samotného to asi moc nikomu nevyhovuje. Mnozí tvrdí, že jen tím, že AMD nabídne nějakou konkurenci, má šanci získat až 10% serverového trhu, protože prostě některé firmy sáhnou po AMD (pokud bude alespoň trochu konkurenceschopné) jen z principu a ukázky, že to Intel nemá u nich jisté (doteď si Intel fakticky mohl diktovat podmínky). No a právě letošním rokem Intelu zlaté bezstarostné časy bez konkurence končí. V Q1/Q2 2016 mu přibude podle všeho rozhodně velmi schopná konkurence. AMD se vrací s výkonnými procesory a vlajkovou lodí bude rekordní, rovnou 32jádrový procesor se 64 vlákny, 64MB L3 a 4kanálovým řadičem DDR4. 14nm Naples procesor architektury ZEN řady „OPTERON“ má mít TDP kolem 150W a již je testován u výrobců serverů.
Intel rozhodně musí odpovědět. A tak podle všeho chystá novou SKYLAKE-EX platformu s obří paticí LGA 3647. Do něj zamíří právě testovaný novým SKYLAKE XEON V5, který v maximální konfiguraci nabídne 28jader a 56 vláken.
Procesorová architektura odpovídá samozřejmě té již v současnosti běžně používané (SKYLAKE), výrobní proces je taktéž 14nm. Procesor má mít 38MB L3 cache a výhodou má být 6kanálový řadič DDR4. TDP procesoru má pak taktovat 160W. Procesor má být vydán někdy v první polovině roku 2017. No a pokud by AMD mělo být výkonově srovnatelné na jádro, tak to znamená, že ani tenhle 28jádrový procesor by Intelu dokonce nemusel stačit na překonání AMD. I když to bude záležet na frekvencích atd. Ale 4 jádra a 8 vláken navíc by mohla být docela výhoda. Uvidíme.
Máme tedy před sebou po letech konečně období návratu konkurence na procesorovém trhu, kdy AMD a Intel výkonově budou soupeřit na nejvyšší úrovni, což by mělo být dobré pro trh tedy hlavně pro zákazníky. Osobně si ale už nemyslím, že to nějak výrazně pohne s cenami procesorů. AMD se potřebuje nutně zahojit, takže podle mého v nejlepším případě bude AMD jen o pár % levnější při podobném výkonu, aby mělo „lepší poměr cena-výkon“. V horším případě srovná AMD prostě ceny s Intelem, jak jen to bude možné. Neočekávám nějaký velký cenový souboj, kdy by ceny procesorů klesaly výrazně proti tomu, co dnes známe.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|