Nelze si toho nevšimnout, výkon procesorů Intel roste minimálně (pokud nepočítáme více jader).
Zatímco Intel dělá malé krůčky a svou architekturu Core vylepšuje v posledních letech skutečně minimalisticky, kdy poslední 2-3 generace fakticky nárůst výkonu při stejné frekvenci nepřináší, AMD jedním velkým skokem dožene, co Intel 6 let budoval. První testy nových AMD RYZEN ukazují, že AMD se opravdu zásadně přiblížilo Intelu jak na výkon jednoho jádra, tak samozřejmě na výkon celku a to při srovnatelné efektivitě. Pro AMD je to navíc úplná premiéra s novou architekturou a se 14nm procesem, který ani nebyl původně navržen pro tak velké čipy. Jinými slovy, jako premiéra zatím RYZEN vypadá opravdu skvěle. AMD navíc už teď pracuje na vylepšené ZEN+ architektuře, která má přinést další výrazný skok v IPC a výkonu na jádro i takt. AMD se Intelu vyrovnává i pokud jde o výkonu CPU se stejným počtem jader/vláken. Asi jen blázen by nesouhlasil, že AMD se opravdu zásadně Intelu přibližuje, a to přes naprosto nepoměřitelné možnosti obou firem, pokud jde o možnosti a finance na vývoj atd.
Zásadní ovšem je, že si přibližujícího AMD všímá i Intel, taktéž ví, že jeho drobné vylepšování a uvádění nových „generací“ už se začíná vyčerpávat. “Nové“ a podle mnohých vlastně zcela zbytečné „KABY LAKE“, které dorazí v lednu, celou situaci jen podtrhuje. KABY LAKE = SKYLAKE, nic víc, nic míň. Intel si s nárůstem taktů a tomu odpovídajícím nárůstem výkonu vystačí, ale nová generace to není a samotná architektura se pranic nemění. Intel ale nemůže ignorovat, jak výrazně jej AMD dotahuje. A dokonce, pokud by ZEN+ bylo o tolik lepší, o kolik lepší ho AMD slibuje (kdy AMD už překonalo plány a sliby ohledně výkonu ZEN), tak v kombinaci s tím, jak AMD dokáže vyvinout a využít výrobní procesy a tedy druhá generace 14nm RYZEN+ by mohla mít podstatně vyšší takty, reálně hrozí, že by AMD mohlo Intel dokonce i překonat. Aktuálně to navíc vypadá, že Intel se uchýlí ke zvyšování taktů i za cenu růstu spotřeby a zahřívání procesorů, jen aby poskytl výkonový růst svých generací (Kaby Lake-X). Skrze architekturu samotnou, to už zjevně nepůjde.
Jedinou možností je, stejně jako to udělalo teď AMD, začít s vývojem zcela nové architektury, která rodinu CORE nahradí. No a podle aktuálních informací to vypadá, že Intel nedávno s vývojem zbrusu nové x86 architektury začal. Ale v dohledné době nedorazí.
Současnou architekturu Core čeká ještě několik generací drobných vylepšování. Samotná architektura zásadní změny nedostane, ale Intel se chystá přejít na 10nm výrobu a vylepšit iGPU, kdy se hovoří o tom, že uzavřel s AMD dohodu o licencování potřebných grafických technologií. Po 14nm SKYLAKE/KABY LAKE dorazí až někdy v roce 2018 již 10nm „COFFEE LAKE“, což bude fakticky jen 10nm vyrobený SKYLAKE s novým grafickým jádrem. Po něm pak bude následovat drobné vylepšení v podobě „TIGER LAKE“ série Core procesorů, která dorazí asi někdy v roce 2019. Stále samozřejmě na 10nm. Vzhledem k nedávným informacím o odložení 7nm výroby až na rok 2022 v případě Intelu, tak může následovat buď další refresh, jako v případě SKYLAKE, anebo do hry vstupuje právě nová architektura, kterou Intel ještě vyrobí tím v té době již osvědčeným 10nm procesem. Každopádně dříve než za 3-4 roky, tedy po roce 2020, se nástupce současné architektury CORE zřejmě nedočkáme. Je ale myslím všem jasné, že pokud malý výrobce, bez vlastních továren, s ročním příjmem menší, než je čtvrtletní čistý zisk Intelu dokáže jakýmkoliv způsobem skutečně výkonově konkurovat největšímu výrobci mikročipů na světě, asi není všechno v pořádku a Intel by rozhodně měl předvést trochu více, zejména při cenách, které si za své procesory účtuje …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|