Dalo se to čekat, jednoduché dvoujádrové 32nm CPU přímo vybízejí k dosažení vysokých frekvencí.
Čím jednodušší procesor a méně tranzistorů, tím teoreticky lepší taktovací schopnosti. Tuto teorii trochu nabourávají poměrně složité a velké čtyřjádrové procesory AMD Phenom II X4, které se daří taktovat extrémně až k 7GHz. S Core i7 procesory se tak vysoko nedá dostat, ale s jednoduššími 32nm Dualcore Core i3/5 to půjde.
Protože je dnes extrémní taktování v módě a podporované snad všemi, i když nadšení kolem toho už trochu uvadá, samozřejmě 32nm procesory také pokusům neunikly. Jejich hlavní výhodou je samozřejmě právě 32nm výrobní proces a také jednoduchost v podobně dvoujádrových modelů. A na internetu už lze dohledat pěkné výsledky. Už padla hranice 7GHz.
Samozřejmě doma nic podobného nezkoušejte, vše se děje za použití nejextrémnějších postupů a chlazení kapalným dusíkem, či héliem. Lze očekávat, že pokořením 7GHz hranice to nekončí, ale zase 8GHz určitě nepadne. Samozřejmě pro nás, běžné uživatele jsou podobné pokusy úplně k ničemu, ním v reálu stačí, když to jde s průměrným vzduchovým chladičem přetaktovat za použití automatických funkcí na desce třeba tak ke 4GHz a jsme spokojeni. V souvislosti s Intelem je ale dosažení taktu 7GHz zajímavé, protože nedávno se znovuobjevila informace o tom, jak Intel na IDF v roce 2002 sliboval do roku 2010 dosažení taktu 15GHz u běžných desktopových CPU. Ok, 7GHz máme, kde je zbytek? :).
Dusík vem čert, ale tyhle nový 32nm CPU jdou na vzduchu taktit až k 5,4GHz a to je mazec. 4GHz s defaultnim napětím... Nové 32nm dvoujádrové pentium na 2,8GHz za 1800Kč by na takové pokusy nemuselo být špatné.
Tak 15GHz podle plánu tu byt mělo, nicméně P4 ala technologie NetBurst se ukázala jako slepa vyvojova ulicka a uprimne - byl to docela propadak. S zavrhnutim technologie NetBurst samozdrejme zkrachovaly i plany o 15GHz CPU v roce 2010.
To neni technologii netburst, ale tim, ze toto prohlaseni udelal nekdo s marketingu a ne nikdo kdo tomu rozumi. Uz desitky let se vi, ze maximalni frekvence kremikoveho tranzistoru na vzduchu je okolo 5GHz(omezeno velikost molekuly ve strukture).
z technologie NetBurst stále vychází jak core2, tak následně core i3/i5/i7
Jde o to, že v jisté době si Intel myslel, že cesta k větším výkonům je stálé navyšování frekvence, nakonec se ukázalo, že celá technologie křemíkových tranzistorů má své limity. Tak hold se na to šlo od lesa a byl tu první dvoujádrový CPU.
To sis asi spletl. Core2 vychází z PIII a pentia M. Marketing Intelu něco takového naznačoval, že core2 je to nejlepší z PIII (vysoký výkon na takt) a PIV (vysoké frekvence), ale to jen aby zamaskoval jaký průser byl netburst, protože vysoké frekvence core2 se dostavily až mnohem pozdějí a vlastně architektura core2 a z ní vycházející corei5 32 nm doteď nepřekonaly PIV prodávanou s 3,8 GHz.
mno myslel sem, že mimo jiné vychází z NetBurst (vysoké frekvence z PIV). Je to prostě kombinace všeho předešlého. Od každé architektury vzali to dobré.
Jinak současné Corei3/i5 by se naprosto v klidu mohli prodávat na 3,8-4 Ghz, ale momentálně k tomu Intel nic netlačí. V době P4 Intel neměl jinou možnost než prodávat CPU na max. frekvencích (tak jako to teď musí dělat naopak AMD a tlačit frekvence na max.).
No tak to jsem pochopil správně jenže pořád mi to připadá, že core2 šli s frekvencí dolů a jen díky lepším nm šli zase nahoru. První core2 měly úplně trapné frekvence i ve srovnání s PIV na nižším výrobním procesu. Takže podle tohohle bych řekl, že toho moc z netburstu nezbylo. Jo a ještě počet vykonaných instrukcí na takt se změnil, ale teď přesně nevím o kolik - něco jako délka pipeline, ale už nevím přesně.
frekvence šli dolů hlavně kvůli tomu, že core2 jsou dvoujádra-čtyřjádra. Pentium 4 byli jednojádrové CPU a dvoujádrové slepence Pentim 4 mněli taky kolem 2,66-3GHZ (mám ten pocit, že nejsilnější Extreme verze běžela na 3,2GHz)
Má vůbec smysl se dneska ještě honit za výkonem procesoru???
Vždyž procesor kolem dvou tisíc nám nabídne výkonu habaděj!
Sám mám Intel Pentium E6300 z 2,8GHz přetaktovaný na 3,8GHz s napětím 1,38V...a to mě stál 14stovek
Jinak taktování zdar!
Ty asi nechápeš, že frekvenci jader procesoru nelze sčítat. Ano, v ideálním případě může nárůst výkonu teoreticky přesáhnout 100% v porovnání 1 vs 2 jádra, 2 vs 4 (u více jader už to prakticky nejde, tam se jde 100% pouze přiblížit), ale v praxi to tak je opravdu málokdy. Mnoho úloh prostě nejde paralelizovat a pak je ti více jader na dvě věci
Nevim jestli to chape on ale to prohlaseni vydalo marketingove oddeleni Intelu a rozhodne ti muzu rici ze oni to takhle nechapou, to je na ne moc slozite...
Proste kazdej obcas "vyda" bludne info a je to dobre tak pro zasmati si ty infa z minulosti oprasit, vic v tom proste hledat nejde natoz se hadat ci rozcilovat nedej boze zminovat u OC....
to snad nechápe jen sklenička vody.....ale nebrat v budoucnosti v ůvahu počet jader je kravina, prot se to sčítat musí, jinak brát "vůbec se to neposunulo, stále jsou tu 3GHz" je opravdu kravina
DD matlat OC dohromady s marketingem Intelu kde jak sam nejlip vis vsichni lzou a stale jim to vycitas to je "trosku" nesmyslne, a to se nebavim o tom ze jsi vynechal info kam se s temito CPU dostaneme my bezni uzivatele na vzduchu, hlavne ze jsi pripomel v aktualite o Intel CPU kam se na vzduchu dostanou AMDcka vid....
Přoč vždycky když kliknu na nějakej obrázek abych ho zvětšil mě to napíše :"Omlouváme se, ale vámi hledaný dokument na této adrese bohužel není dostupný. Zkontrolujte adresu, nebo se podívejte do jednotlivých kategorií v hlavním menu." díky