Strana 3 z 3
- Core i5 jako zajímavý upgrade
Pokud budete chtít svůj PC vybavit procesorem Core i5, tak budete potřebovat desku s novým socketem a čipovou sadou P55. Do té nedáte žádný ze současných Core 2 procesorů, ani Core i7 a to platí i obráceně. A jak si tedy Core i5 vede?
Opravdu hodně dobře. Tradičně ne všude je hyperthreading přínosem a je také otázka, zda finální prodávaný Core i5 na 2,66GHz jím bude vůbec disponovat. Když vynecháme diskutabilní teoretické benchmarky, které nás občas přesvědčují, že Core i5 s dvoukanálovým řadičem může být rychlejší než v podstatě totožný procesor s tříkanálovým řadičem, není úplně vše OK. V běžných aplikacích má samozřejmě Core i7 slušně navrch. Tam, kde ale nehraje řadič takovou roli, je situace vyrovnanější.
Na stejné frekvenci je Core i5 zhruba o 10-20% rychlejší než Core 2 Quad 9400 na 2,66GHz. Integrovaný paměťový řadič se osvědčil. Ne ve všech případech pomáhá zapnutí hyperthreadingu, v některých dokonce výkon klesne. Na náročnější úlohy, jako je úprava videa, nebo fotek, je Core i7 s přehledem nejlepší, právě díky tříkanálovému řadiči. V běžných aplikacích je rozdíl minimální. Kupodivu to platí i o srovnání s Core 2 Quad, ne vždy je přínos výkonu takový, jaký bychom u nové generace CPU čekali. Zejména u některých her se obávám, že to bude s výkonem stejné, jako s Core i7, tedy pokud nebude hra silně optimalizovaná na vícejádra, tak moc rozdílů neuvidíme.
V některých případech také lehce zarazí malý rozdíl mezi výkonem Core i5 s 2,16GHz a 2,66GHz. Nicméně celkově můžeme konstatovat, že na frekvenci 2,16GHz by Core i5 bylo stejně výkonné, jako Core 2 Quad na 2,66GHz a to je rozdíl 500MHz! Nelze se na tomto místě nezmínit o konkurenci. To svůj nejvýkonnější Phenom II X4 955 na 3,2GHz prodává za dobrých 239 dolarů. Jenže Je výkonný jako Q9650 na 3,0GHz, což často nestačí ani na 2,66GHz Core i5. To znamená jediné. AMD zase ve srovnání stejných frekvencí a výkonů začne zaostávat. Phenom II X4 955 s 3,2GHz na Core i5 na 2,66GHz nestačí, to bude znamenat pravděpodobně nutnost značných slev u AMD po uvedení těchto Intelů na trh. AMD se bude snažit dohnat, co se dá dalším zvýšením frekvenci až k hranici 4GHz a bojovat i cenou. Každopádně v roce 2010 čeká AMD hodně krušných chvil, protože 45nm Core i5 se v roce 2010 objeví už jako 32nm. A to se ještě nezmiňuji o technologii Intel Turbo, která navyšuje frekvenci u jednoho-dvou jader až na 3,6GHz (u 2,66Ghz modelu).
Nesdílím nadšení některých, že do vydání Core i5 na trh se může něco zásadního změnit a výkon se nějak výrazně někam posunout. Myslím, že se koukáme na finální podobu výkonu. Záležet pak už bude spíše na aplikacích a vývojářích, jak budou výhod technologie využívat. Co se změnit určitě může je řízení spotřeby a optimalizace v tomto duchu. Aktuálně je spotřeba sestavy s 2,13GHz Core i5 v klidu sice o něco nižší než u Q8400 2,66GHz, ale v zátěži je spíše stejná. To by znamenalo, že Core i5 na 2,66GHz bude mít spotřebu srovnatelnou s Core 2 Quad, ale při celkově vyšším výkonu. Otázkou je OC, někteří se těší na zázraky, já si myslím, že 4GHz se vzduch, 5 GHz s vodou a 6GHz s dusíkem nebude problém. Větší zázraky bych očekával až s přechodem na 32nm.
Uvedení Core i5 modelů bude znamenat automaticky i konec nižších modelů CPU Core i7. Jejich pobyt na trhu s vydáním Core i5 postrádá smysl a zůstanou pravděpodobně jen drahé modely. Jako zákazníci se ale na Core i5 určitě těšit můžeme.
Zdroj: Anandtech.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|