Dnes vám konečně můžeme ukázat nejočekávanější novinky konce roku. Novou platformu Intel.
Nesmíme vám ale ukázat žádné skutečné testy, můžeme jen prozradit co o procesorech a jejich výkonu říká Intel a říci vám, že neříká rozhodně celou pravdu :). Bohužel jak je to s výkonem ve skutečnosti můžeme prozradit až začátkem listopadu, kdy skončí druhá část embarga a procesory a vše se začne prodávat.
Musím také říci, že celé uvedení je poznamenáno problémy s dopravou a zpožděními, kdy ani k nám ještě nedorazily všechny věci, které měly a jsou na cestě. Problém jsou paměti, některé desky a některé modely CPU, které zůstávají zaseklé na cestě a dávno měly být přitom u nás :(. Nicméně pár základních věcí se k nám už před časem dostalo, takže dnes mohu ukázat tyto novinky:
V redakci máme samozřejmě nejvýkonnější procesor pro novou platformu. Core i9-12900K, který má 8jader/16vláken v případě těch největších jader a k tomu disponuje dalšími 8jadry/8vlákny menších hlavně úspornějších jader. Dohromady tedy 16jader a 24vláken, ovšem protože jde o dvě zcela rozdílné architektury v jednom čipu mají i různé takty a různou výbavu.
Ten pravý důvod, proč to takhle Intel udělal, není proto, že by to byl dobrý design a nějak lépe to celé fungovalo. Naopak míchat do monolitu dvě sady jader různých schopností a taktů znatelně věci komplikuje, speciálně pro scheduler operačního systému Windows, který má už tak dost problémů s normálními vícejádrovými CPU, natož mixem. Intel tedy jednak dokopal Microsoft udělat vylepšení, ale týkají se jen Windows 11. Ale protože ani to nestačí, Intel dokonce udělal vlastní HW scheduler přímo do procesu. Důvod, proč to tak je, i když je to komplikované, je jednoduchý. AMD má už druhou generací na 7nm výrobě výkonný 16jádrový/32vláknový procesor a to díky čipletovému designu tvořenému dvojicí malých 7nm čipů. Intel ovšem nemá čipletový design. A tak pokud by chtěl do mainstreamového stále monolitického CPU nacpat těch 16výkonných jader s 32vlákny jako má AMD, takový 10nm čip v jeho provedení by potřeboval na podobný výkon klidně 400W! AMD si ovšem vystačí s jen 105W.
Intel dnes prostě nedokáže vyrobit 16jádrový mainstreamový procesor, aby byl dnes skutečně efektivní vůči tomu, co má již druhým rokem na trhu AMD. Dokáže ale vyrobit procesor, který bude mít konečně alespoň někde podobný výkon. Ovšem počítejte s výrazně vyšší spotřebou. Zde bych chtěl skoro pochválit Intel, který konečně udává realističtější hodnoty spotřeby v parametrech. Těch jeho základních 125W je hodně zavádějících, neboť tuhle hodnotu má ten čip jen a pouze na velmi nízkých základních taktech, tedy s výrazně (desítky %) nižším výkonem, než by Intel potřeboval a se kterým hlavně ty čipy prezentuje. Konečně tak uvádí i hodnotu spotřeby pro boost (i když ne tu maximální, jen běžnou, což je ale v pořádku). V případě Core i9-12900K je tak reálná běžná spotřeba v zátěži neuvěřitelných 241W, což z této novinky dělá oficiálně nejžravější mainstreamový procesor v historii. Jak si povede proti AMD, jehož podobnou běžnou reálnou hodnotou spotřeby je 105W? To se uvidí.
Intel ve svých materiálech slibuje hodně, prý je výrazně výkonnější ve hrách než 5950X. Má to jednu velkou vadu. To srovnání je špatně. A Intel to přiznává. Udělal jej totiž na obou platformách na Windows 11 PRO, a to bez opravy chyby, která výrazně zpomalovala RYZEN procesory. Intel navíc o tom 100% věděl a přesto ten graf použil, takže to je rozhodně „červená vlajka“. Takže je otázkou jak to bude vypadat, když proběhne test s opraveným Windows na RYZEN … což je stále rok starý produkt, navíc na staré platformě s DDR4, kdy Intel měl pochopitelně výrazně rychlejší DDR5.
To nic nemění na faktu, že Core i9-12900K je výrazně lepší výkonově i efektivitou, než opravdu příšerný letošní Core i9-11900K. Ten sice vyšel teprve před půl rokem, ale už teď jej Intel nahrazuje, protože je to nejhorší procesor, který se kdy na trhu objevil, špatný jako produkt ve všech ohledech. Nový ALDER LAKE je alespoň výkonově opravdu konečně v úrovni konkurenceschopnosti vůči RYZEN 9 sérii. To prozradit mohu. Co je nicméně zajímavé, že Intel ve svých materiálech a prezentacích ukázal výkonové srovnání vs RYZEN 9 ve hrách (kde tedy tvrdí, že je lepší), ale už neukázal výkonové srovnání v aplikacích … což je zajímavé. Od podobného produktu zcela nové generace, který přichází rok po 5950X, očekáváme bezpodmínečné výrazné poražení stávajícího modelu konkurence. Proč se tím tedy Intel nepochlubil?
V tuto chvíli už jsem měl mít v redakci několik DDR5 kitů, bohužel problémy s dopravou to zpozdily. Zatím tu tak máme jen Kingston FURY DDR5 5200MHz. O DDR5 pamětech budu mluvit více jindy, jde o zajímavé téma, protože hlavní novinkou není zdaleka jen to, že jsou rychlejší :). Jsou zde výrazné HW změny na modulech samotných.
Bohužel platí, že DDR5 budou z počátku, jako u každého nového typu pamětí, výrazně dražší než DDR4. A tím dražší myslím opravdu „příšerně drahé“. Pokud jen trochu uvažujete o poměru cena/výkon a výhodnosti toho, co pořizujete, tak se na ně minimálně rok ani nedívejte :). Dobrou zprávou tak je, že k ALDER LAKE procesorům nutně DDR5 nepotřebujete. V nabídce budou i základní desky s DDR4 sloty. Nicméně musíte si vybrat hned na začátku, buď DDR5 nebo DDR4. Nejsou vzájemně kompatibilní a jednotlivé desky nebudou mít obojí.
Samozřejmě si otestujeme ALDER LAKE s DDR4 i DDR5, kdy ano, jsou zde výkonové rozdíly.
Do redakce nám dorazily i první desky, kdy zatím jde na trh Z690 platforma. Ta přináší několik novinek. V první řadě je zde naprosto zbytečný PCIe 5.0, který v tuto chvíli věci jen komplikuje, a hlavně znatelně prodražuje. Potřebuje masivnější provedení PCB (tedy více drahého materiálu) než PCIe 4.0 řešení. Kdyby to mělo alespoň nějaký praktický smysl a přínos dnes, jenže nemá. Ještě delší dobu bude naprosto k ničemu. Neexistuje žádné PCIe 5.0 SSD natož grafická karta. A ještě delší dobu nebudou. PCIe5.0 by mělo smysl dnes maximálně u serverů, ale ne u mainstreamové platformy, kde je totálním plýtváním v současné situaci. Výrazně zajímavější je ovšem fakt, že nová Z690 umí konečně nativně PCIe 4.0 ze strany čipsetu. To dosud nabízel výhradně AMD X570. Nová Z690 má i o trochu více linek. Takže z toho jsem nadšenější, než z Gen5 podpory, která je a bude ještě dlouho k ničemu, a značně tak nyní připlácíme za něco, co nebude potřeba a skutečně smysluplné (speciálně u mainstreamové platformy) ještě dlouho.
ASUS nám poslal dvě desky. V první řadě tu máme luxusní ROG MAXIMUS HERO Z690 se všemi novinkami a technologiemi. Špičkový ATX model s novým designem a všemi OC funkcemi. ASUS představil i další ROG Z690 modely, na ty se podíváme jindy.
Prakticky všechny dražší a lepší modely budou výhradně v DDR5 verzích. Cenově dostupnější Z690 ale budou mít DDR4 varianty a v redakci tak už máme i nový TUF Z690 právě s DDR4 sloty.
Každopádně testy a recenze všeho budeme moci uvádět až začátkem listopadu a dál, takže o všem vám povíme. Musím říci, že speciálně v této době bude spíše než výkon, zajímavá hlavně cena a efektivita platforem. Ceny DDR5 a některých Z690 desek jsou opravdu něco. A pokud jde o efektivitu související se spotřebou, řekněme že Intel nedokázal poručit větru dešti a obejít fyzikální zákony, leč to v jeho prezentacích občas vypadá, že fyzikální zákony porušil :). Celkově mohu zatím říci, že zatímco Core i9-12900K procesor ROCKET LAKE a Z590 jsem nemohl doporučit ani nepříteli, kdy RYZEN 9 5950X a X570 byla jednoznačně výrazně lepší volba a produkty ve všem, nový Core i9-12900K a Z690 jsou konkurenceschopnější. V pár věcech možná i lepší, bohužel v řadě věcí stále zaostávají. A to za dnes už rok starým produktem AMD. Což není úplně ideální startovní pozice vzhledem k chystaným novým RYZEN 3D čipům a především 5nm ZEN 4 a AM5 platformě. Intel si prakticky vystřílel všechnu munici, zatímco AMD se s RYZEN 5000 sérií zdaleka neukázalo všechno, co dokáže, a to jeho skutečně nová generace a nová platforma s DDR5 atd., je také na cestě …
ALDER LAKE je alespoň důstojný soupeř a technicky zajímavá novinka, která rozhodně přitvrdí konkurenční klání. A to je dobře :). Takže více brzy, budeme se věnovat jak dalších ALDER LAKE čipům, tak Z690 deskám, tak DDR5 v samostatných článcích a testech. Speciálně DDR5 jsou hodně zajímavé, i když na rovinu jejich potenciál bude nejvíce zatím hlavně vidět u integrovaných grafik v nadcházející mobilní platformě …. Nicméně někde se začít musí.
Jak na tom je nový ALDER LAKE se dozvíte již tento týden … samozřejmě je na místě očekávat, že Intel výrazně překoná rok starý AMD RYZEN 9 5950X, který má jen 105W TDP a je odkázán na 5 let starou AM4 DDR4 platformu. Takže jeho výrazné překonání novým Core i9-12900K s 242W TDP a zbrusu novou Z690 s DDR5, by měla být jen formalita. Bude?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|