Dobrou zprávou je, že budou o něco lepší než extrémně nepovedené ROCKET LAKE Core 11000.
Dvě generace procesorů Intel ve stejný rok? Ano. I Intel totiž moc dobře ví, jak mizerný produkt jsou jeho současné ROCKET LAKE procesory, které jsou nejen podle mého názoru, nejhorší procesorová generace, která kdy byla uvedena na trh. Výrazně překonávají i negativa PENTIUM 4, který byl považován historicky za nejhorší procesorovou generaci od Intelu. Upřímně PENTIUM 4 proti ROCKET LAKE působí mnohem lepším dojmem, neboť ve své doby byl sice celkově horší než konkurenční AMD modely (což bylo tehdy poprvé v historii), ale zdaleka ne všude horší byl, a když tak ne zase tak výrazně jak je tomu dnes. Ano docela topil a žral, efektivita mu chyběla, ale opět, nic zdaleka tak extrémního, jako předvádí aktuální ROCKET LAKE, který s reálně 2x vyšší spotřebou má pořád jen polovinu výkonu konkurenčního AMD RYZEN 9. Především PENTIUM 4 byl lepší než jeho předchůdce, což speciálně o Core i9-11900K ve srovnání s předchozím 10900K zdaleka neplatí. Nejsem sám, co si myslí, že Intel vydal zpackaný ROCKET LAKE i9-11900K schválně, aby o několik měsíců později letos vypadal pozitivněji nový Core i9-12900K jako větší skok a zlepšení, než jakým je ….
No a když jsme u toho, je na čase se s vámi podělit asi o některé informace. Pokud sledujete IT scénu, tak víte že uvedení nových procesorů Intel je skutečně na spadnutí.
- Intel Core 12000 (ALDER LAKE) – jsou na cestě
Intel se novými ALDER LAKE procesory nijak netají. Oficiálně na ně láká již delší dobu, což dříve nikdy nedělal. O nové generaci procesorů mluvil až ve stejný den, kdy je uváděl na trh. Nicméně poslední dvě generace se natolik nepovedly a mají velmi špatnou pověst i prodeje v cílové skupině zákazníků, že Intel prostě musel lákat na to, že bude líp.
No a že se ALDER LAKE blíží, je evidentní v posledních týdnech. Minulý týden Intel výrazně odhalil konstrukci těchto čipů a technologické detaily. Světem už obíhá také velké množství vzorků procesorů samotných a „úniky“ z různých benchmarků jsou prakticky na denním pořádku. Původně Intel plánoval představit procesory v září, aktuálně to vypadá, že se to o něco zpozdí.
Každopádně nové základní desky s čipsety Z670 a novou LGA 1700 paticí jsou již hotové a připravené k vydání. Výrobci DDR5 pamětí začnou posílat první kity k recenzentům a do obchodů během září. Takže vše stojí a padá s procesory Intel ALDER LAKE, které jako první pro desktop budou DDR5 podporovat. I ty ale jsou ve finálních ES samplech (=finální specifikace, parametry, výkon tak jak budou prodávány jako ostré verze) k dispozici partnerům a očekává se tedy, kdy dá Intel oficiální pokyn a začne je rozesílat oficiálně recenzentům. Teprve poté dojde k jejich oficiálnímu oznámení a vydání, které tak proběhne pravděpodobně v druhé polovině října nebo v první polovině listopadu.
V současné chvíli tak již mnohé benchmarky ukazují finální reálný výkon novinek a ten je dle očekávání.
- ALDER LAKE je lepší než ROCKET LAKE
Ne, ALDER LAKE nebude druhý příchod Krista, jak někteří skalní fandové Intelu doufají. ALDER LAKE nebude mít zásadně lepší výkon, než některé procesory, které na trhu v mainstreamu už delší dobu máme. Přestože bude mít výhodu téměř dvojnásobné propustnosti paměti díky novým DDR5 proti běžným dosavadním DDR4.
Nicméně z hlediska výkonu by měl mít na výkon 1jádra srovnatelný, nebo spíše mírně lepší výkon jako RYZEN 5000, především pokud pojede vysoko boost. Alespoň u vyšších verzí s těmi až 8menšími jádry k 8velkým, měl mít celkově multijádrový výkon konkurující RYZEN 9 modelům. Ne zcela a všude, protože v některých aplikacích na velikosti jader záleží, ale v řadě běžných aplikací, které využívají méně než 16 jader pro multijádrový výkon, bude ALDER LAKE výkonově skutečně konkurenceschopný i RYZEN 9. Tedy alespoň těm současným ZEN 3, které jsou na trhu už skoro rok.
Nečekejte ale, že by ALDER LAKE dokázal AMD RYZEN 5000 nějak znatelně překonat. 8jader/16vláken u ALDER LAKE bude mít nadále docela podobný výkon, jako 8jader/16vláken u RYZEN. Intel sice slibuje výrazné výšení IPC, ale řekněme že jeho sliby nejsou zařazeny do úplně reálného rámce. Záměrně ve svých materiálech ukazuje jen ty nejlepší případy. Navíc musíme brát ten vliv těch DDR5 pamětí, kdy srovnávat to se soudobou konkurencí s jen DDR4, je trochu srovnávání jablek a hrušek. Speciálně v aplikacích, které z propustnosti paměti těží významně. Není to tam prostě výkon CPU, co by dělalo ten rozdíl. V takových aplikacích, jsou to ty paměti … pochopitelně se dočkáme také AMD s DDR5, ale kdy to bude, je stále tak trochu záhada ;).
Na druhou stranu DDR5 jsou a budou zatím hodně drahé. Počítejte s cenami prvních dostupných kitů někde až na dvojnásobku cen za slušné běžné DDR4 kity. Intel sám ví, že ceny DDR5 budou hrát značnou roli, takže ALDER LAKE umí i DDR4 a počítá se tedy s tím, že levnější desky s nižšími čipsety budou mít místo DDR5 právě jen DDR4 podporu, aby cenově dávaly levnější verze platformy vůbec smysl. DDR5 samozřejmě časem zlevní a nahradí DDR4, ale s tím se nepočítá dříve než v závěru 2022 a reálně až v průběhu roku 2023.
Zpět k ALDER LAKE procesorům samotným. Asi jste si všimli, že Intel se docela vyhýbá tématu spotřeby a efektivity. Ano, ALDER LAKE bude efektivnější než ROCKET LAKE, o tom nepochybujte, ale ROCKET LAKE je příšerně neefektivní produkt, který snad nikdy neměl být povolen k prodeji. 11900K s 8jádry/16vlákny dokáže mít spotřebu jako 32jádrový RYZEN ThreadRipper s jeho téměř 4x vyšším výkonem. Takže ano, 12900K bude o něco efektivnější, bohužel stále nekonkurenceschopný vůči AMD ZEN 3. 12900K bude mít stále reálné TDP mnohem vyšší, než Intelovo nerealisticky udávaných 125W. To reálné, které Intel před veřejností schovává je totiž 228W, což odpovídá realitě boost taktů. A tedy výkonu, který bude Intel ukazovat. Nicméně ani těch 228W není maximum toho, kam ten CPU bude moci jít i bez OC, je zde také ještě PL3 stav. Takže ano, Core i9-12900K pravděpodobně bude dokázat nabízet v řadě aplikací výkon RYZEN 9 5950X, ale potřebovat k tomu bude stále běžně dvojnásobnou spotřebu, což je docela problém.
Intel chystá na uvedení letos jen „K“ edice, takže ty dražší a oficiálně odemčené pro taktování, které ale nebude ani u těchto 10nm modelů vlastně nijak moc zajímavé, protože CPU pojedou už z výroby téměř na maximum toho, co zvládnou běžné chladiče uchladit. Očekáváme vedle Core i9-12900K s plnými 8jádry/16vlákny + 8jádry/8vlákny, také Core i7-12700K s 8jádry/16vlákny a 4jádry/4vlákny. Nejlevnějším modelem by prozatím mělo být Core i5-12600K se 6jádry/12vlákny + 4jádry/4vlákny. Pokud jde o takty, tak u těch velkých jader počítejte +/- se stejnými hodnotami jako má ROCKET LAKE. U těch menších jader jsou takty o více jak 1GHz nižší (pod 4GHz), což i tak je docela dost na „malá jádra“.
Osobně mám největší obavy o cenu. ROCKET LAKE stojí sice neadekvátní peníze, ale stále jde o relativně levné 14nm 8jádro se starou iGPU. ALDER LAKE je ale větší a složitější čip s 8jádry/16vlákny + 8jádry/8vlákny novou iGPU a to vše na dražší a méně efektivní 10nm výrobě s větší plochou čipu. Navíc pokud Intel dokáže tentokrát vyhnat ten výkon na úroveň RYZEN 9 i za cenu té dvojnásobné spotřeby proti němu, tak pokud nás nečeká jo velké překvapení, mám obavy aby 12900K nestál více než 5950X. Ono by to dávalo smysl i proto, že RYZEN 9 5950X je za 20 tisíc podstatně výkonnější než všechny současné desktopové procesory Intel včetně high endového 18jádrového Core i9-10980XE, který Intel prodává dnes za nějakých 28 tisíc. Pokud 12900K dokáže 5950X konkurovat sem tam, znamená to jediné. Že předčí i 10980XE (na výkon 1 jádra opravdu výrazně), takže Intel to cenově určitě zohlední.
Zkrátka nečekejte, že Intel bude nabízet lepší poměr cena/výkon, nebo lepší ceny než AMD. I pokud budou srovnatelně výkonné, AMD bude levnější a výhodnější. Nejen proto, že je stále levnější a efektivnější na výrobu a AMD jako firma má nižší marži než Intel. Ale proto, že Intel je prostě Intel. Ostatně když si troufne dnes nabízet 12900K za šílených 17-18 tisíc, i když je to fakticky co do výkonu a všeho úplně stejný model jako 12700K za 12 tisíc, a oba jsou výrazně dražší než výkonnější RYZEN konkurence, jakou cenu asi Intel nasadí pokud bude mít najednou výkon alespoň srovnatelný jako AMD, i když efektivitou mu konkurovat nebude?
Intel samozřejmě dost chvátá s uvedením ALDER LAKE. Fakticky nejsou úplně připraveny na uvedení, platforma má mouchy a stále se ladí. Většina ALDER LAKE čipů dorazí na trh až v příštím roce spolu s dalšími čipsety a deskami. Letos se očekává jen Z670 s těmi 12900K, 12700K a možná 12600K verzemi a to hlavně z propagačních důvodů. Intel má první DDR5 platformu a chce této příležitosti využit k propagaci, že je někde technologický leader. Protože do této doby technologicky poněkud pokulhával za AMD. Takže letošní ALDER LAKE procesory jsou víceméně jen pro nadšence, ve velkém se tahle platformy v širší nabídce, a hlavně dostupnějších cenových kategorií objeví na trhu až v první polovině příštího roku.
ALDER LAKE se dočká minimálně jednoho „REFRESH“. Na závěr příštího roku je naplánován tzv. RAPTOR LAKE, měl by mít vylepšenou architekturu a rozšíření počtu malých jader z 8 na 16. Počet velkých jader zůstane na 8. Nepůjde o úplně novou generaci, prostě vylepšení ALDER LAKE. Intel také zůstane na 10nm výrobě a stejné LGA 1700 platformě. Uvedení v Q4 2022 je možné, ale velmi pravděpodobně to většinově spadne do první poloviny 2023. Tam už by ale Intel rád uvedl METEOR LAKE, tedy konečně zcela nové 7nm procesory (opět ale pro zcela novou patici a platformu, takže s novou Z670 a LGA 1700 počítejte jen na následující 2 roky), ovšem ten termín je stále značně nejistý. Jak to bude se 7nm výrobou je otázka a Intel se sice snaží tvářit pozitivně, ale úplně pozitivní zprávy v zákulisí neobíhají.
ALDER LAKE a jeho Refresh RAPTOR LAKE, jsou to, co bude Intel v roce 2022 a 2023 primárně nabízet. Pokud ALDER LAKE výkonově srovná krok s AMD RYZEN 5000 v ZEN 3 verzích, bude to nepochybně krok dobrým směrem a změna, protože už dvě generace Intel na výkon AMD (nejen) v mainstreamu nestačí. Nyní by tedy stačit měl. Samozřejmě efektivitou stále ne, protože 10nm monolit vs 7nm čiplet, kromě jiného, je stále rozdíl. Potíž pro Intel je, že AMD RYZEN 5000 „ZEN3“ není produkt roku 2021, ale produkt roku 2020. Takže když Intel vytahuje Core 12000, které jsou fakticky z drtivé většiny produktem až pro rok 2022 a plácá se po ramenou, jak konkuruje procesorům z roku 2020, nepůsobí to úplně ideálně. Tím spíše, že AMD se nijak netají, že brzy stávající ZEN 3 z roku 2020 nahradí vylepšenými ZEN 3+ s 3D cache, tedy RYZEN 5000 XT. A především v druhé polovině 2022 představí zcela novou ZEN 4 architekturu na 5nm a pro DDR5 platformu, což bude téměř jistě větší skok, než předvedlo AMD se ZEN 3 proti ZEN 2. Takže ALDER LAKE/RAPTOR LAKE vs ZEN 4? To asi nebude úplně ideální pro Intel.
Ale pro nás zákazníky by to zajímavé být mělo, na trhu jednoznačně přituhne :). ALDER LAKE by prostě měl být výkonově značné zlepšení po stránce multijádrového výkonu pro Intel, ale přinejlepším jen minimálně vylepší to, co nabízí už rok AMD s RYZEN 5000, přičemž ty stále zůstanou výrazně efektivnější a téměř jistě také levnější a výhodnější. Intel by se ale měl tak alespoň vrátit do konkurenceschopnosti po výkonové stránce, což je pořád výrazně lepší než když už druhým rokem nedokáže konkurovat AMD RYZEN procesorům nikde a v ničem.
BTW: možná to některé z vás překvapí, ale Core 12000 ALDER LAKE procesory mají vypnuté AVX-512 instrukce ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|