Spotřeba 330W?! Pro nataktovaný 10nm Intel Core i9-12900K „ALDER LAKE“, prý žádný problém.
Nové ALDER LAKE procesory se blíží, mezi novináři už je hromada setů, a tak únikům se nevyhneme. Takže se objevují první srovnání a zkušenosti. Rozhodně se potvrzuje, že vydání ALDER LAKE je pro Intel nutností, a to co nejrychleji bez ohledu na cokoliv, jako náhradu za naprosto nekonkurenceschopný ROCKET LAKE. Konečně totiž Intel bude mít v nabídce procesor, který může výkonem skutečně konkurovat AMD RYZEN 9 sérii. Zda ho ale nějak významně překoná, je stále otázka. Byla by dost ostuda, kdyby Intel za RYZEN 9 5950X zaostával, protože AMD je na trhu už rok, má podstatně nižší takty i TDP a Intel přesně věděl, co potřebuje, aby jej překonal …
Z hlediska celkového výkonu to asi v řadě aplikací důsledně využívající všech jader/vláken, ale nakonec neklapne. RYZEN 9 5950X se 16velkými jádry a 32vlákny má podle některých testů stále navrch proti sice 16jádrovému Core i9-12900K, ale jen se 24 vlákny. Jak víte, tak novinka Intelu má totiž 8velkých jader se 16vlákny a k tomu 8menších jader s 8vlákny odlišné architektury. Na druhou stranu je stále více jasné, že ta velká/výkonná jádra v ALDER LAKE jsou na tom výkonem lépe, než ta u stávajících ZEN 3 procesorů AMD. Intel by tedy měl mít výhodu vyššího výkonu a v souboji čistě velkých 8jader/16vláken, by měl stávající 8jádrové RYZEN 7 porazit.
Samozřejmě je otázka, za jakou cenu, protože prakticky všechny zdroje hovoří o tom, že spotřeba nových ALDER LAKE čipů je značná. Půjde v tomto ohledu nepochybně o pokračování nechvalně proslulých neefektivních žravých ROCKET LAKE. Nové ALDER LAKE díky vyššímu výkonu bude o něco efektivnější, ale spotřeba bude minimálně stejná, ne-li za některých okolností dokonce vyšší. Pokud tedy půjde o výkon.
Co moc nepřekvapí, že takty Core i9-12900K zůstanou papírově podobné (ne-li stejné) jako mají dosavadní Intel procesory. Zdá se, že ten limit je pro 14 i 10nm výrobu Intelu stejný. Novinka má mít až 5,3GHz boost pro 1-2 jádra a až 5,0GHz boost pro 8jader. Nutno dodat, že ta velká a malá jádra nepoběží na stejném taktu. Jde o různé architektury a ta menší jádra jsou o poznání pomalejší, hlavně proto aby byla úspornější. Nemají ani AVX512, které tak bude vypnuté pro ALDER LAKE kompletně. Takže v případě 12900K těch 8 menších jader mají boost 3,9GHz pro 1-2 jádra, a maximální boost na všech 8 je jen 3,7GHz. V obou případech jsou to ale krajní hodnoty, které v praxi nemusí vůbec nastat. A když nastanou, tak by měly být dosahovány jen velmi krátkou dobu. Intel navíc neuvádí reálné TDP procesoru pro ty boost stavy. Uvádí jen základní TDP pro základní takty, které jsou jen kolem 3,5GHz. Core i9-12900K má tak prý „jen“ 125W, ovšem realita je samozřejmě o mnoho horší, pokud to má mít ten výkon, který Intel vůči RYZEN 9 potřebuje, a hlavně se kterým jej bude prezentovat.
Reálné TDP Core i9-12900K je tak 230 až 250W, ale to v maximální boostu atakuje dokonce hodnoty 300W. Ostatně snad si nikdo vážně nemyslí, že by 8jdárový/16vláknový 10nm čip až na 5GHz s dalšími 8jádry na až 3,7GHz, jak jej Intel uvádí, měl skutečně jen 125W. To by vyžadovalo porušení fyzikálních zákonů :). Reálně má prostě zhruba dvojnásobek, což z marketingových důvodů Intel uvádět nechce. Srovnávat TDP Intel a AMD se tak nadále nedá, protože obě firmy si jej vykládají po svém. Intel uvádí prakticky minimální TDP vztažené jen na základní takt, které je ale běžně výrazně překračováno. AMD pakl uvádí běžnou hodnotu, na které procesor běžně běhá, i když krátkodobě může mít v maximálních boostech také o něco víc (ale rozhodně ne dvojnásobek jako u Intelu).
Pokud jde o OC, tak to bude skutečně jen pro masochisty :). Už v základu ten CPU vyžaduje opravdu pořádné chlazení a Intel specificky vyžaduje pro recenzování osazení opravdu výkonného AiO chladiče jako minimum. Pokud jde o OC, lze na těch výkonných 8jádrech/16vláknech dostat na obligátních 5,2GHz, což opět odpovídá dosavadním limitům současných Core i9. Ovšem někteří tvrdí, že v tomto stavu dosahuje spotřeba procesoru neuvěřitelných 330W! Teprve v tomto stavu prý ovšem dokáže výkonově srovnat krok s RYZEN 9 5950X s jeho 105W a bez aktivního PBO.
Takže natakovaná výkonná 8jádrová část na 5,2GHz + 8 menších jader na 3,7GHz se spotřebou přes 300W, má tedy výkon podobný RYZEN 9 5950X na jeho defaultních cca 4,2GHz boostu při 105W na celek (při maximálním boostu je krátkodobě až 142W)? To nezní zrovna jako výhra pro Intel a jeho ALDER LAKE, tím spíše, že 5950X je rok starý produkt a nepředstavuje ani vrchol architektury, který si AMD schovalo pro ZEN 3D modely, které dorazí začátkem roku.
Každopádně ta velmi vysoká spotřeba není dobrou zprávou vzhledem k aktuálně rychle zdražující energii, kdy i pokud by ty procesory byly podobně výkonné a za podobnou cenu, tak ta dvojnásobná spotřeba u Intelu se opravdu masivně prodraží. A co za to výměnou nabízí?
Prostě stále hodně otázek, na které ale odpovíme brzy, kdy začátkem listopadu už bude o všem jasno ;).
Zdroj: videocardz.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|