Ačkoliv Intel ještě nechce o šestijádrech mluvit, na webu jsou k mání zajímavé recenze …
O tom, že šestijádrový Intel Core i9 přijde, už nějakou dobu víme. Na přímý dotaz však Intel stále odmítá cokoliv prozrazovat, o to více mě udivuje, že se na internetu objeví kompletní test ES verze tohoto procesoru s kódovým označením GULFTOWN. Nám samozřejmě těžko někdo může bránit si ji přečíst, takže tady je:
V první řadě je nutné upozornit, že testovací kousek Core i9 na 3,07GHz je ES, tedy testovací sample a ačkoliv je kompatibilní s X58 deskami, není pro něj v současnosti plně hotový BIOS. Funkčnost to tedy může včetně výkonu ovlivňovat. I tak se redakce PClab.pl pustila do testů …
Testování bylo poměrně zvláštní, všechny procesory, včetně AMD Phenom II X4 byly na shodné frekvenci 2,8GHz, což automaticky diskvalifikuje AMD, jehož procesory dnes tikají na vyšších frekvencích a takový Phenom II X4 965 na 3,4GHz stojí navíc méně než Intel Core i5/7 i Core i9. Testy tedy neberte jako porovnání prodejních konkrétních modelů a situace.
Výkon šestihra vynikne samozřejmě v náročných multimediálníh aplikacích. Na výko jednoho jádra je Core i9 stejně rychlá, jako Core i5/7, poměrně slušně si vede Core 2 Quad a AMD, které ač architektonicky starší, tak na výkonu na jednom jádře zase tolik neztrácejí, navíc pro současné modely AMD Phenom II X4 je 2,8GHz dost nízká frekvence. To je frekvence nejpomalejšího Phenom II X4 925, zatímco nejrychlejší tiká na 3,4Ghz. U Intelu Core i5/7 začínáme na 2,66 a končíme lehce přes 3GHz.
Každopádně když je aplikace optimalizována, tak ten výkon stojí za to. 6 jader je 6 jader. Je zajímavé, že ne všude je AMD Phenom II X4 výrazněji pomalejší, byť jsou ty CPU testovány pro ně nevýhodně na stejné frekvenci, Test ale dobře ukazuje přínos dalších 2 jader u Core i9, někdy je větší, někdy menší.
Bohužel právě u her je menší a to navíc PClabs testovali v nízkém rozlišení a nízkých detailech, kde asi těžko bude majitel takhle drahých CPU dnes hrát, ve vyšších rozlišeních a detailech by byly rozdíly daleko menší. Opět tak spíše vzhledem k aktuální ceně stojí za pozornost výkon AMD Phenom II X4, který na stejné frekvenci nabídne srovnatelný výkon jako Core i7 a to stojí 2,8GHz Phenom II X4 925 3200 korun včetně DPH a za 2,8GHz Core i7 (2,66Ghz u 920/2,93GHz u 940) dáme 6300 nebo 13 000 korun!
Na nízké frekvenci je Phenom II X4 dokonce i úspornější než Core i. Nejhůře je na tom Core 2 Quad. Hrdinou je ale rozhodně šestijádrový 32nm Core i9, který s dvěma jádry navíc má spotřebu stejnou nebo lepší než současné čtyřjádrové Core i7! A světě div se, na sejných 2,8GHz je i nejchladnější!
Solidně působí i možnosti OC – šest jader na 4,3Ghz při 1,35V na vzduchu! První závěry hovoří jasně a to také dobře vysvětlují důvod, proč Intel o Core i9 zatím nechce moc mluvit. Core i9 je totiž produkt, který se objeví až během Q2 2010, slibuje nehodně, stejnou spotřebu jako mají současná Core i7-900, ale výkon dalších dvou jader navíc! Nejmenší přínos to má ve hrách (běžně), a tak opět platí, že stejně jako Core i7, tak i Core i9 bude určena pro pracovní využití a pro toho, kdo to umí využít slibuje hodně. Samozřejmě Core i9 je tu také pro ty, které už čtyři jádra nudí. Každopádně do uvedení Core i9 na trh zbývá možná až půl roku, takže zatím není třeba se plašit.
čili ten X6 Phenom bude nativní čtyřjádro slepené s dvoujádrem, a nebude tedy slepenec tří dvoujader? nebo ještě šíleněji, tedy slepenec dvou tříjader s možností odemknout osmijádro...ježiš to je zas teorie
No, to, ale, 6-ti Jádro, na Výrobní Technologii, ještě, 45 NanoMetrů, když a to když, se touhle, Technologií Dělají a to dělají jenom, Nativní CtyřJádra, aby a to aby, to potom, nedopadlo, jako, ty, Nativní ČtyřJádra, AMD, na té Výrobní Technologii 65 NanoMetrů, to a toto, by nebylo, moc, dobré, možná a to možná, bych radši, viděl, ty Nativní 6-ti Jádra, přece, jen, až od Výrobní Technologie 32 NanoMetrů, tedy.
Zdar Digi, ty, a to ty, to valíš, cituji, "Výkon šestihra vynikne samozřejmě v náročných multimediálníh aplikacích. , Nemá a to nemá, to být, spíše, výkon, ŠestiJádra, třeba, a nebo, jak co?
no prave ted budu kupovat druhou HD 5850 do CF a muj staricky procesor Q9650 @ 3,9 Ghz by to uz nemusel stihat a tak dalsi upgrade budu delat nejspis na core i9 !
To snad nemyslíš vážně, že by Q9650 nezvládnul "obsloužit" 2 HD 5850! Já vim karta je to našlapaná, ale ten procesor snad taky.
Teď by mě zajímal váš názor: mam C2D E8200 a příští rok počítam s upgradem grafiky, teď mam 8800 GTS 512. Neměl bych zavčasu koupit 4-jádro do 775, dokud jsou ještě k sehnání? Protože bůhví, co bude nová grafika za mrchu výkonou...
Já bych asi zavčasu upgradoval ten procák za nějaký Core 2 Quad, co půjde lehce nataktit a nebude zrovna ten nejlevnější a nejořezanější, nebo když netaktuješ tak s dostatečným výkonem a středně drahý. Tam už cena níž moc nepůjde a kousky z aukcí bych momentálně nebral. Cena se při litaci vyšplhá těsně pod prodejní cenu kamenného obchodu a záruka býva povětšinou pápá.
A grafiku bych kupoval ve 3Q 2010, kdy už budeme vědět, jak se blýskne NVidia s Fermi (jsem velmi zvědavej) a padnou ceny. Což při uvedení určitě tak měsíc se budou držet na zaváděcích cenách a pak začnou postupně se naplňovat sklady. A padat ceny .
Osobně bych do NVidie nešel z důvodu věrnosti ( fanatizmu?)k jiné značce, ale stejně bych počkal na konec léta - podzim, jak padnou ceny. Že půjdou nahoru, bych se vůbec neobával.
Edit:
A kdybych dnes měl kupovat novou sestavu do 20 000 Kč (750 €) bez monitoru, s 2 HDD a full RAM tak jdu do PII X4.
Jenže to už zase budeme natěšení na HD6000 a budeme zase čekat na dostupné kousky a řešit její zvýšenou cenu, protože nvidia zas bude v řiti . To s nvidií je domněnka, ale pochybuju, že HD6000 nebude o něco lepší než fermi. Jo a quada bych volil co nejlevnějšího (do 4 tisíc) a jen případně taktil. Proč dávat velký prachy za odcházející zastaralou architekturu.
Nevěřím, že AMD vydá nové Radeony za 3/4 roku (v létě ), kor když ji k tomu nic (tj. konkurence) netlačí. Nové Radeony se objeví nejrychleji za rok (teď za 11 měsícu). To by Fermi musela strhat Radeony na všech frontách. Nemluvím jako fanatik, ale jako obchodník. Kdy se nejvíc rýžuje? Před Vánocemi. Když se začnou vyplácet 13 platy, vánoční prémie a odstupné. Ne, jak děcka jdou do školy (všichni jsou vyždimani po dovolených), nebo nedej Bože na prázdniny (je třeba šporovat na urlop, bo jadymy mamo do tego Chorwatska, a ty gizde si počkej na Ježiška).
A PR AMD jsou stejne slibotechny, jak jiné firmy, kor jak se nedaři. Však slibit neni hřich, ni?
Tohle mš ppobavilo "Výkon šestihra vynikne samozřejmě v náročných multimediálníh aplikacích. Na výko jednoho jádra je Core i9 stejně rychlá" a zbytek textu skrývá další překvapení.
pro neznalé. AMD X6 Thuban vyjde v 2Q 2010. Jedná se o nativní šestijádrový procesor. Žádný slepenec. Z "99%" vychází z serverového procesoru Istanbul, má však pár odlišností-několik optimalizací pro desktop, vyšší pracovní frekvence, lepší power-state, pouze DDR3 řadič (čili osadíte pouze do AM3 desek). Výkonově bych ho odhadoval někd ena úrovni core i7. Někdy může i příjemně překvapit-přeci jen to jsou pravá jádra.
Tak s tím přetaktem to není zas nic ohromujícího.4,3Ghz dám s i7 920 D0 dokonce ještě s nižším napětím 1,33V.Samozřejmně beru v potaz okolnosti ale od 32nm procesu jsem čekal víc.Jaké je vůbec maximální bezpečné napětí pro tento výrobní proces?
Pochopitelně tento OC je s LN2. Se vzduchem se nic nezměnilo-čili OC 4-4.3 GHz (pro validai více). Napětí pro Gulftawn je do 1.5V se vzduchem (dle teplot). Pro info, i7 má max bezpečné chlazení s AIR (znovu dle teplot) do 1.45V
1.5V neni bezpečné napětí.. upřímně, trošku logiky ne? Když je to menší proces tak naprosto logicky bude mít menší bezpečný napětí, ne větší.. protože díky menším rozměrům je mnohem snadnější dosáhnout elektronové migrace při stejných teplotách jako u 45nm. Bezpečné napětí bych viděl spíš na 1.35-4V.
1.45 pro i7 je logika.. je to to samé co pro C2Q.. stejnej proces, jen odlišnej design.
5 GHz jen lepší kousky a pro validaci(Phenom v C3 revizi ti taky zvaliduju na 4600 Mhz se vzduchem ). Případně chlazení phase. Což je už extrémní forma vzduchového chlazení. Stabilní OC však bude kolem 4200-4400 MHz. Některé enchmarky by měl zvládnout i na frekvencích okolo 4600-4700 MHz.
1.9V pod LN2 je myslí až až...Ani Phenom II, který snáší vyšší napětí na vzduch (do 1.55V pro 24/7) nepřekračuje 1.9V s LN2.
AMD se diskvalifikovalo samo, pro prekonani i5 procesoru potrebuje zhruba o 500MHz vetsi frekvenci, to je proste fakt. i5 maji obrovskou rezervu a 4GHz da (nastavenim 3 hodnot v BIOSU) i cvicena opice, a to by PII musel tikat hodne pres 4GHz a to je v domacich podminkach nedosazitelne. A jasne i5 jsou moc drahe a budou stale, dokud se po nich v obchodech jen zaprasi.
Intel jede, zamavejte mu.
Nechcem ti brať iluzie, ale čo tu trepeš je fakt smiešne. Corei 5 sa samo pretaktováva na určutu vyššiu frekvenciu ako je tá nominálna. To by malo spravit aj AMD. Mali by phenom II 965 predávať na takte 2600 a dať tam turbo na 3400. A potom by si bol v nemom úžase aký je phenom II super procák, lebo čo dokáže 2600MHz.
dvoležité je že na rovnakej frekvencii je core i5 o dost rýchlejsi , tie procaky overclockneš zhruba na 3.8-4 GHz,
takže pre oveclockerov je jasna volba i5.
to je to samé jako se ptát "měřit spotřebu s vypnutými, nebo zapnutými úspornými funkcemi"? Jednou je to součást (vlastnost) CPU tak proč to vypínat a provádět syntetické nicneříkající testy?
Jiste ze je to vlastnost, je to stejne jako s PhysX s DX11 nebo s cimkoli jinym co ten druhy nema, nekdy se to zapina nekdy ne... podle toho jak se nam to hodi do kramu.
Všade sa robia testy v turbo režime. Číže je to v jedno-dvoj-vláknových aplikáciach corei5 750 3200MHz vs phenom II 965 3400Mhz a vo viac vláknových 2800 vs 3400. core i5 750 neni lepšia volba ako phenom II 965. Corei7 je už ale troška iná káva, ale v bežných nám dostupných aplikáciach to až taký zázrak nie je.
ovšem mám pak jedno ale....poměr lidí co taktuje a co netaktuje je asi jako poměr heterosexuálů a homosexuálů. My, co taktujeme, jsme ti "homosexuálové"
nevím jak u Intelu, ale u AMD jsou první ES horší než produkční kusy. A s časem je výrobní batch u AMD lepší-tím pak vznikají třeba nové modely (skok v OC x4 940 a x4 955, resp modely s 40. týdne tohoto roku již mají skvělé OC možnosti a byly použity na C3 revizi)
Tohle bude asi vsude stejne. ES samply jsou vetsinou urceny na prezentaci nove serie, technologie - vybiraji se nejlepsi kusy v ramci dane revize, predprodukcni serie - podle situace. Prvni kusy tedy povetsinou pochazi z predprodukcni serie, je tedy vetsinou cas jeste odladit nejake mouchy.
U Intelu taky D1 revize u Corei7 prinesly vyznamne navyseni OC potencialu vzhledem k napeti. Rekl bych ze z povahy vyvoje a vylepsovani provoznich vlastnosti/vykonu to bude u obou vicemene stejne, krom vylepseni, ktere budou zavisle od pouziti rozdilnych technologii vyroby (SOI vs High-K). Obecne bych si netroufl tvrdit, ze u nekoho z nich je s casem vyrobni batch lepsi. V ramci moznosti to bude u obou stejne.
Já chci, něco, jako, AMD Athlon II X2, na Frekvenci 3 GHz, a se s potřebou, asi tak 45 Wattů, na výrobhí technologii 32 NanoMetrů, ale AMD, už na téhle, Výrobní technologii, prý dělat, DvouJjádrové procesory nebude, bú!
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!