Intel Core Ultra 200K (ARROW LAKE) je prý drahý, neefektivní a slabý? Na AMD ZEN 5 údajně nemá! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 21 October 2024
altDrahá 3nm výroba, složitý čiplet a stejně nedosahuje výkonu a efektivity 4nm AMD RYZEN 9000.

 

 

 

 

Uvedení nových procesorů Intel Core Ultra 200K na trh, v čele s Core Ultra 9 285K, se blíží. A s nimi i jejich recenze. Procesory už jsou testovány a řekněme že v zákulisí kolem nich žádné velké nadšení rozhodně nevládne. Nová generace procesorů je totiž zjevně o poznání horší, než se čekalo. A hlavně je horší i proti těm očekávání, která svou oficiální prezentací stanovil sám Intel. Ten totiž ve svých testech a marketingu ukazuje výkon 285K na úrovni 9950X a současně říká, že jeho procesory dosahují vyšší efektivity než AMD. Jenže jak v těchto dnech všichni zjišťují, není tomu tak.

Firma také propustila spoustu lidí a mnozí inženýři a pracovníci firmy potvrzují, že ALDER LAKE výrazně zaostal za očekáváními a plány samotného Intelu a ZEN 5 rozhodně nepřekonává. O tom, že firma nevytvořila původní výkonnou verzi, kterou měla v plánu víme dlouho, ovšem ani ta finální podoba, která vyjde na trh, nesplnila plány. Zaostává jak výkonem, tak efektivitou a problém je i v tom, že co by produkt je hodně nákladný. Situaci samotného Intelu jako firmy, spíše zhoršuje. No a marketing Intelu tomu nasadil korunu, když se v prezentaci snažil Core Ultra 200K vykreslit v nejlepším možném světle a poněkud to přehnal. Realita bude horší.

  • Core Ultra 9 285K nedosahuje výkonu RYZEN 9 9950X při lepší efektivitě!?

Z té oficiální prezentace Intelu se může zdát, že AMD s jeho ZEN 5 a RYZEN 9000 sérií procesorů, dostane pořádnou konkurenci, kdy Intel s jeho novým Core Ultra 9 285K nejen srovná krok efektivitou, ale dokonce o pár % někde dokáže překonat nedávno uvedený ZEN 5 RYZEN 9 9950X. Bohužel tohle se nestane.

Intel totiž ve své prezentaci všechny výkonové testy a srovnání dělal s procesorem přetaktovaným a nastaveným na PL1 = PL2, tedy s TDP 250W. Zatímco když mluvil o efektivitě a v grafech a prezentacích ukazoval spotřebu jakou měl ten procesor, když nebyl taktovaný. Tedy měl normálně výchozí nastavení PL1 na 125W s krátkými dočasnými boosty na 250W jako PL2 hodnotu. Je pravda, že firma to vyloženě netajila a v grafech i poznámkách zmíněná nastavení najdeme, ale spousta lidí to nevnímá. Hlavní problém je však v tom, že marketing tak vytvořil očekávání, která se jednoduše nenaplní. On ale neměl moc na výběr, protože kdyby řekl pravdu, tak to stejně schytal. Bývalý i současní zaměstnanci Intel v zákulisí bez problémů přiznávají, že Intel a ARROW LAKE jednoduše na AMD ZEN 5 nestačí. Což s ohledem na fakt, jaký poměrně malý generační upgrade ZEN 5 je proti tomu, jak masivní multigenerační skok představuje nový Intel, je jen další důkaz toho, jak věci v Intelu poslední roky jdou a jak to s největší pravděpodobností půjde v dalších letech.

Před pár dny také unikla interní prezentace s testováním výkonu MSI, kde se potvrdilo, že aby Intel s jeho 285K dosahoval výkonu 9950X, musí běžet přetaktovaný na tom PL1 = PL2 a 250W. V tom případě aplikace od aplikace se kolem výkonu konkurenčního AMD skutečně pohybuje. Problém je v tom, že de o neférové srovnání, protože Intel je přetaktovaný na 250W, zatímco AMD běží na svých základních výchozích 170W. Férové by bylo zapnout tedy u AMD třeba PBO, které stejně jako u Intelu překročí ono základní udávané TDP, výměnou za pár % výkonu. Proč to tak v případě AMD procesorů Intel netestoval, je asi jasné. Protože pak by mu AMD výkonem zase uteklo a nemohl by říkat, že na 9950X výkonem stačí.

Uniklé testy MSI dále prozradily, že na základním nastavení ve férovém srovnání, tedy s dodržováním PL1 na výchozích 125W v případě 285K, je výkon procesoru zhruba o 10% slabší než s tím 250W přetaktováním. To však znamená, že v mnoha aplikacích bude novinka Intelu za AMD prostě zaostávat. Ba hůře! V některých aplikacích nemusí výkonem stačit ani na Core i9-14900K. To je prý hlavní důvod, proč Intel ukazoval výkon novinky vždy v přetaktovaném stavu, tedy nedodržoval své „base line“ nastavení, na kterém ovšem mají jet procesory vždy na všech deskách v základu a na ten OC „performance režim“ to máte ručně přepínat (podobně jako zapnutí PBO u AMD).

Pokud jde o tu efektivitu, i tady přinesou recenze nejspíše slušné zklamání, kdy odhalí, že ne, ARROW LAKE není efektivnější než ZEN 5. Intel sice může mít podobnou spotřebu, ale nedokáže přitom nabídnout stejně vysoký výkon jaký má AMD. Takže těžko může mít stejně dobrou efektivitu. Ano, bude sice lepší než u 10nm RAPTOR LAKE, jenže ne o moc. A to nás přivádí k dalším problémům nových Intel procesorů …

  • ARROW LAKE je ukrutně drahý na výrobu

                                                 – složitější a nákladnější než AMD ZEN 5

Jeden z mnoha problémů Intelu jako firmy je, že potřebuje u produktů vyšší marži než AMD, protože díky vlastním továrnám a více zaměstnancům má prostě vyšší náklady. Nicméně své čipy si doposud vyráběl sám, starším a vlastně dávno zaplaceným 10nm procesem. Nové čipy si ale nevyrábí Intel sám, a zadal výrobu TSMC, protože prostě nedokáže použitelně tak pokročilý čip vlastními silami vyrobit. Potíž je v tom, že ona 3nm TSMC (N3) výroba je podstatně dražší pro Intel než jeho stávající 10nm výroba, kdy ty své továrny musí stále také živit. Navrch je v ARROW LAKE vícero čipů (většina také od TSMC), které se nejdříve musí pospojovat do toho čipletového celku. Tedy nalepit k sobě na jednu podložku. A to celé se teprve instaluje klasicky na podložku procesoru, načež se přilepí heatspreader navrch.

Struktura čipu se plně odhalila poté, co byl deliddovaný a odpovídá plně produkčním schématům a obrázkům Intelu. Celý ARROW LAKE ve stávající podobě je tak mnohem výrobně dražší a komplikovanější, než dosavadní 10nm ALDER LAKE/RAPTOR LAKE čipy, ovšem kvůli výkonu si Intel nemůže dovolit navýšení cen novinek, takže se jako firma nejspíše dostane do hlubších problémů. Náklady mu vzrostly, prodejní ceny nových čipů ale zůstanou přinejlepším stejné. Další potíž je, že ARROW LAKE je jednoduše dražší a složitější produkte, než AMD ZEN 5 na RYZEN 9000 sérii procesorů.

AMD totiž kromě jiného na standardní ZEN 5 čip používá starší levnější 4nm proces (N4 TSMC). Intel používá o více než polovinu dražší 3nm (N3) výrobu stejné firmy (TSMC). Navrch čiplet AMD je podstatně jednodušší, kdy kromě toho malého cca 70,6mm2 malého 4nm CCD, které je buď jedno nebo ve dvou kusech pájeno na základnu procesoru, je v tom čipletu už jen jednoduché 6nm I/O (N7/N6 výroba TSMC). A to je všechno. Intel řešení ovšem obsahuje i další TSMC čipy, nejčastěji na N4 + jeden vlastní od Intelu. Zkrátka výrobními náklady je jako celek RYZEN 9000 procesor podstatně levnější a efektivnější, než Intel Core Ultra 200K.

Použití toho dražšího 3nm procesu by se asi dalo „omluvit“ pokud by Intel dosahoval ve výsledku vyššího výkonu a současně vyšší efektivity než AMD s „jen“ na 4nm. Jenže realita je zjevně taková, že Intel prohraje s RYZEN 9000X výkonem a současně efektivitou. Přesněji pokud bude mít podobný výkon, bude to s vyšší spotřebou, a pokud by chtěl mít podobnou spotřebu jako AMD, bude mít nižší výkon. Problém zjevně není výrobní proces, ale prostě architektura a konstrukce Intel procesoru samotného, která je při tom všem navrch mnohem složitější a dražší.

  • Závěr

Intel neplní vlastní plány a očekávání. To není novinka, ale fakt že hodně zaostal i u ARROW LAKE poté, co selhal s roky slibovaným revolučním 7nm METEOR LAKE, je velký problém. Proslýchá se, že Intel neví, co s další generací a zkouší hned několik věcí. Jak to však dopadne netuší. Případný ARROW LAKE Refresh však nemůže na AMD a jeho ZEN 6 na přelomu 2025/2026 vůbec stačit. Partneři nejsou z nové generace Intel procesorů opět vůbec nadšení, protože opět zaostává za tím, co jim bylo dlouho slibováno, a hlavně lepší produkty už vlastně na trhu jsou. A recenzenti podle očekávání novinky Intelu také moc nepochválí. Nejen proto, že Intel tou svou prezentací vytvořil falešný dojem, že 285K má výkon a současně lepší efektivitu než 9950X, což zjevně nebude pravda. Ale rozcupují ho i proto, že ARROW LAKE představuje více jak 2 generační skok v architektuře CPU, téměř 3 generační skok ve výrobě a konstrukci CPU a co je výsledkem? Že starý 10nm monolit 14900K (přeznačené 13900K) bude stále v některých případech stejný výkonné, nebo dokonce výkonnější? A jako nejlepší vlastnost novinku bude, že sníží o pár desítek W spotřebu a nebude tak topit. Takže možná nebude fyzicky degradovat jako současná generace procesorů Intelu.

Recenze prostě budou asi „výživné“ a hodnocení všech bude přinejlepším pravděpodobně jednohlasné: „Meh“ nebo slovy klasika: „not great, not terrible“. Nicméně sám Intel moc dobře ví, že ARROW LAKE není ani vzdáleně řešením žádného z jeho problémů, naopak v mnoha směrech věci pro firmu ještě podstatně zhoršuje … marketing Intelu a sama firma už také ARROW LAKE a Core 200 dávno odepsali, a soustředí se na nové sliby kolem vlastní 18A výroby a nových generací „Lake“ procesorů, kdy prý budou mít „zabijáka“ AMD ZEN 7 kolem roku 2027 a s ním chtějí nabídnou plnohodnotných procesor opět, tedy opustit ten mizerný nouzový koncept „velkých + malých“ (P core + E core) jader u současných CPU. Takže na Core 200K vlastně klidně zapomeňte, novou nadějí má být architektura Griffin Cove. Samozřejmě to vyžaduje „spolupráci AMD“, tedy pokud by ZEN 6 a ZEN 7 byly opět jen velmi malá vylepšení procesorů jako je RYZEN 9000X proti 7000X. Ovšem něco mě říká, že AMD má se ZEN 6 (2025/2026) a ZEN 7 (2027), poněkud jiné plány. I když přeci jen nějaká spolupráce s Intelem bude:

Tak co, kdo se chystá pořídit nový Core Ultra 200K procesor a nové Z890 desky pro ně?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-10-23 22:33:22
avatar
Předběžné testy v plné zátěži jsou jeden aspekt, střední zátěž ve spojení s grafikou (hry) a spotřeba v idle zase něco jiného. V první disciplíně byly Intel gen. 12-14 problém, ve druhé mírný až střední podprůměr a ve třetí etalon efektivity. Nastupující generace je zatím v v tom prvním asi do 10% za Zen 5, to ostatní je neznámé. Na dštění síry je ještě čas.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 71x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 81x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 801x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1141x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1455x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1309x
Komentářů: 6